Skarżą rząd w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego
Związkowcy z NSZZ „Solidarność” twierdzą, że w Polsce nie zostały spełnione warunki do podwyższenia wieku emerytalnego powyżej 65. roku życia. Organizacja zdecydowała, że zaskarży rząd RP do Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Związkowcy z NSZZ „Solidarność” twierdzą, że w Polsce nie zostały spełnione warunki do podwyższenia wieku emerytalnego powyżej 65. roku życia. Organizacja zdecydowała, że zaskarży rząd RP do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).
Działacze argumentują, że Polska ratyfikując w 2003 roku konwencję MOP, zobowiązała się do przestrzegania przepisów, zgodnie z którymi wiek uprawniający do świadczeń na starość nie powinien przekraczać 65 lat. Wyższy wiek może być ustalony przez właściwe władze "ze względu na zdolność do pracy osób starszych w danym kraju".
Tymczasem w Polsce wydłuża się przeciętna długość życia, ale jednocześnie skraca długość życia w dobrym zdrowiu. Potwierdzają to oficjalne dane statystyczne. Tak więc uchwalając ustawę o wydłużeniu wieku emerytalnego - według związkowców - nie zostały spełnione wymogi, by pracownicy mogli kończyć działalność zawodową po 65. roku życia.
"Solidarność" protestowała przeciwko wprowadzeniu ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego wielokrotnie. W 2012 roku związek złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie niezgodności ustawy z Konstytucją oraz prawem międzynarodowym. W maju tego roku TK zadecydował, że podwyższenie wieku emerytalnego jest zgodne z Konstytucją.
Z uwagi na niezgodność (zdaniem związkowców) ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach kapitałowych z przepisami MOP, organizacja wnosi o wydanie stosownych zaleceń skierowanych do rządu polskiego.