Trwa ładowanie...

Sjesta w Katalonii się kończy. W Vilafranca testowo zrezygnowano z poobiedniej przerwy

Koniec ze sjestą. Katalonia chce zreformować system godzin pracy. Główna zmiana to rezygnacja właśnie z długiej przerwy obiadowej. W zamian za to Katalończycy wcześniej wrócą do domów.

Sjesta w Katalonii się kończy. W Vilafranca testowo zrezygnowano z poobiedniej przerwyŹródło: Fotolia
d30rg2o
d30rg2o

W Vilafranca de Penedes, w centrum regionu, przeprowadzono pilotażową próbę. Sklepy, restauracje i firmy działają tam zgodnie z rozkładem dnia obowiązującym w środkowej Europie.

W ponad 50 sklepach rozpoczęto pracę o ósmej rano i nie zamknięto ich w południe. Wieczorem sprzedaż zakończy się o siódmej. Restauracje krócej wydawały obiady, a pracownicy firm, którzy też nie mieli poobiedniej sjesty, będą w domach o dwie godziny wcześniej niż zwykle.

- Chcemy zachęcić do refleksji, ale przede wszystkim uświadomić, jak przydatne byłoby wprowadzenie racjonalniejszych godzin pracy - argumentowała współorganizatorka akcji.

Nad zmianą przyzwyczajeń Katalończyków pracuje już specjalna komisja, a inicjatywę Vilafranca de Penedes poparło 20 gmin. Zdaniem ekspertów, skrócenie czasu pracy poprawiłoby jej wydajność i dobrze wpłynęło na życie rodzinne.

d30rg2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30rg2o