Trwa ładowanie...
d1ma0yj

Skarb Państwa głosował przeciwko powołaniu do RN KGHM przedstawicieli załogi

...
Share
d1ma0yj

15.06. Lubin (PAP) - Skarb Państwa głosował na walnym zgromadzeniu KGHM przeciwko powołaniu do rady nadzorczej spółki przedstawicieli załogi.

Byli to Józef Czyczerski, Leszek Hajdacki i Ryszard Kurek.

"Dla mnie jasne i oczywiste jest, że minister (skarbu państwa - przyp. PAP) nie posługuje się prawem, tylko emocjami. Wybór pracowników jest wiążący dla WZA. Ja nie mogę dochodzić swoich praw, ale zajmą się tym prawnicy. Przez Komisję Krajową Solidarności wystąpimy przeciwko ministrowi Gradowi o złamanie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych" - powiedział Czyczerski.

d1ma0yj

"Jestem zbulwersowany decyzją Skarbu Państwa. Ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji istnieje. Taki protokół WZA nie powinien być zatwierdzony przez sąd. Sprawę oddamy do sądu gospodarczego" - powiedział Kurek.

Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy przewodniczącego Solidarności, poinformował w środę, że Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przesłała do prokuratora generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra skarbu Aleksandra Grada w sprawie KGHM. Chodzi o wypowiedź ministra skarbu, który oświadczył 18 maja podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że podczas najbliższego walnego zgromadzenia akcjonariuszy KGHM Polska Miedź przedstawiciel Skarbu Państwa nie będzie głosował za powołaniem do rady nadzorczej spółki członków wybranych przez pracowników, którzy uczestniczyli w demonstracji pod siedzibą firmy.

Na początku maja kilkuset związkowców protestowało przed siedzibą zarządu KGHM, domagając się m.in. podwyżek. Demonstranci wyłamali drzwi do siedziby zarządu spółki.

Wybory przedstawicieli pracowników do rady nadzorczej KGHM odbyły się 13 maja.

d1ma0yj

Gumułka podkreślił w środowym komunikacie, że prawo wyboru swojego przedstawiciela do rady nadzorczej daje pracownikom ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji. "Zgodnie z nią wynik wyborów jest wiążący dla walnego zgromadzenia" - zaznaczył.

Z uzasadnienia wniosku przesłanego do prokuratury - jak wyjaśnił - wynika, że wybory zostały przeprowadzone prawidłowo i są ważne. "Nie ma więc żadnych podstaw prawnych uzasadniających zarówno kategoryczne twierdzenia ministra skarbu, jak i wydanie przez niego reprezentantowi Skarbu Państwa na walne zgromadzenie akcjonariuszy, instrukcji do głosowania przeciwko powołaniu do rady nadzorczej przedstawicieli pracowników" - podkreślił.

"Bezsprzecznie wydanie takiej instrukcji stanowi przy tym przejaw kierowania wykonaniem czynu zabronionego przez inną osobę. Bezprawność takich działań stanowi o przekroczeniu przez ministra Skarbu Państwa uprawnień, albowiem działania te nie wchodzą w zakres jego kompetencji" - napisano w uzasadnieniu do wniosku.(PAP)

jow/ pel/ dol/ ana/

d1ma0yj

Podziel się opinią

Share
d1ma0yj
d1ma0yj