Trwa ładowanie...
d2lcpld

Skrót wiadomości - czwartek, 26 września, 17.00

...
Share
d2lcpld

26.09. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d2lcpld

Z polskiej gospodarki płynie coraz więcej dobrych sygnałów. Ożywienie będzie jednak powolne i stopniowe, w związku z czym w najbliższym czasie nie należy oczekiwać pojawienia się większych impulsów do wzrostu inflacji - uważa prezes NBP Marek Belka.

Ministerstwo Gospodarki, po serii danych makro za sierpień, podtrzymało swoje prognozy podstawowych wskaźników makroekonomicznych na ten rok, w tym prognozę wzrostu PKB na poziomie 1,5 proc. - wynika z raportu miesięcznego MG.

Wzrost liczby wakatów po wyłączeniu subsydiowanej części ofert w II kw. 2013 r. może sugerować odwracanie się negatywnej tendencji na rynku pracy - ocenia w raporcie kwartalnym NBP. NBP zaznacza, że sierpniowe szacunki MPiPS dot. liczby wakatów nakazują powściągliwość w ocenie trwałości obserwowanych zmian.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu 2013 roku wzrósł o 0,6 pkt. w stosunku do sierpnia - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Zdaniem BIEC dynamika WWK świadczy o "bardzo mozolnym" ożywieniu.

d2lcpld

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł we wrześniu 2013 roku w stosunku do ostatniego sierpniowego pomiaru o 2,1 pkt. do poziomu 19,8 pkt. Poprawia się sytuacja na rynku depozytowym, zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i gospodarstw domowych - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Przedstawiciele banków ankietowani przez TNS Polska i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2013 roku wyniesie 2,45 proc. rdr - poinformował TNS Polska w wrześniowym komunikacie.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w ubiegłym tygodniu spadały trzech z pięciu regionów Polski - podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

Wskaźnik klimatu konsumenckiego wzrósł we wrześniu o 5,4 pkt. do -23,7 pkt. - wynika z badania TNS Consumer Index (dawniej Barometr Nastrojów Ekonomicznych), przeprowadzonego przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

d2lcpld

Wiceminister finansów Janusz Cichoń zadeklarował na Twitterze, że rząd po zmianach w OFE obniży progi ostrożnościowe do 48 proc. i 43 proc.

Według wyliczeń resortu gospodarki saldo napływu bezpośrednich inwestycji po siedmiu miesiącach 2013 roku było ujemne w wysokości 2.792 mln euro wobec ujemnego salda w wysokości 997 mln euro w analogicznym okresie 2012 roku - podał resort gospodarki w comiesięcznym raporcie.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 16.09-22.09 2013 roku spadł o 4,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem o 2,7 proc. i wyniósł 71,55 pkt. - podała firma Experian.

Bank centralny Czech pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian, blisko zera - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

d2lcpld

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w II kw. 2013 r. o 0,7 proc. kdk, podczas gdy w I kw. wzrósł o 0,4 proc. - poinformowało biuro statystyczne w końcowym wyliczeniu.

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się we wrześniu 2013 r. Indeks zaufania wyniósł 85 pkt. wobec 84 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w II kwartale 2013 roku o 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 5 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 305 tys. - poinformował Departament Pracy USA.

d2lcpld

Odsetek byków wśród inwestorów w USA spadł w ciągu tygodnia o 9,06 pkt. proc., a odsetek niedźwiedzi wzrósł o 0,91 pkt. proc.- wynika z cotygodniowego sondażu American Association of Individual Investors. Wskaźnik netto (różnica między odsetkiem byków a niedźwiedzi) zmniejszył się do 5,44 pkt. proc.

Liczba podpisanych przez Amerykanów umów na sprzedaż domów (pending home sales) w sierpniu spadła miesiąc do miesiąca o 1,6 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Polacy powinni co dwa-trzy lata móc wybierać między kierowaniem całości swoich środków do ZUS a odprowadzaniem części składki emerytalnej do OFE - uważa premier Donald Tusk.

d2lcpld

Minister Pracy będzie musiał przekonać, że wydanie 500 mln zł z Funduszu Pracy pozwoli zatrzymać wzrost bezrobocia - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

GIEŁDA

GPW zamknięcie: WIG30 2590,77 pkt.(1,21%) WIG20 2435,83 pkt.(1,19).

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,9 proc. i wyniósł 2.155,81 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,22 proc. i wyniósł 14.799,12 pkt.

SPÓŁKI

Inter Groclin Auto podpisał z firmą Nissan listy nominacyjne na dostawy tapicerki samochodowej dla produkowanych w Rosji modeli Altmia, X-Trail i Qashqai. Łączna wartość przedmiotu zamówienia to 104 mln euro - podała spółka w komunikacie. Kurs Groclinu rośnie po tej informacji o 27,2 proc.

Inter Groclin Auto planuje podać w czwartym kwartale bieżącego roku prognozy przychodów i zysku EBITDA na 2014 rok. Zarząd spółki potwierdza ponadto prognozę na ten rok - podał Groclin w komunikacie prasowym.

ARiMR obecnie nie rozważa zerwania z Comarchem umowy na utrzymanie systemów OFSA, pomimo problemów z terminowością realizacji zgłoszeń. Agencja prowadzi prace nad uwzględnieniem i weryfikacją uwag do raportu z wykonania umowy za lipiec, po którego uzgodnieniu możliwe będzie określenie wysokości ewentualnych kar umownych.

Enea otrzymała od URE koncesję na obrót paliwami gazowymi i planuje rozpoczęcie sprzedaży detalicznej gazu ziemnego w 2014 roku - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Szykują się zmiany w akcjonariacie Rank Progress. Zainteresowanych przejęciem pakietu 29 proc. akcji od jednego z największych akcjonariuszy jest kilkunastu inwestorów, zarówno branżowych, jak i finansowych - poinformował PAP prezes firmy Jan Mroczka. Liczy on, że przyszły inwestor zaangażuje się finansowo w rozwój firmy.

Spółka zależna Hawe, Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, zawarła z województwem podkarpackim umowę o partnerstwie publiczno - prywatnym, polegającą na realizacji, utrzymaniu i zarządzaniu siecią szerokopasmowego internetu - poinformowała spółka w komunikacie. Wartość umowy to 311 mln zł.

Modzelewski & Rodek Sp. z o.o. wybuduje do stanu surowego dla Projekt Echo-70, spółki zależnej od Echo Investment, budynek biurowo-usługowo-handlowy Q22 w Warszawie. Wartość umowy to 98,5 mln zł - poinformowała Echo Investment w komunikacie.

TFI PZU rozważy w 2014 roku dokapitalizowanie funduszu rynku nieruchomościowego, bądź utworzenie nowego funduszu - poinformował PAP Jacek Koprowski, dyrektor Biura Sektora Nieruchomości TFI PZU SA.

Spółka e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa zadebiutowała w czwartek na rynku głównym warszawskiej GPW.

Zarząd notowanej na rynku NewConnect spółki R&C Union złożył w czwartek do sądu w Poznaniu wniosek o ogłoszenie upadłości spółki z możliwością zawarcia układu - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1277 a kurs złotego do euro na 4,2262 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3499 USD i 133,41 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Złoty i rynek długu w czwartek osłabiły się, jednak w perspektywie przełomu tygodnia oba rynki powinny zacząć odrabiać straty, a złoty testować poziom 4,2 zł/euro.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na XI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,35-108,37 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po danych o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na listopad, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 102,20 USD, po spadku o 46 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają, bo słabnie popyt na metale w Chinach przed długim weekendem - informują maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.169,50 USD za tonę, po spadku notowań o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła w czwartek do 7.244,75 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Wielkość ubezpieczonego obrotu eksportowego w ramach instrumentów gwarantowanych przez Skarb Państwa w 2013 roku wzrośnie do poziomu 1.555 mln USD z 1.300 mln USD w 2012 roku - prognozuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Barclays Capital podtrzymał prognozy dla Polski i spodziewa się, że wzrost PKB przyspieszy z 0,9 proc. w 2013 r. do 2,9 proc. w 2014 r., a średnioroczny CPI wzrośnie z 0,9 proc. w tym roku do 1,0 proc. w przyszłym roku - wynika z wrześniowego raportu banku.

