Skowrońska: budżet na 2015 r. bezpieczny i stabilny (aktl.)
#
Dochodzi więcej wypowiedzi Skowrońskiej.
#
08.10.2014 13:10
08.10. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Projekt budżetu na 2015 rok to kontynuacja pozytywnych trendów i działań, jakie przyczyniły się do dobrych wyników gospodarczych Polski w ciągu ostatnich siedmiu lat, to budżet bezpieczny i stabilny - powiedziała Krystyna Skowrońska (PO) w środę w Sejmie.
Skowrońska oświadczyła, że klub PO opowiada się za dalszymi pracami nad projektem przyszłorocznego budżetu.
Podczas pierwszego czytania projektu budżetu Skowrońska - szefowa sejmowej komisji finansów - chwaliła wyniki polskiej gospodarki w ostatnich siedmiu latach. Mówiła o dobrych wynikach - w porównaniu do innych krajów UE - jeśli chodzi o tempo rozwoju gospodarki, tworzenie nowych miejsc pracy, czy relację długu do PKB. "Rok 2015 to kolejny rok spadku kosztów obsługi długu publicznego (...) deficyt na 2015 r. będzie niższy niż w 2014 r. o 1,4 mld zł" - powiedziała Skowrońska.
"To obiektywne dane dotyczące rządów koalicji PO-PSL w ostatnich siedmiu latach. Są to lata wielkiego kryzysu, a wskaźniki, o których mówiłam, kształtują się korzystnie dla sytuacji Polski w porównaniu do innych krajów europejskich i średniej europejskiej. Te pozytywne trendy i działania warto w dalszym ciągu realizować. W tym przedłożonym budżecie na rok 2015 właśnie takie zadania rząd sobie przedstawił" - podkreśliła Skowrońska.
Zaznaczyła, że priorytetami budżetu są: przywrócenie stabilności finansów publicznych, poprawienie kondycji polskiej gospodarki, stworzenie szansy na racjonalne wykorzystywanie środków europejskich z ich przeznaczeniem na rozwój, innowacyjność nauki, a także gospodarki i konkurencyjność na rynkach światowych. Według Skowrońskiej projektowany na przyszły rok budżet jest jednocześnie prorozwojowy i prospołeczny.
"Nasze finanse są bezpieczne, wprowadzono stabilizującą regułę wydatkową, jej konsekwentna realizacja ma doprowadzić do redukcji, a następnie do stabilizacji deficytu sektora, a w konsekwencji zadłużania publicznego" - wskazała.
Skowrońska oceniła, że spadek stopy bezrobocia prognozowany na koniec 2015 roku na 11,8 proc. jest założeniem bardzo konserwatywnym. Jej zdaniem wynik może być lepszy, czemu sprzyjać może wzrost (w porównaniu z 2014 r.) o 600 mln zł środków z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem.
Jak mówiła, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej zwiększy się w 2015 r. nominalnie o 0,4 proc. Jak podkreśliła, w kontekście dalszego zamrożenia płac w administracji państwowej, realnie wzrost wynagrodzeń będzie znacznie wyższy.
Skowrońska wyraziła też opinię, że pomimo założonej na 1,2 proc. inflacji kształtującej się poniżej celu inflacyjnego NBP, budżet pozwoli na zrealizowanie założeń zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej.