Silny akcent popytu na koniec miesiąca
Po dwóch wzrostowych sesjach również trzecie w tym tygodniu notowania w Warszawie zakończyły się dodatnim bilansem głównych indeksów. Koniec miesiąca zmobilizował wyraźnie stronę popytową, której inicjatywa była jednak zapewne bardziej związana z miesięczną wyceną portfeli niż z realną chęcią nabywania przecenionych akcji.
Od początku sesji warszawski parkiet wykazywał pewną relatywną siłę względem innych rynków, a kroku dotrzymywał mu jedynie parkiety w Londynie i Atenach. Inwestorów tym razem nie zniechęciły słabe dane makro z Niemiec, gdzie czerwcowa sprzedaż detaliczna okazała się wyraźnie słabsza od oczekiwań. Osiągnięte w pierwszej godzinie sesji wzrosty głównych indeksów zdołały się utrzymać do popołudniowych publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiej gospodarki (m.in. PKB i ADP), które to wypchnęły GPW na nowe dzienna maksima. Ostatecznie fixing na zamknięciu zdecydowanie ostudził szaleństwo zakupów spółek z WIG20, który momentami zyskiwał nawet 1,7 procent. Ostatecznie finisz przyniósł mały zimny prysznic i zamknięcie WIG oraz WIG20 odpowiednio 0,56 i 0,81wyżej niż we wtorek. Bardziej pozytywnie należy ocenić wzrost obrotów, których wartość się niemal potroiła i przekroczyła 1,1 miliarda złotych.
Poprawa nastrojów na rynkach surowców od rana wsparła również notowania części rodzimych blue chipów. Na skromne wzrosty zdecydowały się wtedy akcje KGHM-u (-0,8%), PKNOrlen (0%) oraz Lotosu (-0,1%). Niestety mimo niezłych rokowań wszystkie one rozczarowały na zamknięciu. Skuteczniejszy okazał się popyt w przypadku PKO BP (1,7%) oraz Pekao (0,6%), które również oddały część zwyżki na koniec dnia.
Ponadto w kierunku swoich maksimów wspinały się walory PZU (1,7%) i BZWBK (3,65%). Lepiej od rynku radziły sobie również walory BRE Banku (2%), Synthosu (1,6%), Asseco Polska (1,6%), Bogdanki (2,5%) oraz JSW (3%). Grupę outsiderów stanowiły w tym segmencie rynku akcje Eurocashu (-2,5%), Kernela (-3,2%) oraz TPSA (-2,3%).
Wyraźnie gorsze od oczekiwań na wszystkich poziomach okazały się wyniki drugiego kwartału w wykonaniu GPW. Rynek okazał swoje rozczarowanie, przeceniając papiery aż o 5,6 procent. Więcej optymizmu można było odnaleźć w handlu akcjami Serinusa (11,5%), który entuzjastycznie zareagował na doniesienia o obecności ropy i gazu w kolejnym ukraińskim odwiercie. Ponadto popyt kontrolował dzisiaj akcje takich spółek jak, PBG (3,8%), gdzie trwają spekulacje wokół możliwości pojawienia się nowego inwestora. Warto również zwrócić uwagę na wzrosty Agrotonu (8%) Ganta (12,5%), Getinu (8%) oraz Decory (6%). Z kolei sprzedający odcisnęli swoje piętno na akcjach Ciechu (-2,8%), Neucy (-2,8%), Ursusa (-6,6%) oraz Cognora (-5,5%).
Mimo zwyżki i zdecydowanego ataku na najbliższe techniczne opory ocena naszego rynku, w moim przekonaniu, powinna wciąż pozostać ostrożna. Dzisiejsze posiedzenie Zarządu Rezerwy Federalnej i komunikat na który czeka cały finansowy świat, może określić klimat i kierunek rynków na najbliższe sesje. Potencjalne pozytywne przesłanie z tej komunikacji będzie miało niestety najprawdopodobniej ograniczony wpływ na GPW, gdzie rynek pozostaje już od kilku miesięcy zakładnikiem „reformy” OFE.
Fakt, że rynek zdołał wzrosnąć trzecią z rzędu sesję, może cieszyć. Jeśli jednak zagłębimy się w szczegóły, to szybko zauważymy że skala odbicia nie jest imponująca, a aktywność popytu została potwierdzona istotnie zwiększonym obrotem dopiero w dniu dzisiejszym. W efekcie na wszystko, na co było stać WIG oraz WIG20 to jak na razie odrobienie ubiegłotygodniowych strat i powrót na linię swoich technicznych oporów.
Niestety do odrobienia całej czerwcowej przeceny, mimo sprzyjającej sytuacji zewnętrznej, nie starczyło w lipcu kapitału i determinacji.
Obserwując toczącą się obecnie w mediach dyskusję dotyczącą przyszłości OFE oraz możliwych wariantów ich funkcjonowania, a także niepewnych podstaw prawnych proponowanych przez rząd rozwiązań, nietrudno odnieść wrażenie, że trwająca emerytalna telenowela nie zakończy się, jak zapowiadano, już w sierpniu, a może przedłużyć się równie dobrze do końca roku.
Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.