SG WP: 92 rocznica odrodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego (komunikat)

...

25.10. Warszawa - Sztab Generalny Wojska Polskiego informuje:

25 października, na dziedzińcu Sztabu Generalnego w asyście kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP odbył się uroczysta zbiórka z okazji 92. rocznicy odrodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od złożenia przez Generała Mieczysława Cieniucha, szefa Sztabu Generalnego WP wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą powstanie instytucji. Po ceremonii, żołnierze i pracownicy wojska uczestniczyli w uroczystej mszy w Katedrze Polowej WP.

Mszy św. przewodniczył ks. prałat Sławomir Żarski, wikariusz generalny WP, który życzył żołnierzom i pracownikom, by ich "() codzienny trud przysparzał korzyści w dziedzinie obronności i spotykał się z należytym szacunkiem i uznaniem". Następnie, generał Mieczysław Cieniuch złożył kwiaty i zapalił znicze przed tablicą upamiętniającą katastrofę pod Smoleńskiem w Kaplicy Katyńskiej.

Głównym punktem obchodów święta SG WP była uroczysta zbiórka kadry i pracowników w siedzibie sztabu przy ulicy Rakowieckiej. W uroczystości wzięli udział: przedstawiciel Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, przedstawiciele Sejmu i Senatu RP oraz dyrektorzy departamentów Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na uroczystość przybyła kierownicza kadra sił zbrojnych na czele z dowódcą Dowództwa Operacyjnego, Inspektoratu Wsparcia, dowódcami Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Garnizonu Warszawa. Nie zabrakło rektorów uczelni wojskowych oraz przedstawicieli najważniejszych komórek organizacyjnych podległych Sztabowi Generalnemu. Tradycyjnie, na uroczystości przybyli żołnierze rezerwy i byli pracownicy Sztabu Generalnego.

W trakcie uroczystości wręczono medale, pamiątkowe odznaki i dyplomy wyróżniającej się kadrze i pracownikom SG WP, a także zwycięzcom zawodów żeglarskich i strzeleckich o puchar Szefa Sztabu Generalnego WP.

Wśród wyróżnionych znalazł się gen. dyw. Sławomir Dygnatowski, zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP, który otrzymał Lotniczy Krzyż Zasługi za dokonany w czasie służby czyn przynoszący szczególną korzyść Siłom Powietrznym RP a wykraczający poza zwykły obowiązek.

W swoim wystąpieniu generał Mieczysław Cieniuch podkreślił przywiązanie Sztabu Generalnego do tradycji i dokonał krótkiego podsumowania tegorocznej działalności, wskazując na zasadnicze priorytety w zakresie strategicznego planowania rozwoju Wojska Polskiego. Podziękował także kadrze i pracownikom za dobrą, efektywną służbę i pracę. Podkreślił, że "siła współczesnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego tkwi przede wszystkim w ludziach; żołnierzach i współpracujących z nimi pracownikach cywilnych wojska, ich organizacji i umiejętności do wypracowania trafnych i nowoczesnych rozwiązań decydujących o przyszłości Sił Zbrojnych".

Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego odczytał list okolicznościowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zwierzchnik Sił Zbrojnych odniósł się w nim zarówno do chlubnych tradycji, jaki i wyzwań stojących przed Sztabem Generalnym i Wojskiem Polskim w XXI wieku.

Uroczystość zakończył koncert orkiestry reprezentacyjnej WP oraz tradycyjny żołnierski poczęstunek dla zaproszonych gości, kadry i pracowników Sztabu.


SG WP został powołany do życia 25 października 1918 roku Rozporządzeniem Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego. W roku 1918 - u progu odzyskania przez Polskę niepodległości Sztab Generalny tworzył od podstaw zręby nowoczesnej armii, był architektem jej struktury, systemów dowodzenia i szkolenia oraz wyposażenia. Rola i kompetencje Sztabu Generalnego ulegały na przestrzeni lat zmianom, przeobrażeniom, ale niemal zawsze odgrywał on kluczową rolę w dowodzeniu Siłami Zbrojnymi, jednego z filarów niepodległego, demokratycznego państwa polskiego.

Przeprowadzona w ostatnich latach przebudowa organizacyjna struktury Sztabu Generalnego uczyniła z tej instytucji nowoczesny, odpowiadający natowskim standardom wojskowym organ dowodzenia i planowania szczebla strategicznego. Obecnie pełni w nim służbę i pracuje ponad 600 żołnierzy zawodowych oraz pracowników cywilnych wojska. Celem ich służby i pracy jest realizacja najważniejszej funkcji, którą ma do spełnienia Sztab Generalny.

Tą funkcją jest strategiczne planowanie rozwoju i użycia Sił Zbrojnych. Szef Sztabu Generalnego, jako najwyższy stopniem i rangą generał Wojska Polskiego, dowodzi i kieruje Siłami Zbrojnymi w okresie pokoju w imieniu Ministra Obrony Narodowej. Podlegają mu wszystkie rodzaje wojsk (wojska lądowe, marynarka wojenna, siły powietrzne i wojska specjalne) a także Dowództwo Operacyjne SZ RP i logistyczny Inspektorat Wsparcia.

Sztab Generalny skupia w swoich kompetencjach wszystkie najważniejsze obszary funkcjonowania Sił Zbrojnych począwszy od organizacji zasobów osobowych, programowania rozwoju, planowania rozwinięcia i użycia Sił Zbrojnych w okresie pokoju i kryzysu, poprzez organizację systemów dowodzenia, kierowania i rozpoznania oraz logistyki a zakończywszy na tak ważnych elementach jak planowanie modernizacji technicznej czy procesu szkolenia armii.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP) kom/ wni/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)