Sierpień'80 chce dymisji wiceministra energii Wojciecha Kowalczyka
Organizacje związkowe Wolnego Związku Zawodowego Sierpień'80, działające w Polskiej Grupie Górniczej, Katowickim Holdingu Węglowym i w Jastrzębskiej Spółce Węglowej domagają się natychmiastowej dymisji wiceministra energii Wojciecha Kowalczyka.
07.10.2016 14:45
"Wniosek podyktowany jest ustawicznym działaniem na szkodę polskiego górnictwa węgla kamiennego przez Wojciecha Kowalczyka. Dotyczy to szerokiego spectrum, a w szczególności braku informacji o efektach działań wyżej wymienionego urzędnika w sprawie zatwierdzenia przez Komisję Europejską udzielonej przez Polskę pomocy publicznej dla polskiego górnictwa węglowego" - napisali związkowcy w liście, skierowanym w piątek do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, przesłanym również PAP.
Ich zdaniem Wojciech Kowalczyk, który zajmował stanowisko wiceministra również w rządzie PO-PSL, "utracił wszelką wiarygodność w opinii strony społecznej".
"Dla nas - związków zawodowych - nie jest to partner, lecz przede wszystkim persona utrudniająca działania na rzecz interesów branży węglowej. Nosi piętno autora likwidacyjnych względem kopalń planów rządu Pani Premier Ewy Kopacz. Nie posiada on zdolności komunikacyjnych ze związkami zawodowymi. Dalsza obecność W. Kowalczyka na zajmowanym niesłusznie stanowisku rodzić może eskalację wzajemnych nieporozumień, a także działać na dalszą szkodę tak górnictwa węgla kamiennego, jak i interesu bezpieczeństwa energetycznego państwa" - dodali związkowcy Sierpnia'80.
Biuro prasowe Ministerstwa Energii poinformowało w piątek PAP, że minister Tchórzewski zapozna się z pismem i odpowie na nie.
Wojciech Kowalczyk pracował również dla poprzedniego rządu PO-PSL. Od sierpnia 2012 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, gdzie nadzorował obszary związane z rozwojem rynku finansowego i instytucji finansowych, działających w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym, kapitałowym, długiem publicznym.
Od 16 czerwca 2014 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, a od 18 listopada 2014 r. - sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki i pełnomocnikiem rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Przygotowywał pierwotny plan restrukturyzacji borykającej się z ogromnymi problemami branży górniczej rządu Ewy Kopacz. Zajmował się m.in. koordynacją jego ratyfikacji przez Komisję Europejską.
W lutym 2015 w związku z przeniesieniem obsługi pełnomocnika do MSP powrócił do resortu skarbu w randze sekretarza stanu. Z dniem 1 styczniu 2016 r. przeszedł na tożsame stanowisko w utworzonym przez nową ekipę rządzącą Ministerstwie Energii. 23 marca 2016 r. został odwołany z funkcji sekretarza stanu i pełnomocnika rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego i jednocześnie powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwa Energii ze zmienionym zakresem obowiązków; nadal zajmował się m.in. kontaktami z KE ws. programu dla polskiego górnictwa.