Skiba z MF: Deficyt 'general government' pozostanie na bezpiecznym poziomie
Warszawa, 13.02.2017 (ISBnews) - Prognoza Komisji Europejskiej wskazuje, że pomimo ostrożnych prognoz wzrostu i dochodów podatkowych deficyt pozostanie na bezpiecznym poziomie, uważa wiceminister finansów Leszek Skiba. KE, tworząc prognozę nie uwzględnia m.in. efektów planowanych przez rząd działań zwiększających ściągalność podatków.
"Bieżąca prognoza KE w zakresie wzrostu PKB jest zbieżna z obecnym konsensusem rynkowym i nieco niższa od prognozy jesiennej z ubiegłego roku. Głównym czynnikiem korekty prognozy wydają się być oczekiwania ekspertów KE w zakresie wzrostu inwestycji. Po znacznie silniejszym od oczekiwanego spadku nakładów brutto na środki trwałe w 2016 r., KE oczekuje wprawdzie odwrócenia negatywnych tendencji w tym zakresie w roku bieżącym, jednak prognozowane tempo wzrostu inwestycji ogółem w Polsce w 2017 r. jest o 1 pkt. proc. niższe niż wskazywały jesienne prognozy" - czytamy w komunikacie resortu finansów do prognoz Komisji.
"Oczekujemy, że w latach 2017-2018 inwestycje publiczne powinny wyraźnie przyspieszyć ze względu na wyższe wykorzystanie funduszy unijnych" - podkreślił Skiba, cytowany w komunikacie.
Resort wskazał, że Komisja podała, iż deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych (ang. general government) wyniósł 2,3% PKB, czyli był najniższy od 2007 r. Na lata 2017-2018 KE prognozuje, że deficyt wzrośnie do odpowiednio do 2,9 i 3,0% PKB.
"W kontekście deficytu za 2016 r. należy pamiętać, że wynik podany przez KE nie uwzględnia przewidywanej zmiany przez Eurostat sposobu klasyfikacji tzw. dywidendy cyfrowej, której skutkiem byłaby rewizja w dół szacunku wyniku sektora instytucji rządowych i samorządowych. Jednak nawet przy uwzględnieniu tej zmiany deficyt sektora nie przekroczy w 2016 r. progu 3% PKB, zaś w 2017 r. i latach kolejnych będzie ona pozytywnie oddziaływała na wynik sektora" - podano także w komentarzu.
Resort podkreślił, że trzeba pamiętać, iż KE, tworząc prognozę nie uwzględnia efektów planowanych przez rząd działań zwiększających ściągalność podatków oraz wymogów związanych ze stosowaniem stabilizującej reguły wydatkowej w latach nieobjętych projektem budżetu państwa.
"Prognoza KE, pomimo ostrożnych prognoz wzrostu i dochodów podatkowych, wskazuje, że deficyt pozostanie na bezpiecznym poziomie" - podsumował Skiba.
(ISBnews)