Trwa ładowanie...
dsoutbt

Skrót wiadomości - czwartek, 14 lutego, godz. 17.00

...
Share
dsoutbt

14.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

dsoutbt

Podaż pieniądza (M3) w styczniu 2013 roku spadła o 0,8 proc. mdm, czyli o 7.769,7 mln zł i wyniosła 913.642,0 mln zł - podał w czwartek NBP.

Decyzja o wejściu do strefy euro zostanie podjęta, gdy będzie pewność, że akcesja nastąpi bez straty dla Polaków - ze względu na przelicznik czy ze względu na eksport - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że perspektywa akcesji jest czytelna i dotyczy lat, a nie miesięcy.

Drugie półrocze 2013 roku powinno być wyraźnie lepsze dla gospodarki - uważa premier Donald Tusk.

Wejście do strefy euro będzie dla Polski korzystne i trzeba do tego dążyć, ale konieczne warunki uczestnictwa trzeba spełniać w sposób trwały - ocenia prezes NBP Marek Belka.

dsoutbt

Pauza w obniżkach stóp procentowych nie jest przesądzona - ocenia prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem marzec będzie dobrym momentem, aby zastanowić się nad strategią działań RPP na najbliższe kilka miesięcy.

RPP powinna na obecnym etapie zakończyć obniżki stóp procentowych - ocenia Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej, cytowany przez agencję Bloomberg. Jego zdaniem w marcu Rada powinna ogłosić przejście do trybu "wait and see", a główna stopa NBP mogłaby pozostać na obecnym poziomie do końca tego roku.

Liczba pozwoleń na budowę w 2012 r. spadła o 13.891, tj. 6,7 proc. rdr, zaś liczba oddanych do użytku budowli wzrosła o 10,5 proc. - podał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Liczba pozwoleń na budowę mieszkań jedno- i wielorodzinnych spadła o 15,1 proc.

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że w 2013 roku w Polsce nastąpi obniżenie dynamiki obrotów w handlu zagranicznym wobec roku 2012.

dsoutbt

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2012 r. spadł o 0,6 proc. kdk, podczas gdy w III kw. spadł o 0,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w pierwszym wyliczeniu.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 27 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 341 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec spadł w IV kw. 2012 r. o 0,6 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po wzroście w III kw. o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden we wstępnym wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w IV kw. 2012 r. o 0,4 proc. w ujęciu zanualizowanym wobec spadku w III kw. o 3,8 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie biuro rządowe we wstępnych wyliczeniach.

dsoutbt

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia.

Gospodarka Francji skurczyla się w IV kw. 2012 r. mocniej niż się spodziewano. Produkt Krajowy Brutto spadł o 0,3 proc. kdk, podczas gdy w III kw. wzrósł o 0,1 proc. - poinformował urząd statystyczny Insee we wstępnych wyliczeniach.

Produkt Krajowy Brutto Włoch spadł w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc. kdk, po spadku w III kw. o 0,2 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny we wstępnych danych.

Produkt Krajowy Brutto Grecji spadł w IV kw. 2012 r. o 6,0 proc., bez uwzględniania czynników sezonowych - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne we wstępnym wyliczeniu.

dsoutbt

Stopa bezrobocia w Grecji ustanowiła nowy rekord - w listopadzie 2012 roku wyniosła 27 proc. To znaczny wzrost w porównaniu z tym samym okresem w roku 2011, kiedy wyniosła ona 20,8 proc. - podało w czwartek miejscowe biuro statystyczne.

Produkt Krajowy Brutto Słowacji wzrósł w IV kw. 2012 r. o 0,7 proc. rdr - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Bratysławie. To wstępne wyliczenia statystyków.

Produkcja przemysłowa Węgier spadła w grudniu 2012 r. o 2,5 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 0,4 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie w końcowym wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Węgier spadł w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po spadku w III kw. o 0,4 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny we wstępnych danych.

dsoutbt

Czeska gospodarka pozostaje w rekordowo długiej recesji. Produkt Krajowy Brutto Czech spadł w IV kw. 2012 r. o 0,2 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Pradze we wstępnym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 90,43 punktów bazowych, wobec 91,53 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Premier Donald Tusk uważa, że Parlament Europejski nie będzie zainteresowany zablokowaniem budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Z budżetu Unii Europejskiej do 2020 r. trafi do Polski nie 441 mld zł, ale 500 mld zł; taką wartość osiągniemy, gdy uwzględnimy inflację - powiedział minister ds. europejskich Piotr Serafin na czwartkowej konferencji prasowej.

Składka Polski do budżetu Unii Europejskiej w latach 2014-2020 wyniesie ok. 30 mld euro - poinformował wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Piotr Serafin.

Kraje borykające się ze zbyt wysokim deficytem mogą w razie spowolnienia gospodarczego dostać więcej czasu na jego redukcję do granic dopuszczalnych w UE - przekazał ministrom finansów "27" unijny komisarz ds. gospodarczo-walutowych Olli Rehn.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,50 proc. i wyniósł 11.307,28 pkt.

SPÓŁKI

Telekomunikacja Polska jest zaskoczona wysokimi ofertami w przetargu na częstotliwości z pasma 1.800 MHz. Spółka zastanawia się nad ostateczną wysokością własnych nakładów na częstotliwości z zakresu 800 i 2.600 MHz - wynika z wypowiedzi dla PAP Piotra Muszyńskiego, wiceprezesa TP.

Zysk netto grupy Banku Handlowego w czwartym kwartale 2012 roku wzrósł do 244,6 mln zł z 221 mln zł rok wcześniej - wynika z wyliczeń PAP na podstawie wstępnych wyników finansowych za 2012 rok. Zysk banku okazał się wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 220,3 mln zł.

Bank Handlowy będzie chciał wypłacić do 75 proc. zysku za 2012 rok jako dywidendę. Rekomendacja rady nadzorczej w tej sprawie będzie w marcu - poinformował na konferencji Sławomir Sikora, prezes banku.

Bank Handlowy po przeprowadzonej w 2012 r. restrukturyzacji sieci placówek i zatrudnienia, nie planuje kontynuacji tego procesu w 2013 r. Bank chce w 2013 r. utrzymywać marżę odsetkową powyżej średniej na rynku i planuje pozyskać około 700 klientów na rynku małych i średnich firm i dużych przedsiębiorstw - poinformował prezes banku.

Komputronik obniżył prognozy wyników na rok 2012/2013, kończący się w marcu, m.in. w związku z trudną sytuacją makroekonomiczną i zamrożeniem bądź przesunięciem niektórych kontraktów. W efekcie zysk netto grupy ma spaść do 2,3 mln zł z 7,3 mln zł prognozowanych poprzednio, a EBITDA do 17,5 mln zł z 23,5 mln zł.

Konsorcjum Budimeksu i Mercury Engineering Polska podpisało kontrakt z Wrocławskim Medycznym Parkiem Naukowo-Technologicznym na budowę budynku centrum przetwarzania danych i agregatorni z częścią biurowo-szkoleniową. Wartość kontraktu to 65,9 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Zysk netto grupy LPP, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w IV kwartale 2012 roku wyniósł 148,2 mln zł - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik okazał się być zgodny z konsensusem zakładającym zysk na poziomie 144,8 mln zł.

Wartość nakładów na rozwój sieci sklepów LPP w tym roku to ok. 360 mln zł. Prognozowany wzrost powierzchni sprzedaży to 145 tys. m kw., co oznacza wzrost o 33 proc. rdr - podało LPP w prezentacji przed konferencją.

LPP oczekuje, że 2013 rok będzie rekordowy pod względem zysków i przychodów. Wyniki mogą wzrosnąć o 20-30 proc. rdr - poinformował wiceprezes LPP, Dariusz Pachla.

Komputronik chce zwiększać sprzedaż w tempie ok. 30-35 proc. rdr, aby zrównoważyć spadek marż związany ze zmianą polityki cenowej - powiedział na konferencji Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika. Dodał, że dywidenda za rok obrotowy 2012/2013 nie przekroczy 20 proc. zysku.

Polimex-Mostostal zawarł warunkową umowę sprzedaży nieruchomości w Gdyni za 43,33 mln zł. Do 14 lutego kupujący wpłacił tytułem zaliczki 26,6 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Comarch podpisał z Centrum Projektów Informatycznych kontrakt na rozbudowę i dostosowanie aktualnej infrastruktury technicznej ePUAP do nowych wymagań. Wartość kontraktu to 18,1 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Próchnik kupił za18 mln zł 100 proc. udziałów w spółce Rage Age International, która kontroluje firmy prowadzące sklepy modowej marki Rage Age - podał Próchnik w komunikacie.

Gra Sniper: Ghost Warrior 2 spółki City Interactive w wersji na platformę Sony PlayStationR3 przeszła proces certyfikacji i została dopuszczona do wydania na tej platformie na terenie Europy i Australii - podało City Interactive w komunikacie.

City Interactive dokona odpisów aktualizujących wartość zakończonych i niezakończonych prac rozwojowych za rok 2012 łącznie na ponad 11 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Ceny węgla energetycznego w JSW mogą spaść w tym roku w kontraktach rocznych o ok. 10 proc. - poinformował na konferencji prasowej prezes JSW Jarosław Zagórowski. Obecnie widoczne jest ilościowe, ale nie cenowe pobudzenie rynku w przypadku węgla koksowego.

Prezes JSW liczy, że wynik netto w I kw. będzie powyżej zera - poinformował na konferencji prezes spółki Jarosław Zagórowski.

Bilfinger Infrastructure może pokazać stratę netto za 2012 rok - poinformował w rozmowie z PAP prezes spółki, Piotr Kledzik. Spółka liczy, że w 2013 roku na poziomie netto wyjdzie co najmniej na zero i osiągnie przerób na poziomie około 800 mln zł.

Qumak planuje w 2013 r. wypłacić zaległą dywidendę za 2011 r., czyli 0,75 zł na akcję i dodatkowo dywidendę za 2012 r. w wysokości minimum 0,5-0,6 zł na akcję - poinformował PAP Paweł Jaguś, prezes Qumaka.

Industrial Milk Company (IMC) sfinalizowało przejęcie spółki na Ukrainie, które powiększy jej bank ziemi o 38 tys. ha i zwiększy zdolności magazynowe o 115 tys. ton - podało IMC w komunikacie. Wartość transakcji wyniosła 39,8 mln USD.

Skorygowany zysk PepsiCo w IV kw. 2012 r. wyniósł 1,09 USD na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Koncern General Motors Co. zanotował w IV kw. 2012 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 48 centów - podała spółka w czwartek w raporcie kwartalnym.

Qumak spodziewa się w 2013 r. wypracowania ponad 3 proc. rentowności netto i co najmniej 10 proc. wzrostu sprzedaży - poinformował PAP Paweł Jaguś, prezes Qumaka.

WALUTY

Zdaniem ekonomistów, jeżeli odczyt inflacji za styczeń będzie niższy od rynkowych oczekiwań to złoty może kontynuwać tendencję spadkową i zakończy tydzień na poziomie 4,2250 za euro. Sytuacja na rynku długu powinna być spokojna, a notowania zbliżone do czwartkowych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1209, a kurs złotego do euro na 4,1715 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3327 USD i 124,39 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 118,15-118,17 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną. Jej produkcja w USA jest najwyższa od 20 lat - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 97,15 USD, po wzroście o 14 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie są niemal bez zmian - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.230,50 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

WIG 20 nie wykorzystał w ostatnich dniach szansy, by odbić się od poziomu 2.450-2.470 pkt. i na rynku zaczęły królować niedźwiedzie. Jeśli w czwartek indeks zamknie się poniżej 2.450 pkt., to w kolejnych dniach spadki mogą się nasilić. WIG 20 może wówczas testować ważne wsparcie 2.424 pkt.

Krótkoterminowo kurs złotego może pozostać pod presją ze względu na oczekiwane cięcie stóp procentowych oraz negatywne nastawienie do regionu - oceniają analitycy banku Nordea. Ich zdaniem można jednak oczekiwać w średnim terminie wyraźniejszego umocnienia polskiej waluty.

W marcu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy o 25 pb, zaś w całym cyklu możliwe jest zejście z główną stopą poniżej 3,5 proc. - uważają ekonomiści z banku Nordea. Ich zdaniem średnioroczna inflacja wyniesie w 2013 r. mniej niż 2 proc.

Seria danych o wynikach produkcji przemysłowej, budownictwa, zatrudnieniu i płacach potwierdzi, że polska gospodarka kurczy się i w I kw. 2013 r. w ujęciu kdk może być pod kreską - ocenia BNP Paribas.

Według szacunków domu mediowego Universal McCann rynek reklamowy w Polsce w 2013 roku zanotuje spadek w przedziale od 7 do 10 procent - poinformował PAP Tadeusz Żórawski, prezes Universal McCann. Dodał, że negatywnym zaskoczeniem może się okazać reklama internetowa, która może zanotować lekki spadek.

Przyznanie Polsce przez UE większych środków w perspektywie finansowej 2014-2020 będzie sprzyjać jej rozwojowi i jest pozytywne dla długu - uważa agencja ratingowa Moody's. Ponadto agencja prognozuje, że polska gospodarka wzrośnie o 1,7 proc. w tym roku.

Zysk netto grupy Banku Handlowego w czwartym kwartale 2012 roku wyniósł 244,6 mln zł i okazał się o 11 proc. wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 220,3 mln zł. Bankowi pomogło bliskie zeru saldo rezerw i dobry poziom kosztów operacyjnych. Analitycy oceniają, że reakcja rynku na te wyniki może być neutralna lub lekko pozytywna.

Politycy do tej pory różnili się jedynie podejściem do tempa, w jakim Polska powinna wejść do strefy euro. Jednak polaryzacja sceny politycznej może to zmienić i pokazać partię, która jest przeciw, a takie stanowisko może poważnie utrudnić wejście do eurolandu - uważa Paweł Świeboda, prezes demosEUROPA - Centrum Strategii Europejskiej.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wyniki cotygodniowego sondażu Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) pokazują, że 48,9 proc. inwestorów spodziewa się trendu wzrostowego na giełdzie w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Resort środowiska w lutym opublikuje projekt ustawy o wydobyciu węglowodorów - poinformował PAP wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

MSP chce, by spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe była gotowa operacyjnie w drugim kwartale, wtedy zostanie dofinansowana kapitałowo - poinformował na konferencji minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Na dokapitalizowanie Polskich Inwestycji Rozwojowych może być początkowo potrzebne ok. 300 mln zł. Niewykluczone, że dokapitalizowanie PIR nastąpi w ramach IPO Energii - poinformował dziennikarzy wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Jeśli LOT nie zostanie "twardo zrestrukturyzowany", to przestanie istnieć - ocenił w czwartek premier Donald Tusk. Jego zdaniem plan restrukturyzacji spółki będzie wymagał twardej ręki. Premier zapowiedział też, że nie będzie więcej wsparcia finansowego dla LOT.

Fundusze UE z nowego unijnego budżetu i ich podział będą jednym z tematów obrad Konwentu Marszałków Województw RP, który 19-20 lutego odbędzie się w Białowieży (Podlaskie) - poinformowano na czwartkowej konferencji w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Nie będzie już prostych dotacji ze środków unijnych na rozwijanie przedsiębiorstw - zapowiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Wyjaśniła, że w latach 2014-2020 pieniądze będą mogły pozyskać np. te firmy, które będą współpracowały z uczelniami.

W środę, 13 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.522,13 mln zł wobec 30.979,07 mln zł we wtoerk - podał NBP.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję Wojewody Pomorskiego o pozwoleniu na budowę Elektrowni Północ - poinformował PAP wydział informacji sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Zarząd Elektrowni Północ zamierza kontynuować inwestycję, argumentując, że decyzja została uchylona ze względów proceduralnych, nie merytorycznych.

Od 30 do 35 mld euro rocznie wyniosą przychody z tytułu wprowadzenia podatku od transakcji finansowych (FTT) przez 11 państw Unii Europejskiej, które wyraziły taką wolę - szacuje Komisja Europejska. W czwartek KE przyjęła projekt dyrektywy ws. FTT.

Po miesiącach negocjacji linie American Airlines (AA) i US Airways ogłosiły w czwartek oficjalnie porozumienie w sprawie fuzji. Po połączeniu tych amerykańskich przewoźników powstaną największe linie lotnicze świata. Umowa oceniana jest na 11 mld dol.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Premier Donald Tusk powiedział, że nie widzi żadnej potrzeby utrzymania immunitetu jako instytucji chroniącej posła przed odpowiedzialnością karną za wykroczenie czy przestępstwo. Zapewnił, że jest gotów podpisać się pod wnioskiem o zmianę konstytucji w tej kwestii.

Premier Donald Tusk ocenił, że sukces Polski na szczycie UE ws. budżetu na lata 2014-2020 to zasługa strategii negocjacyjnej, która połączyła interesy polskie i europejskie oraz decyzji kadrowych. Szef rządu skrytykował próby "dezawuowania polskiego sukcesu".

Prezydent Bronisław Komorowski zwoła posiedzenie Rady Gabinetowej na 26 lutego - poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Tematem posiedzenia będą działania służące spełnieniu kryteriów wejścia Polski do strefy euro.

