Trwa ładowanie...
d4hn6l0
d4hn6l0

Skrót wiadomości - piątek, 26 lipca, 17.00

...
Share
d4hn6l0

26.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d4hn6l0

Przy konstruowaniu budżetu na 2014 r. resort finansów wyciągnie wnioski z tego, co stało się w 2013 r. - poinformował w piątek minister finansów Jacek Rostowski.

W czerwcu inflacja osiągnęła dołek, po czym nastąpi pewna korekta w górę - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

Lipcowa projekcja NBP dla ścieżki PKB jest "bardzo konserwatywna" - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

NBP jest gotowy działać na rynku walutowym, jeśli zajdzie taka potrzeba - uważa Marek Belka, prezes NBP.

d4hn6l0

Resort finansów jest zdania, że nowa reguła wydatkowa będzie lepsza niż progi ostrożnościowe - powiedział Wojciech Kowalczyk wiceminister finansów.

Rząd nie zakłada potrzeby zawieszenia drugiego progu ostrożnościowego - powiedział premier Donald Tusk.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu 2013 r. spadł o 0,4 punktu w stosunku do czerwca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). BIEC ocenia, że mimo spadku WWK zapowiada wejście gospodarki w fazę ożywienia.

W tygodniu kończącym się w środę 24 lipca z funduszy obligacji rynków wschodzących łącznie wycofano 1,1 mld USD - wynika z przytoczonych w piątkowych raportach banków danych EPFR.

d4hn6l0

We Francji nastroje konsumentów poprawiły się w lipcu 2013 r. Indeks zaufania wyniósł 82 pkt. wobec 79 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Grecja spełniła warunki otrzymania kolejnej części pomocy finansowej od strefy euro, w wysokości 4 mld euro - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Bruksela oczekuje, że do poniedziałku państwa eurolandu dadzą zielone światło dla wypłaty pieniędzy Atenom.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w lipcu 85,1 pkt., wobec 84,1 pkt. zanotowanych w czerwcu - podano w piątek w końcowym wyliczeniu.

BUDŻET, DŁUG

d4hn6l0

Sejm przyjął w piątek nowelizację ustawy o finansach publicznych zawieszającą na 2013 rok pierwszy próg ostrożnościowy opisujący relację długu publicznego do PKB w wysokości 50 proc.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 88,15 pb, wobec 87,50 pb na koniec poprzedniego tygodnia.

Senat na posiedzeniu w dniach 7-9 sierpnia zajmie się nowelizacją ustawy o finansach publicznych, która zakłada zawieszenie na 2013 rok pierwszego progu ostrożnościowego, mówiącego o relacji długu publicznego do PKB na poziomie 50 proc. - wynika z porządku obrad Senatu.

GIEŁDA

d4hn6l0

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 3,0 proc. i wyniósł 14.129,98 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,5 proc. i wyniósł 2.010,85 pkt.

SPÓŁKI

PKP Cargo złożyło prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego w związku z planem debiutu na GPW - podała spółka w komunikacie prasowym.

d4hn6l0

Unibep podpisał umowę na realizację w systemie generalnego wykonawstwa zespołu krytych pływalni w Lublinie. Wartość kontraktu to 72,7 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

Boryszew szacuje, że oszczędności z tytułu restrukturyzacji spółki zależnej Boryszew Automotive Plastics do końca 2014 roku wyniosą 50 mln zł - poinformowali na konferencji przedstawiciele Boryszewa. Dodali, że w perspektywie kilku lat BAP może generować sprzedaż na poziomie 350-400 mln euro.

Boryszew w 2013 roku prawdopodobnie nie przekroczy poziomu 5 mld zł przychodów ze sprzedaży - poinformował na konferencji Piotr Szeliga, prezes Boryszewa. Dodał, że spółka w najbliższym czasie nie planuje przeszacowania wartości działki przy ul. Łuckiej w Warszawie.

Mikołaj Budzanowski został dyrektorem ds. rozwoju i członkiem zarządu Boryszewa - poinformowała spółka w komunikacie.

Aviva OFE zwiększył zaangażowanie w Qumaka do 5,67 proc. udziałów w kapitale i głosach na WZ - poinformował Qumak w komunikacie.

Pioneer Pekao Investment Management zmniejszył zaangażowanie w BBI Zeneris do 4,9 proc. - podała spółka w komunikacie.

Pioneer Pekao Investment Management zszedł poniżej progu 5 proc. w akcjonariacie Plast-Boksu - poinformowała spółka w komunikacie.

Amazon, największy na świecie detalista internetowy, w II kwartale 2013 r. miał stratę w wysokości 2 centów na akcję - podała spółka w czwartek po sesji w raporcie.

Romgaz, rumuńska firma z sektora gazowego, może w listopadzie wejść na giełdę w Bukareszcie i, w ramach dual-listingu w Warszawie lub Londynie - poinformował Gabriel Dumitrascu z ministerstwa gospodarki Rumunii.

Polnord chce wyemitować do 7 mln nowych akcji - poinformowała spółka w projektach uchwał na walne, które odbędzie się 23 sierpnia.

