Skorumpowani urzędnicy

Od początku roku przeciętna wysokość łapówki wzrosła dwukrotnie i wynosi obecnie ok. 1,5 tys. euro.

Skorumpowani urzędnicy
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Alarmujące dane o skali biznesu łapówkowego w Rosji opublikowało Stowarzyszenie Adwokatów na rzecz Praw Człowieka na podstawie oficjalnych statystyk oraz świadectw autorów skarg. W tym czasie złożono ich 6589.

Z raportu wynika, że aż połowa rosyjskiego produktu krajowego brutto trafia w ręce skorumpowanych urzędników. Na przykład korzystna decyzja sądu kosztuje do 26 tys. euro. Przeciętna wysokość łapówki wzrosła od początku 2010 r. dwukrotnie i wynosi obecnie 44 tys. rubli, czyli ok. 1,5 tys. euro.

Autorzy raportu podają, że w Rosji, gdzie przeciętna płaca jest niższa niż 600 euro miesięcznie, stanowisko asystenta prokuratora w prokuraturze okręgowej kosztuje 7,8 tys. euro, a w milicji drogowej - co najmniej 40 tys. euro. Najbardziej prestiżowe są te zawody, gdzie korupcja ma charakter stabilny. Milicjanci z wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną mogą zarabiać na łapówkach nawet 16 tys. euro miesięcznie, a prokuratorzy - 8 tys. euro. Milicjanci z drogówki osiągają dzięki korupcji zarobki w wysokości 4 tys. euro.

Jeśli chodzi o skalę korupcji, Rosja zajmuje 146. miejsce wśród 180 państw.

(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)