Trwa ładowanie...
dkf2uoh

Setka innowacyjnych firm zwiększyła zatrudnienie o 4,27% w 2014 r.

Warszawa, 26.02.2015 (ISBnews) - Ponad 100 najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce zwiększyło zatrudnienie o 4,27% w 2014 r., wynika z raportu ADP Polska - firmy specjalizującej się w usługach outsourcingu kadrowo-płacowego. W IV kw. ub. roku utworzono aż o 4,91% więcej miejsc pracy niż rok wcześniej.

Share
dkf2uoh

"Rozwój sektora najbardziej innowacyjnych firm napędziły przedsiębiorstwa zatrudniające do 500 pracowników. Firmy te w 2014 r. przyjęły do pracy o 5,34% więcej osób niż w 2013 r. W ostatnim kwartale wskaźnik wzrostu zatrudnienia w tych podmiotach wyniósł nawet 5,45%" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Największy skok zatrudnienia zaobserwowano w mniejszych firmach produkcyjnych. Odnotowały one 6,24% wzrostu zatrudnienia w 2014 r., a w ostatnim kwartale skoczył on nawet do 6,77%. Cały sektor produkcji zamknął rok na poziomie 3,97%, a w IV kw. wzrost zatrudnienia wyniósł 4,36%.

Jak podaje ADP Polska, mniejszymi wahaniami, ale większą stabilizacją wykazały się z kolei firmy usługowe Nowoczesnej Gospodarki.

dkf2uoh

"W tym sektorze również lepiej poradziły sobie mniejsze podmioty, odnotowując w 2014 r. wzrost zatrudnienia na poziomie 5,12%. Dla porównania, duże firmy zamknęły rok z wynikiem o 1 punkt procentowy niższym (4,12%). Średnia ważona wzrostu zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki specjalizujące się w usługach wyniosła tym samym 4,43%. Przy czym w IV kw. wyniki we wszystkich firmach usługowych - niezależnie od ich wielkości - były już bardzo zbliżone i plasowały się w okolicach 5,18% wzrostu zatrudnienia" - czytamy dalej.

"Innowacyjne firmy nadal o kilka długości wyprzedzają ogół rynku pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy. Niewiele zabrakło, aby wzrost zatrudnienia w Nowoczesnej Gospodarce przekroczył prognozowaną przez nas granicę 5%. Jednak nawet wynik na poziomie +4,91% osiągnięty w IV kw. jest znakomity w porównaniu do zaledwie 0,65%, które zarejestrował ogół polskich przedsiębiorstw" - powiedział dyrektor sprzedaży i marketingu ADP Polska Dariusz Terlecki, cytowany w komunikacie.

Raport "Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 2014" został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie IV kw. 2011 - IV kw. 2014. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych i 2/3 firm usługowych.
Analiza powstała w oparciu o metodykę opracowaną przez ekspertów ADP i amerykańskiej agencji ratingowej Moody's.

ADP Polska jest największą na polskim rynku firmą specjalizującą się w usługach outsourcingu kadrowo-płacowego, będąc jednocześnie częścią światowego lidera w tym obszarze - Automatic Data Processing (ADP). Spółka jest obecna na polskim rynku od ponad 15 lat.

(ISBnews)

dkf2uoh

Podziel się opinią

Share
dkf2uoh
dkf2uoh