Skończy się samowolka windykatorów. Rząd wyciąga rękę do dłużników
Idą zmiany dla dłużników. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by mieli większe szanse w walce z nieuczciwymi windykatorami.
Co prawda krok w dobrą stronę już został poczyniony. Funkcjonują bowiem przepisy określające terminy przedawnienia długów i nakazujące wierzycielom udowodnienie przed sądem, że należą mu się jakiekolwiek pieniądze. Nie 10, a 6 lat ma wierzyciel na dochodzenie zapłaty za wykonaną usługę. Po tym okresie roszczenie się przedawni i nie będzie możliwości przymusowego dochodzenia go.
To jednak nie wszystko. Problemem wciąż są nieuczciwe praktyki firm windykacyjnych. Ministerstwo Sprawiedliwości wymienia: telefony po nocach, wyłudzanie informacji o dłużnikach, nawet wysyłanie oszukańczych pocztówek do osób rzekomo poznanych na wakacjach, co ma skłonić do kontaktu z windykatorami. Resort chce, by w znowelizowanym Kodeksie karnym była kara do 5 lat więzienia za uporczywe nękanie w celu zwrotu wierzytelności.
Zobacz także: Prawie jedna trzecia dłużników mieszka w małych miastach
Program reform „Sprawiedliwość i bezpieczeństwo” zakłada także ważne rozwiązania w prawie upadłościowym pomagające dłużnikom wyjść na prostą. Chodzi o upadłość konsumencką.
Dziś sądy oddalają nawet połowę wniosków oupadłość konsumencką, uznając, że dłużnicy sami są sobie winni – opisuje stan resort sprawiedliwości. I dodaje: Mają to zmienić znowelizowane przepisy. Do ogłoszenia upadłości ma wystarczyć samo stwierdzenie, że dłużnik jest niewypłacalny, co najczęściej oznacza, że potrzebuje pomocy w powrocie do normalnego życia. Nie będą jednak umarzane takie zobowiązania, jak np. alimenty.
Ponad 2 mld zł w bankach i kilkaset milionów zł długów pozakredytowych miały osoby, które ogłosiły upadłość konsumencką w okresie od 2015 r. do końca sierpnia 2018 r. – BIK i BIG InfoMonitor właśnie podsumowały ich zadłużenie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl