Trwa ładowanie...
d2zr93u
07-03-2017 14:18

Skabiec TFI nadal stawia na fundusze wysokomarżowe, optymalizuje ofertę

Warszawa, 07.03.2017 (ISBnews) - Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) nadal koncentruje się na sprzedaży wysokomarżowych funduszy o strategii absolute return i oczekuje kontynuacji napływów do tej grupy aktywów, pracuje też nad optymalizacją oferty produktowej. Celem na br. jest wzrost aktywów w SFIO utworzonym z z mBankiem, poinformował prezes Marek Rybiec. 

d2zr93u
d2zr93u

"Priorytet na ten rok to rozwiązania absolute return. Dotychczas byliśmy silni w funduszach dłużnych i akcyjnych. Na dziś mamy rozwiązania, które są skalowalne" - powiedział Rybiec podczas konferencji prasowej.

Skarbiec będzie też wykorzystywał sprzyjające trendy rynkowe do zwiększania aktywów wybranych funduszy akcyjnych i mieszanych.
Prezes poinformował, że przełom 2016/2017 roku przyniósł kontynuację napływów do funduszy absolute return oraz powrót napływów do funduszy akcyjnych i mieszanych.

Napływ środków netto do funduszy detalicznych wyniósł 8 mln zł w IV kw., a bez uwzględnienia funduszu pieniężnego 104 mln zł wobec odpływu w wysokości 197 mln zł rok wcześniej.

Wartość aktywów funduszy detalicznych pod zarządzaniem wyniosła 3,14 mld zł na koniec 2016 r., z czego 1,52 mld zł to fundusze akcji, mieszane i alternatywne, a 1,37 mld zł to aktywa funduszy dłużnych i niefinansowych.

d2zr93u

Prezes poinformował, że w pierwszych dwóch miesiącach tego roku rynki kontynuowały dobrą passę z początku roku, co przełożyło się na dalszy wzrost aktywów finansowych zarządzanych przez Skarbiec TFI.

"Nasze napływy w dwóch pierwszych miesiącach tego roku to 150 mln zł. W ub. roku mieliśmy ujemne napływy. Duża część z tego, to rozwiązania wysokomarżowe - 100 mln zł to rozwiązania absolute return, pozostałe 50 mln zł to fundusze cykliczne. Na dziś nie widzę dużego ruchu klientów detalicznych na fundusze otwarte detaliczne. To są raczej przesunięcia" - powiedział Rybiec.

Napływ środków netto do funduszy absolute return i alternatywnych wyniósł 340 mln zł w całym 2016 r. W samym IV kw. ub.r. napływ wyniósł 134 mln zł. Wartość aktywów zgromadzonych w tych funduszach sięgnęła 665 mln zł na koniec ub. roku.

Prezes podkreślił, że dynamiczny wzrost aktywów w funduszach absolute return i alternatywnych - o 333 mln zł w 2016 r. - to efekt wprowadzenia do oferty nowych funduszy oraz osiągania oczekiwanych stóp zwrotu.

d2zr93u

"Pracujemy też nad optymalizacją oferty produktowej. Jesteśmy z wnioskiem w KNF o połączenie czterech funduszy otwartych. Likwidowanych jest jednocześnie kilka funduszy SPV. To nie wynika z decyzji podatkowych. To efekt naszych wewnętrznych decyzji, które zapadły wcześniej" - powiedział Rybiec.

Skarbiec podał, że w tym roku zakłada wzrost aktywów funduszu utworzonego dla mBanku. Na koniec roku pod zarządzaniem było 47,5 mln zł aktywów w trzech funduszach.

Wartość aktywów pod zarządzaniem Skarbiec TFI wyniosła 19,2 mld zł na koniec 2016 r.

Skarbiec TFI S.A. powstał w 1997 roku i jest jednym z najdłużej działających Towarzystw na polskim rynku. Na rynku krajowym Skarbiec TFI zajmuje piąte miejsce pod względem wartości aktywów pod zarządzaniem oraz jest drugim największym, niezależnym TFI działającym w Polsce.

(ISBnews)

d2zr93u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zr93u