Czwartkowa sesja na GPW upływa pod znakiem zwyżek. Nie widać jednak wyraźnego wzrostu obrotów. Zdaniem analityków może to być tymczasowa poprawa sentymentu, którą należy wiązać z poprawą wyceny aktywów przed końcem kwartału.

Prognoza biura maklerskiego Consus dotycząca średniej wartości uprawnień EUA w II półroczu 2013 roku wzrosła z 4,39 euro do 4,76 euro obecnie.

Zmiany w systemie emerytalnym są neutralne dla bieżącego ratingu Polski, ale mogą ograniczyć możliwość awansu z poziomu A2. Taki stopień odwrócenia reform nie byłby prawdopodobny w krajach o najwyższych ocenach - uważa Jaime Reusche z agencji Moody's Investors Service. Nie przewiduje on zmian bieżącego ratingu i perspektywy w najbliższej przyszłości.

RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie przez najbliższe 12 miesięcy - prognozuje we wrześniowym raporcie Danske Bank, zaznaczając, że istnieje ryzyko obniżek.

Produkcja cukru w sezonie 2013/2014 w Unii Europejskiej spadnie do 16,01 mln ton wobec 17,22 mln ton w sezonie 2012/2013, a w Polsce zmniejszy się do 1,61 mln ton z 1,81 mln ton - podała Komisja Europejska w czwartkowym komunikacie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Liczba aktywnych klientów indywidualnych bankowości elektronicznej pod koniec II kwartału 2013 roku wyniosła 11,96 mln, czyli była 11,5 proc. wyższa niż rok wcześniej i 5 proc. wyższa niż w poprzednim kwartale - wynika z raportu Związku Banków Polskich.

W środę, 25 września banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.698,69 mln zł wobec 32.783,41 mln zł we wtorek - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 32 mln zł.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w środę 83,00 pb, wobec 87,03 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Największym zaufaniem cieszy się prezydent Bronisław Komorowski, któremu ufa 73 proc. respondentów - wynika z najnowszego sondażu CBOS. To najlepsze dotychczasowe notowania prezydenta. Janusz Palikot otwiera listę polityków budzących największą nieufność (51 proc.).

Zwłoka, jeśli chodzi o ustawodawstwo dot. in vitro jest przemyślana; ona nie wynika z braku możliwości stworzenia takiego dokumentu, ale z obawy przed głosowaniem w parlamencie - podkreślił w czwartek premier Donald Tusk.

Sejmowa komisja rolnictwa nie poparła w czwartek wniosku klubu parlamentarnego PiS o wotum nieufności wobec ministra rolnictwa Stanisława Kalemby. PiS zarzuca rządowi brak dbałości o politykę rolną i rolnictwo.

Sejmowa podkomisja do monitorowania systemu podatkowego opowiedziała się w czwartek za przyjęciem z poprawkami projektu zmian w ustawie o PIT. Umożliwia on uwzględnienie przy opodatkowaniu sprzedaży dziedziczonych np. akcji kosztów poniesionych przez spadkodawcę.

Nie ma powrotu do Komisji Trójstronnej w obecnej formule; możemy się spotykać w sprawie naszych postulatów z ministrem pracy lub z reprezentacją rządu, ale tylko w rozmowach dwustronnych - oświadczyli szefowie central związkowych po rozmowie z szefem klubu PO Rafałem Grupińskim. Czwartkowa rozmowa Piotra Dudy (Solidarność), Jana Guza (OPZZ) i Tadeusza Chwałki (FZZ) z Grupińskim trwała ponad godzinę. Spotkanie to pokłosie wrześniowych demonstracji związków.

Państwo będzie pomagało młodym w zakupie pierwszego mieszkania lub domu tylko z rynku pierwotnego - za takim rozwiązaniem opowiedzieli się w czwartek posłowie sejmowych komisji infrastruktury i finansów publicznych. W czwartek komisje rozpatrzyły poprawki do rządowego projektu ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania.

Przedstawiciele klubów PiS, RP i SP chcą odrzucenia w pierwszym czytaniu prezydenckiego projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie. Z największą krytyką w trakcie czwartkowej debaty spotkał się zapis dotyczący podniesienia progu w referendum dot. odwołania władz lokalnych.

Program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce w przyszłym tygodniu trafi do konsultacji społecznych i międzyresortowych - zapowiedział w czwartek w Sopocie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Sejmowa komisja finansów publicznych zgodziła się w czwartek, by z niewykorzystanej rezerwy celowej na świadczenia rodzinne prawie 300 mln zł przeznaczyć na dofinansowanie zasiłków społecznych. Zwrócił się o to do ministra finansów resort pracy.

Nie tylko sanatoria, ale też ośrodki spa i hotele będą nadal płacić niższy podatek od nieruchomości, jeśli tylko w jakimś zakresie udzielają świadczeń zdrowotnych. Kołobrzeg przegrał w czwartek w Trybunale Konstytucyjnym - głównie z powodu wadliwego wniosku.

Południowa obwodnica Warszawy zostanie dokończona kosztem odsunięcia w czasie budowy dwóch fragmentów trasy S7 - w kierunku Janek i Łomianek - poinformował w czwartek premier Donald Tusk.

Załoga Stoczni Gdańsk, która domaga się wypłaty zaległych wynagrodzeń, zawiesiła po kilku godzinach rozpoczęty w czwartek rano strajk - poinformował PAP wiceprzewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" Karol Guzikiewicz.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Komisja Europejska pozwała w czwartek Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku ze stosowaniem obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne, a także towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa tkanek i komórek ludzkich.

Polskie przepisy o opodatkowaniu biur podróży nie naruszają prawa unijnego - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Biura mogą stosować specjalną procedurę VAT-marża nie tylko, gdy sprzedają wycieczki turystom, ale też, gdy działają jako pośrednicy.

Pasażer pociągu ma prawo do częściowego zwrotu ceny biletu za ponadgodzinne opóźnienie pociągu, nawet jeżeli pociąg spóźnił się z powodu tzw. siły wyższej, czyli np. huraganu lub powodzi - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze odrzucił w czwartek odwołanie od wyroku, skazującego byłego prezydenta Liberii Charlesa Taylora na 50 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione podczas wojny domowej w Sierra Leone.

Brytyjski rząd zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości UE zapisy nowej unijnej dyrektywy, które ograniczają wysokość premii dla bankowców. Komisja Europejska uważa, że limity premii są potrzebne i zgodne z prawem.

W obawie przed afrykańskim pomorem świń Ukraina zamknęła lokalne przejścia graniczne z Rosją i Białorusią - podał w czwartek dziennik "Kommiersant-Ukraina", podkreślając, iż krok ten świadczy o kontynuacji wojny handlowej między Kijowem a Moskwą.

Do 348 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego silnego trzęsienia ziemi w Pakistanie - poinformował w czwartek rzecznik władz prowincji Beludżystan. Ponad 550 osób zostało rannych. Wciąż trwa akcja ratunkowa.

amp/ osz/

d2lcpld

Podziel się opinią

Share
d2lcpld
d2lcpld