Sklepy przed zawałem
W związku z nowym prawem, pracę przy sprzedaży refundowanego sprzętu medycznego straci 2 tysiące osób
W związku z nowym prawem, pracę przy sprzedaży refundowanego sprzętu medycznego straci 2 tysiące osób. Część firm rozważa zamknięcie biznesu. O sprawie pisze "Puls Biznesu".
Gazeta wyjaśnia, że nowe rozporządzenie dotyczące wyrobów medycznych jest solą w oku przedsiębiorców działających w tej branży. W ramach nowych przepisów, które zaczną obowiązywać na początku przyszłego roku, dopłaty NFZ do części produktów zostaną obniżone kwotowo, a do innych, wcześniej refundowanych w 100 procentach, zostanie wprowadzona 30-procentowa dopłata pacjenta.
Eksperci z branży ostrzegają, że rozporządzenie bije nie tylko w pacjentów, ale również w firmy sprzedające sprzęt medyczny oraz ortopedyczny. Wiele z nich po wejściu nowych przepisów może nie dać sobie rady, a pracę może stracić około 2 tysięcy osób. Pacjenci będą bowiem rezygnowali z zakupów, za co sklepy zapłacą spadkiem obrotów.
"Jeśli przepisy nie zostaną zmienione, nasze obroty spadną. Będziemy musieli też zredukować zatrudnienie o jedną trzecią. Spodziewam się, że mniejsze sklepy będą bankrutować" - uważa właścicielka sklepu medycznego Medus Dorota Kokiel.
MA