Silny ruch cenowy - analiza futures
Dość istotną rolę odgrywał jak wiadomo w ostatnim okresie krótkoterminowy przedział oporu: 2220 – 2228 pkt. Pomimo licznych prób przełamania tej bariery (i wielokrotnych naruszeń) kupujący nie byli w stanie pokonać tutaj swojego przeciwnika.
16.09.2011 | aktual.: 16.09.2011 08:45
Pewne nadzieje na sforsowanie tej strefy pojawiły się w trakcie porannej fazy wczorajszego handlu. Otwarcie uplasowało się bowiem na poziomie 2232 pkt. (czyli ponad analizowanym zakresem) i wydawało się, że kupujący zdołają wreszcie w nieco bardziej zdecydowany sposób zaakcentować swoją obecność.
Trzeba przyznać, że właśnie tego zdecydowania ostatnio brakowało. Co prawda na wykresie w skali dziennej widniała prowzrostowa formacja XABCD (mająca charakter krótkoterminowy), ale niewiele z tego faktu wynikało.
Wczoraj niestety również obóz popytowy nie przejawiał dużego zdecydowania w pierwszych minutach handlu. Pomimo udanego początku, niedźwiedziom szybko udało się bowiem zablokować inicjatywę byków, co wprowadziło oczywiście sporo zamieszania. Ostatecznie jednak strefa: 2220 – 2228 pkt. została zanegowana, a bezpośrednim odzwierciedleniem tego udanego ataku byków był stosunkowo silny ruch cenowy. Kontrakty zaczęły zatem konsekwentnie zmierzać w kierunku kolejnej zapory podażowej Fibonacciego: 2268 – 2273 pkt. Co istotne przebiegała tutaj również median line (skonstruowana na bazie wykresu intradayowego), wzmacniając tym samym znaczenie w/w zakresu.
Wydarzeniem dnia była jednak informacja o planowanej, skoordynowanej wraz z innymi bankami centralnymi interwencji ECB. Warto podkreślić, że kontrakty po tej informacji weszły w wyjątkowo silną fazę ruchu wzrostowego. Strefa: 2268 – 2273 pkt. została zatem zanegowana, co automatycznie wygenerowało niezwykle istotny sygnał techniczny. Kilka minut później transakcje na FW20U11 były już zawierane w rejonie kolejnej zapory podażowej: 2299 – 2303 pkt. Wymieniony zakres również został naruszony, jednak ostatecznie zamknięcie wrześniowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie 2280 pkt. (i tak stanowiło to prawie trzyprocentowy wzrost wartości FW20U11).
Przedmiotem mojej dzisiejszej analizy będzie już grudniowa seria kontraktów FW20Z11. Układ techniczny wykresu jest oczywiście bardzo zbliżony do serii wrześniowej, niemniej pewne, niewielkie różnice jednak istnieją. Przede wszystkim warto nadmienić, że wczorajszy ruch cenowy zainicjowany przez kupujących wytracił swój impet dokładnie w rejonie: 2333 – 2338 pkt. Jest to strefa zbudowana na bazie dwóch zniesień wewnętrznych: 61.8% i 78.6%. Co istotne przebiega tutaj również linia równoległa do wewnętrznej linii trendu (widać to na załączonym wykresie). Trzeba zatem przyznać, że kontrakty zatrzymały się wczoraj w naprawdę nieprzypadkowym rejonie cenowym.
Możemy zatem podsumować ten wątek i stwierdzić, że najbliższą zaporą podażową na FW20Z11 jest w tej chwili strefa: 2333 – 2338 pkt., która już wczoraj potwierdziła swoją użyteczność. W przypadku jej przełamania zwróciłbym na pewno uwagę na kolejny zakres Fibonacciego, czyli przedział oporu: 2383 – 2390 pkt. Z wykresu jasno wynika, że plasuje się tutaj również median line (kolor czerwony). Nie muszę podkreślać, że jest to ważna okoliczność, podwyższająca znaczenie strefy cenowej Fibonacciego.
Trzeba obiektywnie przyznać, że w kontekście bieżącego, krótkoterminowego układu technicznego wczorajszy atak byków nie powinien stanowić dużego zaskoczenia. Na wykresie doszło bowiem wcześniej do ukształtowania się prowzrostowej formacji ABCD, która sygnalizowała możliwość wejścia rynku w nieco silniejszą fazę ruchu wzrostowego. Niepokojące było jednak to, że kupujący w dość opieszały i mało zdecydowany sposób inicjowali swoje działania zakupowe (w tym kontekście na pewno ważnym bodźcem okazała się wczorajsze informacja o możliwych interwencjach ECB).
Obecnie w pierwszej kolejności zwróciłbym uwagę na eksponowany już wcześniej zakres cenowy: 2333 – 2338 pkt. Jest to bowiem rzeczywiście stosunkowo istotny obszar na wykresie FW20Z11, gdzie z pewnością podaż będzie starała się blokować wszelkie działania kreowane przez popyt. Za silny, średnioterminowy sygnał techniczny uznałbym natomiast przełamanie: 2383 – 2390 pkt. wraz z przebiegającą tutaj ML.
Krótkoterminowy układ techniczny wykresu pogorszyłby się natomiast w sytuacji trwałego zanegowania zapory popytowej: 2203 – 2207 pkt. Jak widać wymienioną strefę przecina również linia Pitchforka. Można zatem stwierdzić, że do momentu utrzymywania się kontraktów ponad wskazanym rejonem cenowym przewagę techniczną (w ujęciu krótkoterminowym) zachowa strona popytowa. Ostatnia uwaga musi dotyczyć specyfiki dzisiejszego dnia. W trakcie ostatniej godziny handlu znacząco wzrośnie bowiem aktywność inwestorów. Jest to jak wiadomo dość symptomatyczne zjawisko, gdy ustalana jest ostateczna cena rozliczeniowa danej serii kontraktów (w naszym przypadku serii wrześniowej).
Paweł Danielewicz
DM BZWBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |