Trwa ładowanie...
d3cr21b

Skrót wiadomości - czwartek, 12 września

...
Share
d3cr21b

13.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d3cr21b

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w lipcu 2013 r. wzrosła o 3,8 proc. rdr po wzroście o 5,1 proc. rdr w czerwcu - podał Eurostat.

W 2014 roku podstawowym celem polityki pieniężnej pozostanie średniookresowe stabilizowanie inflacji na poziomie 2,5 proc. + 1 punkt procentowy, co będzie sprzyjać zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu - wynika z założeń polityki pieniężnej na rok 2014 opublikowanych w czwartek.

Elżbieta Chojna-Duch sugeruje, że stopy procentowe NBP mogą pozostać na obecnym poziomie również przez pierwsze półrocze 2014 roku. Dodaje, że RPP może zaakceptować dłuższy okres odchyleń inflacji od celu, jeśli wspierałoby to stabilność makroekonomiczną.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w sierpniu o 0,8-1,0 proc. mdm - oceniła dla PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jej zdaniem, należy oczekiwać, że wrzesień będzie miesiącem, gdy ceny żywności w ujęciu miesięcznym wzrosną.

d3cr21b

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej spodziewa się, że w najbliższych tygodniach wyhamuje tempo spadku cen zbóż podstawowych.

W IV kwartale tego roku należy się spodziewać przyspieszenia dynamiki wzrostu cen detalicznych żywności, jednak wzrost ten będzie mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - ocenia Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w lipcu 2013 r. spadła o 1,5 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,6 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

Parlament Europejski przegłosował w czwartek ustanowienie wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro. Europejski Bank Centralny obejmie nadzór nad około 6 tys. banków w eurolandzie, a PE będzie informowany o sposobie podejmowania decyzji przez EBC.

d3cr21b

Stopa bezrobocia w Grecji wzrosła w czerwcu 2013 r. do 27,9 proc. z 27,6 proc. w maju - podał urząd statystyczny w Atenach.

Gospodarka Niemiec wzrośnie umiarkowanie w III kw. 2013 r. i przyspieszy w IV kw., w ujęciu średniorocznym rosnąc o 0,6 proc. Niemcy są jednak zależne od zagranicznych rynków, a inwestycje krajowe spadają od pewnego czasu - oceniła agencja ratingowa Moody's.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 31 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 292 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Jednocześnie Departament Pracy poinformował, że na dane w tym tygodniu miały wpływ zmiany w systemie komputerowym używanym przez dwa raportujące stany.

BUDŻET, DŁUG

d3cr21b

Wartość gwarancji udzielonych przez BGK w ramach programu de minimis do 31 sierpnia wyniosła 3,34 mld zł, co pozwoliło firmom uzyskać kredyty w wysokości 5,76 mld zł - poinformował BGK.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,81 proc. i wyniósł 2.399,23 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,01 proc., do 6.588,98 pkt.

d3cr21b

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,3 proc. i wyniósł 4.106,63 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,02 proc., do 8.494,00 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,53 proc. i wyniósł 18.290,57 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,6 proc. i wyniósł 2.255,60 pkt.

d3cr21b

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,3 proc. i wyniósł 14.387,30 pkt.

SPÓŁKI

Minister Skarbu Państwa złożył w środę do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny Energi - poinformował w Sejmie Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w ministerstwie skarbu.

W grupie Energa około 2 tys. osób skorzystało z programu dobrowolnych odejść. Szacuje się, że może to zrobić jeszcze kolejnych 500 pracowników - poinformował w czwartek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Komputronika zdecydowało o wypłacie 0,11 zł dywidendy na akcję za rok obrotowy 2012/2013 - poinformowała spółka w komunikacie.

MSP planuje podział Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica na trzy spółki, w tym energetyczną, która mogłaby być przeznaczona do prywatyzacji - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Mostostal Zabrze Holding rozważa sprzedaż posiadanych akcji własnych. Decyzja w tej sprawie może zapaść w najbliższych tygodniach. Sprzedaż odbyłaby się w postaci przyspieszonej budowy księgi popytu - poinformował PAP Dariusz Pietyszuk, członek zarządu spółki, dyr. ds. ekonomicznych i restrukturyzacji.

Mostostal Zabrze Holding spodziewa się, że drugie półrocze może wypaść dla grupy podobnie jak pierwsze. Obecny portfel zamówień ma wartość 679 mln zł i ma zdrową strukturę. W ciągu sześciu miesięcy grupa może sprzedać nieruchomości za kilkanaście mln zł. Mostostal rozgląda się po rynku pod kątem akwizycji.

