Silna wyprzedaż złotego

W czasie dzisiejszej sesji mieliśmy olbrzymią wyprzedaż walut naszego regionu. Mocno traciły węgierski forint, czeska korona oraz turecka lira, również polski złoty był na poziomach nie notowanych od dłuższego czasu.

Silna wyprzedaż złotego
Źródło zdjęć: © Fotolia | whitelook

Można powiedzieć, że to właśnie na naszym podwórku zostały rozpoczęte te spadki. Zarówna Financial Times, jak i Wall Street Journal na swoich głównych stronach w Internecie umieściły dziś słowa szefa polskiego rządu oraz szefa MSZ, którzy w swoich ostatnich wypowiedziach ostrzegają świat przed ponownym wzrostem ilości rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą. Obawa inwestorów o interwencję zbrojną Rosji na Ukrainie potwierdzona jest już nie tylko przez spadki na giełdach i słabego złotego, ale także poprzez mocny spadek rentowności amerykańskich obligacji oraz wzrost cen złota, które ponownie jest powyżej 1300 USD. Tak więc inwestorzy na całym świecie wzięli sobie do serca słowa Radosława Sikorskiego i Premiera Tuska.

Dynamiczna wyprzedaż złotego, której świadkiem jesteśmy w ostatnich dniach to efekt splotu niekorzystnych czynników o charakterze globalnym. Natomiast czynniki krajowe również naszej walucie nie będą sprzyjać. Podobnie jak inne kraje zmagamy się z niską inflacją, a być może lada moment będziemy mieli już deflację.

Para USDPLN dotarła do oporu, który był celem dla byków po wybiciu poziomu 3,07. Technicznie zakończyła się także najprawdopodobniej 5-falowa struktura, co może sprzyjać lekkiej realizacji zysków na tej parze. Warto jednak pamiętać, że USDPLN to cross walutowy EURPLN i EURUSD. Tak więc jeśli globalnie dolar będzie się dalej umacniał, a euro rosło wobec złotego, to para USDPLN ma szanse na atak na wyższe poziomy. Kolejny istotny, długoterminowy opór to rejon 3,28. Jeśli chodzi o EURPLN to w dłuższym terminie nawet poziom 4,24 może zostać przetestowany, gdzie wypadają lokalne szczyty z października 2013 oraz marca 2014. Największy wpływ na notowania polskiej waluty w dalszym ciągu będą miały czynniki geopolityczne i to pod ich wpływem pozostaniemy przez długi czas.

Łukasz Banach

Młodszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

eurusdkurs eurowaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)