Trwa ładowanie...
d39x7o3
euro

Silny wzrost EURUSD po otwarciu w Azji

Lepsze od oczekiwań dane z największych na świecie gospodarek odczytane w poprzednim tygodniu zostały zdyskontowane przez weekend na tyle pozytywnie, aby nowy tydzień zacząć od mocnego uderzenia.

Share
d39x7o3

Zaraz po otwarciu giełdy tokijskiej, kurs EURUSD zaczął gwałtownie rosnąć. Od piątkowego zamknięcia do obecnego momentu (9:20), główna para walutowa wzrosła o 120 pipsów, oddalając znacznie groźbę przełamania linii krótkoterminowego trendu wzrostowego. Podczas sesji azjatyckiej zyskał również funt oraz waluty krajów rozwijających się (PLN, HUF). Sam Nikkei 225 wzrósł o 0.89%. Sytuacja wciąż jest jednak bardzo niejednoznaczna. Na bardzo niskich poziomach w dalszym ciągu znajdują sie USDCHF oraz USDJPY. Od otwarcia sesji azjatyckiej dolar traci w obu tych parach walutowych.

W tym tygodniu kolejne dwa Banki Centralne podejmą decyzję w sprawie stóp procentowych. Przypomnijmy, że w zeszłym przed taką decyzją stanęły władze monetarne Australii, Wielkiej Brytanii oraz Kanady, i tylko w tym ostatnim kraju zdecydowano się na podwyżkę stóp. W środę decyzję o koszcie pieniądza na najbliższy okres podejmie Bank Centralny Nowej Zelandii, a w czwartek Bank Centralny Szwajcarii. Ponadto w tym tygodniu poznamy kilka istotnych publikacji makro. Najważniejszymi z nich będą odczyty inflacji konsumenckiej i producenckiej oraz sprzedaży detalicznej w USA. W poniedziałek będziemy musieli się jeszcze uzbroić w cierpliwość, istotnych informacji będzie brak.

EURPLN

Para EURPLN znajduje się na coraz niższych poziomach i bardzo prawdopodobne, że trend sie utrzyma w najbliższym czasie. Dzięki dobrym nastrojom od początku tygodnia kurs kolejny raz zbliżył sie do wsparcia na wysokości 3.9205, wynikającego ze zniesienia 76.4% ostatniego silnego impulsu wzrostowego. Przełamanie tego poziomu byłoby sygnałem dla niedźwiedzi i zapoczątkowało ruch byc może nawet do poziomu 3.8500. Przypomnijmy, że gdy kurs ostatnim razem znalazł się na tym poziomie, doszło do interwencji NBP przeciwko nadmiernej aprecjacji złotego.

d39x7o3

EURUSD

Poprawa nastrojów inwestycyjnych wywołana lepszymi danymi z największych światowych gospodarek, w czwartek z USA, a w sobotę z Chin, tym razem została jednoznacznie odczytana przez inwestorów grających na głównej parze walutowej. EURUSD rośnie od momentu otwarcia rynku azjatyckiego. Technicznie sytuacja wygląda na klarowną. Najbliższym celem powinien być poziom 1.2927, chociaż przez dłuższą chwilę opór stanowić mogą okolice 1.2875. Zdecydowanie mniej prawdopodobny jest ruch południowy. Gdyby jednak taki miał miejsce wsparciem będzie linia krótkotertminowego trendu wzrostowego przebiegająca dzisiaj w okolicach 1.2710.

GBPUSD

Funt dzisiaj od rana podąża śladem euro. Środek tygodnia może być decydujący dla tej waluty. Zarówno we wtorek, w środę jak i w czwartek poznamy istotne dane z brytyjskiej gospodarki. We wtorek i środę dowiemy się jak kształtowały się ceny dóbr konsumcyjnych oraz ich prognozy na najbliższy okres. W środę ponadto zostaną ogłoszone dane z rynku pracy. W czwartek natomiast wyniki sprzedaży detalicznej w sierpniu. Technicznie wsparciem będzie poziom 1.5329, a oporem 1.5579.

USDJPY

Ostatnia trzydniowa korekta wzrostowa jest wpisana w trwający już od dłuższego czasu trend spadkowy. Nic nie wskazuje bowiem na zmianę jego kierunku w najbliższym czasie. Nawet poprawa nastrojów może jedynie chwilowo wpłynąć na wzrosty pary USDJPY. W średnim terminie, najprawdopodobniej w tym tygodniu zostanie przetestowane 15-letnie minimum na wysokości 83.34. Do ewentualnych wzrostów mogłoby doprowadzić dopiero przełamania oporu znajdującego się na wysokości 86.37.
Kamil Rozszczypała
IDM SA

d39x7o3

Podziel się opinią

Share
d39x7o3
d39x7o3