Polnord podpisał umowę o zorganizowanie emisji trzyletnich zwykłych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 50 mln zł - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Obligacje Polish Television Holding o wartości nominalnej 300 mln euro z terminem zapadalności w roku 2021 będą emitowane z kuponem 11 proc. w przypadku płatności gotówkowej lub oprocentowaniem 12 proc. w przypadku kapitalizacji odsetek (odsetki PIK) - poinformował ITI w komunikacie.

W dniach od 2 do 8 września największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował Polsat. Udział ten wyniósł 16,22 proc., co oznacza 70,76 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął TVN z udziałem na poziomie 14,96 proc., czyli wpływami rzędu 65,27 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 2 do 8 września udział TVN w oglądalności wyniósł 13,13 proc. wobec 10,97 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 11,98 proc. wobec 11,21 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów pokazują, że odsetek inwestorów spodziewających się w ciągu 6 miesięcy trendu wzrostowego na GPW spadł o 3,1 pkt. proc. do 46,7 proc. O 7,8 pkt. proc. do 33,3 proc. wzrósł z kolei odsetek respondentów spodziewających się trendu spadkowego.

WALUTY

Potencjał do dalszego, krótkoterminowego umocnienia złotego wyczerpał się. W centrum uwagi inwestorów nadal pozostaje przyszłotygodniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej. Piątkowe dane o inflacji za sierpień mogą być przez rynek zignorowane.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1782 a kurs złotego do euro na 4,2238 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3290 USD i 132,18 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,66-111,68 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną. Przedstawiciele Arabii Saudyjskiej oceniają, że rynki są dobrze zaopatrzone w ten surowiec - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 107,71 USD, po zwyżce o 15 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i są najniższe od prawie tygodnia. Inwestorzy czekają na wyniki przyszłotygodniowego posiedzenia Fed - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.138,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,5 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Czwartek na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem niewielkich zmian głównych indeksów giełdowych. W kolejnych dniach spodziewany jest spokojny handel z możliwością lekkich spadków. Większe ruchy indeksów mogą wystąpić po przyszłotygodniowym posiedzeniu Fed-u.

Lipcowe dane na temat bilansu płatniczego potwierdzają, że eksport netto powinien pozostać w drugiej połowie roku istotnym motorem wzrostu PKB w Polsce - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

W sytuacji poprawiających się danych makro i napływu nowych środków do polskich funduszy akcji trudno sobie wyobrazić inny scenariusz dla warszawskiej giełdy niż wzrostowy - uważa Wojciech Juroszek, doradca inwestycyjny AgioFunds TFI.

Amerykańska gospodarka może ponownie wejść w recesję do końca przyszłego roku, jeśli Fed zaniecha zakupu aktywów. Ryzyko recesji w takim wypadku wynosi 60 proc. - uważa Charles Biderman, prezes TrimTabs Investment Research.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w sierpniu o 0,9 proc. rdr i wyniosło 12.389 GWh - wynika z danych PSE Operator.

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w sierpniu plus 1,7 mld zł - wynika z raportu Analiz Online.

W środę, 11 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 25.730,02 mln zł wobec 25.896,67 mln zł we wtorek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 93,00 pb, wobec 95,13 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

W sierpniu 2013 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny w sześciu grupach towarowych, spadły w trzech kategoriach - wynika z analizy Polskich Składów Budowlanych.

KE przedstawiła w czwartek projekt przepisów, które mają doprowadzić do wyeliminowania opłat za roaming w sieci komórkowej. Od 1 lipca 2014 r. ma zniknąć roaming za połączenia przychodzące; do połowy 2016 r. operatorzy mają oferować roaming bez żadnych opłat.

Operator sieci Play, spółka P4, nie zastosował się do wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i naruszał interesy konsumentów, za co została na niego nałożona kara w wysokości 8 mln zł - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Rzecznik rządu Paweł Graś zapowiedział w czwartek, że do rekonstrukcji rządu dojdzie w połowie kadencji, "mniej więcej" w listopadzie. Zapewnił, że nie będzie przy tym "żadnego medialnego spektaklu".

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała w czwartek zgłoszoną przez PSL poprawkę do nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 r., która miała zwiększyć o 220 mln zł kwotę możliwej pożyczki z budżetu dla samorządów.

Opozycja apeluje do rządu o podjęcie dialogu z protestującymi związkowcami; posłowie PO podkreślają, że to związki zerwały dialog, odmawiając prac w Komisji Trójstronnej. Minister pracy przedstawił w czwartek w Sejmie informację na temat dialogu ze związkowcami. W Warszawie od środy trwają Ogólnopolskie Dni Protestu przeciwko polityce rządu zorganizowane przez NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych. Do akcji przyłączyły się również inne centrale związkowe. W pierwszym dniu przed Sejmem stanęło namiotowe miasteczko. Czwartek i piątek są tzw. dniami debat z ekspertami. Protest w stolicy potrwa do soboty.

Resort rolnictwa analizuje możliwości wcześniejszego wypłacania dopłat bezpośrednich - powiedział w czwartek minister Stanisław Kalemba. W środę kraje członkowskie jednomyślnie zaakceptowały propozycję przyspieszenia wypłat dopłat bezpośrednich dla rolników.

Polsce nie grozi wprowadzenie embarga na import żywności - poinformował PAP w czwartek Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek po rozmowach z rosyjskimi służbami weterynaryjnymi. Rosjanie przyjęli wyjaśnienia i zapowiedzieli kontrolę w polskich zakładach. Szef polskiej weterynarii spotkał się w czwartek z wiceszefem weterynaryjnej służby granicznej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) Aleksandrem Ponomariowem. W trakcie rozmowy polskie służby weterynaryjne przedstawiły Rosjanom dokumenty i wyjaśnienia dotyczące nielegalnego przewozu hiszpańskiej słoniny.

Wydaliśmy korzystną dla przedsiębiorców ogólną interpretację podatkową w sprawie informacji, które mają się znajdować na paragonach fiskalnych - powiedział w czwartek PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jego zdaniem powinna ona rozwiać obawy podatników. Grabowski poinformował, że od dłuższego czasu do resortu docierają sygnały od podatników wskazujące na ich dużą niepewność co do nowych obowiązków dotyczących informacji, które mają się znajdować na paragonach fiskalnych. Zmiany te mają wejść w życie 1 października 2013 r.

Poseł Jacek Żalek odchodzi z PO. Poinformował o tym na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w wywiadzie dla telewizji rosyjskiej, że jego kraj zacznie przekazywać swoją broń chemiczną pod nadzór międzynarodowy, jeśli USA przestaną grozić Damaszkowi militarną interwencją.

Wolna Armia Syryjska (WAS) "kategorycznie odrzuciła" w czwartek rosyjską propozycję objęcia kontrolą międzynarodową broni chemicznej w Syrii i późniejszego jej zniszczenia - poinformował w komunikacie gen. Salim Idriss, dowódca syryjskich rebeliantów walczących.

Obowiązujący obecnie w Egipcie stan wyjątkowy zostaje przedłużony o dwa miesiące ze względu na utrzymujące się zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa - poinformował w czwartek urząd prezydenta kraju.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą władze Białorusi do poszanowania praw człowieka i zasad demokracji. PE zaapelował do Mińska o uwolnienie i rehabilitację więźniów politycznych, co jest warunkiem wznowienia dialogu UE z Białorusią.

Perspektywa wprowadzenia na Białorusi opłaty wyjazdowej dla udających się na zakupy za granicę wywołała zaniepokojenie mieszkańców. Już ponad 14 tys. osób podpisało się pod petycją do prezydenta Alaksandra Łukaszenki o rezygnację z tego pomysłu. Łukaszenka oświadczył w piątek, że wprowadzenie opłaty od osób fizycznych za wyjazd za granicę na zakupy mogłoby powstrzymać rodaków przed zakupami w UE, gdzie wiele towarów jest tańszych.

Egipt jest winien zagranicznym firmom naftowym 6 mld dolarów - poinformował w czwartek szef tymczasowego rządu Hazim el-Biblawi. Dodał, że rząd jest bliski porozumienia dotyczącego terminów spłat, które umożliwi wzrost inwestycji ze strony tych firm.

W czwartek, w 330. rocznicę bitwy pod Wiedniem, na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg wmurowany został kamień węgielny pod pomnik króla Jana III Sobieskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Krakowa i Wiednia oraz członkowie Bractwa Kurkowego.(PAP)

amp/ ana/

d3cr21b

Podziel się opinią

Share
d3cr21b
d3cr21b