W związku z planowanym odejściem szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego przewiduję zmiany w rządzie; poinformuję o nich na posiedzeniu Rady Ministrów w środę - zapowiedział w czwartek premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach planowanego objazdu Polski będzie chciał odwiedzić każde województwo. Mają mu towarzyszyć przedstawiciele resortów: rozwoju regionalnego, transportu, rolnictwa, gospodarki, szkolnictwa wyższego oraz kultury.

Podniesione w piśmie sędziego Igora Tulei zastrzeżenia nie dają podstaw do stwierdzenia naruszenia przepisów Kodeksu postępowania karnego w związku ze sprawą kardiochirurga dr. Mirosława G. - poinformowała PAP w czwartek warszawska prokuratura okręgowa.

Łódzka prokuratura okręgowa skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku wniosek o przedłużenie o kolejne trzy miesiące aresztu dla prezesa Amber Gold Marcina P. Jest on podejrzany m.in. o oszustwo i prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej.

Dwuletni urlop macierzyński, bon rodzinny, ulga podatkowa na dzieci - to niektóre elementy polityki prorodzinnej, o której w czwartek mówił kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński.

Zakończyła się akcja gaśnicza w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach (Warmińsko-Mazurskie), gdzie w czwartek rano wybuchł pożar na poddaszu remontowanego i dobudowywanego skrzydła. Według strażaków akcja była ich sukcesem, bo ogień nie przeniósł się do innych skrzydeł budynku.

Minister spraw wewnętrznych przyznał Fundacji Itaka 110 tys. zł na prowadzenie telefonu interwencyjnego (116-000) w sprawie zaginionych dzieci - poinformowała w czwartek rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Czterej przedstawiciele firm oferujących czytniki linii papilarnych dla policji zostali zatrzymani pod zarzutem zmowy cenowej - poinformował w czwartek PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Grozi im do trzech lat więzienia.

Archidiecezja Gdańska ma zwrócić skarbówce prawie 6,7 mln zł odsetek wypłaconych przez urząd skarbowy kościelnemu wydawnictwu Stella Maris - zdecydował w czwartek gdański Sąd Okręgowy. Zwrotu pieniędzy domagała się w imieniu Skarbu Państwa Prokuratoria Generalna.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka interweniuje u lubelskiego kuratora oświaty ws. tablicy na stołówce w jednej z lubelskich szkół. Na tablicy wśród "Zasad kulturalnego spożywania posiłków" na pierwszym miejscu widnieje napis: "Pamiętam o modlitwie przed i po jedzeniu".

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Prezydent Francji Francois Hollande potwierdził w czwartek poparcie Paryża dla kandydatury Indii na stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Deklaracja padła na konferencji prasowej szefa państwa i indyjskiego premiera Manmohana Singha.

Minister spraw zagranicznych Litwy podczas wizyty w Warszawie nie powinien przepraszać za to, że litewski parlament podczas ostatniej wizyty Lecha Kaczyńskiego w Wilnie w 2010 r. nie poparł ustawy o pisowni polskich nazwisk - powiedział w czwartek premier Algirdas Butkeviczius.

ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała w czwartek, że ponownie nie zdołała osiągnąć porozumienia z Iranem w sprawie kontroli nad jego kontrowersyjnym programem nuklearnym.

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał w czwartek od Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) zwalczania wszelkich prób bezpośredniej lub pośredniej ingerencji w sprawy wewnętrzne Federacji Rosyjskiej.

Przed konklawe, które po abdykacji Benedykta XVI rozpocznie się najwcześniej 15 marca, panują głębokie podziały wśród kardynałów-elektorów. Jednocześnie, jak się zauważa, coraz wyraźniejszym faworytem wydaje się arcybiskup Mediolanu kardynał Angelo Scola.

Strajk pracowników służb odpowiedzialnych za kontrole pasażerów sparaliżował w czwartek pracę niemieckich portów lotniczych w Duesseldorfie i Hamburgu. Związek zawodowy Verdi domaga się podwyżek płac o 30 proc.; protest ma potrwać do północy.

Aż 18,7 mld funtów szterlingów, czyli ok. 90,5 mld złotych, wydali w 2012 roku zagraniczni turyści w Wielkiej Brytanii. Liczba osób odwiedzających to państwo wzrosła dzięki letniej olimpiadzie w Londynie i diamentowemu jubileuszowi panowania Elżbiety II.

(PAP)

zdz/ asa/

dsoutbt

Podziel się opinią

Share
dsoutbt
dsoutbt