Trwa ładowanie...

"Sklep stacjonarny? Dziękuję, wolałbym nie" - tak uważa połowa polskich konsumentów

Tylko 45 proc. polskich konsumentów czuje się bezpiecznie podczas zakupów w sklepie stacjonarnym, ale mimo wszystko ograniczamy kupowanie na zapas. Lato w pełni i pomimo strachu, Polacy deklarują coraz wyższe wydatki na letnie wyjazdy.

"Sklep stacjonarny? Dziękuję, wolałbym nie" - tak uważa połowa polskich konsumentówŹródło: Pixabay
d39uodq

Kupujemy coraz mniej na zapas (dwa tygodnie temu jedzenie "chomikowało" 44 proc. Polaków, teraz jest to 41 proc.), ale też coraz mniej bezpiecznie czujemy się w tych wszystkich miejscach w których niezbędny jest indywidualny kontakt: u kosmetyczki, fryzjera czy nawet galerii handlowej – to wszystko wnioski z przeprowadzanego regularnie badania firmy doradczej Deloitte "Global State of the Consumer Tracker".

Co jeszcze zmieniło się w porównaniu z poprzednią edycją badania z początku czerwca?

Nieznacznie zmieniają się nasze preferencje pod względem wybieranego w sklepach asortymentu. W porównaniu do badania nastrojów konsumentów sprzed dwóch tygodni nieznacznie spadły wydatki planowane na zakupy spożywcze (-2 pp.), opiekę zdrowotną w tym ubezpieczenia (-3 pp.), leki (-2 pp.) i aż o 5 pp. na książki.

Klienci powoli wracają do galerii handlowych. "Ludzie to lubią"

Więcej planujemy wydawać na paliwo, ubrania i rzeczy do domu, oraz na alkohol. Ten ostatni odnotował wzrost o 7 pp.

d39uodq

Aż o 10 pp. w stosunku do badania sprzed dwóch tygodni wzrósł deklarowany budżet na podróże, przede wszystkim wśród osób o wysokich zarobkach. Większe wydatki na ten cel planuje jedna trzecia z nich.

Eksperci Deloitte zauważają, że wraz ze spadkiem poziomu poczucia bezpieczeństwa w sklepach fizycznych, rośnie zainteresowanie zakupami w sieci. Od ostatniego badania chętniej kupujemy tą drogą produkty z większości kategorii. O 4 pp. spadła natomiast liczba osób, zainteresowanych zakupem online książek, a o 1 pp. – leków. Sprzedaż ubrań w Internecie utrzymuje się natomiast na stabilnym poziomie 30 proc.

Mimo iż rynek e-grocery ostatnimi czasy bardzo się rozwija, wciąż nie jesteśmy otwarci na zakupy jedzenia w sieci, choć i w tej kategorii nastąpił wzrost o 2 pp., do 5 proc. Produkty spożywcze podobnie jak Polacy niezbyt powszechnie kupują w Internecie Włosi (6 proc.), Niemcy (7 proc.) i Belgowie (8 proc.), natomiast najchętniej robią to Brytyjczycy (26 proc.) i Francuzi (12 proc.).

d39uodq

Od ostatniego badania spory spadek zaufania do zakupów artykułów spożywczych w Internecie odnotowali mieszkańcy Indii – z 45 proc. do 39 proc. Chętnie jedzenie w sieci kupuje jedna trzecia Chińczyków, a co ciekawe jedynie 5 proc. Japończyków.

Po spadku sprzed dwóch tygodni do 25 proc. Polacy częściej także drogą online zamawiają jedzenie w restauracjach (+3 pp.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39uodq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39uodq