Trwa ładowanie...
drqvlig

SG WP: przełom w relacjach wojskowych Polski i Rosji (komunikat)

...
Share
drqvlig

27.01. Warszawa - Sztab Generalny WP informuje:

Nie ma zasadniczych przeszkód dla współpracy wojskowej Polski i Rosji. O jej dalszych perspektywach może zadecydować spotkanie najwyższych rangą wojskowych - generałów Franciszka Gągora i Nikołaja Makarowa, które odbędzie się wiosną tego roku w Polsce.

26 stycznia br. w ramach odbywającego się w Brukseli posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO miało miejsce robocze spotkanie bilateralne szefów Sztabów Generalnych Polski i Rosji.

drqvlig

W trakcie spotkania generała Franciszka Gągora z generałem Nikołajem Makarowem omówiono perspektywy dwustronnej współpracy wojskowej obydwu państw. Obie strony zgodziły się, że współpraca taka jest w interesie Sił Zbrojnych Polski i Rosji i nie ma zasadniczych przeszkód do jej prowadzenia.

Uzgodniono, że w maju br. gen. N. Makarow na zaproszenie szefa SG WP złoży oficjalną wizytę w Polsce w trakcie której zostaną uszczegółowione kierunki dalszej bilateralnej współpracy wojskowej Polski i Rosji. Wizytę poprzedzi spotkanie specjalnej polsko-rosyjskiej wojskowej grupy, która dokona wstępnych, roboczych ustaleń i uzgodnień przygotowujących spotkanie szefów Sztabów Generalnych. Obrady grupy roboczej zorganizuje strona rosyjska w Moskwie.

Pierwsze oficjalne spotkanie szefów Sztabów Generalnych Rosji i Polski, równoznaczne ze wznowieniem po wieloletniej przerwie wojskowych kontaktów roboczych na tym szczeblu, miało miejsce 1 września 2009 roku, w ramach wizyty premiera Federacji Rosyjskiej W.W. Putina w Polsce. Gen. Nikołaj Makarow spotkał się wówczas z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Już wtedy przedyskutowano możliwości przygotowania oficjalnej wizyty szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Polsce w pierwszej połowie 2010 roku. Obecne spotkanie w pełni potwierdziło gotowość obydwu stron do zacieśnienia wzajemnych relacji.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

drqvlig

Podziel się opinią

Share
drqvlig
drqvlig