WP

Sezon znęcania się nad karpiami rozpoczęty. Przygnębiające zdjęcie z hipermarketu

Fotografię "żywych karpi" stłoczonych w ciasnym akwarium zrobił klient jednego ze sklepów w Kielcach. - Nie wiem kto je tam upchał, ale powinno się go zwinąć w dywan i trzymać przez miesiąc w ciemnej piwnicy - komentuje mężczyzna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karpie stłoczone w ciasnych akwariach to widok, który powtarza się co roku
Karpie stłoczone w ciasnych akwariach to widok, który powtarza się co roku (Agencja Gazeta/Facebook, Fot: Marcin Stepien / Agencja Gazeta)
WP

Temat warunków, w jakich przetrzymywane są karpie w sklepach, wraca co roku jak bumerang. Coroczne apele organizacji broniących praw zwierząt, nagłaśnianie skrajnie bulwersujących przypadków czy kontrole przeprowadzane w marketach na nic się jednak zdają.

Zdjęcie z kieleckiego Tesco opublikowali administratorzy facebookowego profilu "Scyzoryk się otwiera - satyryczna strona Kielc". Przesłał je jeden z fanów. Okrasił całą sytuację dosadnym komentarzem. - "Żywe karpie" w Tesco (Galeria Echo) w Kielcach mają w sobie tyle życia, że jakikolwiek 90-letni pacjent oddziału paliatywnego w hospicjum byłby przy nich przykładem wigoru i krzepy... Pojemnik wypchany rybami do granic jego możliwości. Nie wiem, kto je tam upchał, ale powinno się go zwinąć w dywan i trzymać przez miesiąc w ciemnej piwnicy. I ten pusty zwrot: gwarantujemy jakość od połowu po talerz... - napisał mężczyzna.

WP

Zdjęcie wywołało burzliwą dyskusję. Część osób podkreśla, że dla sieci handlowych liczy się tylko zarobek. Inni uważają, że użalanie się nad karpiami jest przesadzone.

facebook
Podziel się
facebook
Podziel się
WP

O komentarz do sytuacji w kieleckim sklepie poprosiliśmy przedstawicieli Tesco. - Dobrostan żywych ryb jest dla nas i naszych klientów bardzo ważny, dlatego dokładamy wszelkich starań aby odpowiednio przeszkoleni pracownicy firm zewnętrznych dobrze traktowali karpie i postępowali w zgodzie z wytycznymi Głównego Lekarza Weterynarii. Wytyczne te sporządzane są przez Główny Inspektorat Weterynarii na podstawie obowiązujących przepisów polskiego prawa - zapewniają pracownicy biura prasowego. .

Tesco zapewnia, że karpie są przechowywane w basenach o gładkich ścianach i gładko zakończonych krawędziach, w czystej, systematycznie wymienianej i bezustannie natlenianej wodzie. Baseny znajdują się natomiast w miejscach ze stałym dostępem do wody, która musi mieć właściwą temperaturę ok. 10 stopni Celsjusza.

Dlaczego zatem w Kielcach wyglądało to tak, a nie inaczej? - W opisanym przypadku, w momencie wymiany wody w jednym z dwóch zbiorników, ryby zostały przeniesione do jednego basenu na krótki czas napełnienia drugiego zbiornika wodą. Niemniej, nie było to zgodne z wewnętrznymi procedurami – pracownik stoiska został ponownie przeszkolony w zakresie standardów sprzedaży. Przepraszamy za ten incydentalny przypadek i zapewniamy, iż dołożymy wszelkich starań by podobne sytuacje nie zdarzały się - wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego Tesco.

Zobacz także: Walki w dyskontach. Oto ulubiony sport Polaków

WP

Sieć Tesco miała kłopoty wizerunkowe przez karpie w ubiegłym roku. Wówczas do internetu trafiło zdjęcie setek żywych jeszcze ryb na podłodze marketu. Przedstawiciele Tesco tłumaczyli to rozszczelnieniem basenu.

Znęcanie się nad zwierzętami

WP

W grudniu 2016 Sąd Najwyższy orzekł, że transportowanie i przetrzymywanie ryb w pojemnikach bez wody oraz przenoszenie w workach foliowych może być uznane znęcanie się nad nimi. Ich uśmiercanie powinno odbywać się w sposób humanitarny.

Polub WP Finanse
WP
WP