WALUTY

EUR/PLN w najbliższych dniach powinien mieścić się w przedziale 4,20-4,25. W przyszłym tygodniu ważne będą sygnały z Fed i EBC. Inwestorzy na rynku długu mogą koncentrować się na danych z gospodarek, zwłaszcza jeśli kolejne odczyty będą lepsze od oczekiwań - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1831, a kurs złotego do euro na 4,2295 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3260 USD i 130,84 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 18 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia marża detaliczna w cenie litra benzyny bezołowiowej Pb95 25 lipca wyniosła 20 gr, co stanowi 3 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 24 gr, co stanowi 4 proc. ceny.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 r. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 108,11-108,17 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zmierzają ku tygodniowemu spadkowi. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, spadła o 17 centów do 105,32 USD. Od początku tygodnia jej notowania zniżkują o 2,5 proc.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie pozostają bez większych zmian po zapowiedziach ograniczania mocy produkcyjnych w Chinach - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME pozostaje bez zmian na poziomie do 7.016,75 USD za tonę. Od początku tygodnia cena surowca wzrosła o 1,5 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Zawieszenie pierwszego progu ostrożnościowego dla długu publicznego w relacji do PKB w krótkim okresie nie będzie miało wpływu na polskie aktywa, ale w długim horyzoncie może mieć negatywny wpływ - ocenia Royal Bank of Scotland.

W piątek na GPW zniżkuje większość blue chipów. Spadają m.in akcje Orlenu i KGHM. Zdaniem analityków sytuacja na warszawskim parkiecie będzie zależna od impulsu na rynkach wschodzących.

Ceny paliw na stacjach detalicznych nie powinny rosnąć co najmniej do połowy sierpnia, a na części stacji ceny mogą się nieznacznie obniżyć - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

Na początku sierpnia zatrzymany będzie wzrost detalicznych cen paliw - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Banki w czerwcu obniżyły oprocentowanie złotowych kredytów dla gospodarstw domowych na nieruchomości oraz kredytów konsumpcyjnych, a także kredytów ogółem dla przedsiębiorstw - wynika z danych NBP.

Oprocentowanie depozytów ogółem w czerwcu 2013 roku obniżyło się - wynika z danych NBP.

Sejm przyjął w piątek senacką poprawkę do nowelizacji Prawa energetycznego, obniżającą z 70 do 55 proc. docelowy poziom tzw. obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży części surowca za pośrednictwem giełdy przez firmy obracające gazem.

Podczas piątkowego głosowania w Sejmie posłowie opowiedzieli się za trzema poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Nowe przepisy przewidują utworzenie specjalnego funduszu stabilizującego dla sektora bankowego.

W czwartek, 25 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.862,22 mln zł wobec 31.789,30 mln zł w środę - podał NBP.

Sąd Apelacyjny oddalił apelację URE od wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie ustalenia wysokości korekty rocznej kosztów osieroconych dla PGE GIEK o. Elektrownia Opole za rok 2008 - podała PGE w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Były minister sprawiedliwości i poseł PO Krzysztof Kwiatkowski został w piątek powołany przez Sejm na nowego prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Premier Donald Tusk uważa, że ewentualne kary dla posłów Jarosława Gowina, Jacka Żalka i Johna Godsona, którzy wstrzymali się w głosowaniu nad rządową ustawą o finansach publicznych powinny zapaść dopiero po zakończeniu wyborów na szefa PO.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą nadanie pisma procesowego na poczcie w dowolnym państwie UE będzie równoznaczne ze złożeniem go w sądzie.

Sejm przyjął w piątek ustawę o ratyfikacji przepisów znoszących karę śmierci we wszystkich okolicznościach. Polska jest jednym z ostatnich państw członkowskich Rady Europy, w których kara śmierci dozwolona jest podczas wojny.

Jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy - zakłada nowelizacja kodeksu pracy, którą w piątek przyjął Sejm. Posłowie nie zgodzili się, aby wydłużyć urlop do 37 miesięcy.

Projekt ustawy wprowadzającej dobrowolny odpis podatkowy wysokości 0,5 proc. na rzecz Kościołów został w piątek skierowany do konsultacji społecznych - poinformował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Rosyjskie i amerykańskie służby specjalne prowadzą rozmowy na temat Edwarda Snowdena, oskarżanego przez USA o ujawnienie tajnych danych dotyczących inwigilacji elektronicznej - poinformował w piątek rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow.

Wiceprezydent Chin Li Yuanchao nakłaniał przywódcę Korei Północnej Kim Dzong Una do powrotu do tzw. rozmów sześciostronnych w sprawie programu nuklearnego Pjongjangu, przerwanych w 2009 roku - poinformowała w piątek chińska agencja państwowa Xinhua.

Hiszpańska policja poinformowała w piątek, że zatrzymała maszynistę pociągu, który wykoleił się w środę wieczorem pod Santiago de Compostela na północnym zachodzie Hiszpanii. Policja zmniejszyła liczbę ofiar śmiertelnych katastrofy z 80 do 78.

Sąd w Kairze nakazał zatrzymanie byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego na 15 dni za spiskowanie z radykalnym palestyńskim Hamasem i ucieczkę z więzienia w 2011 roku - poinformowała w piątek oficjalna agencja MENA.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck wyraził w piątek w wywiadzie dla dziennika "Passauer Neue Presse" głębokie zaniepokojenie inwigilacją Niemiec przez amerykańskie służby wywiadowcze. Media krytykowały go za milczenie w tej bulwersującą opinię publiczną sprawie.

Premier Japonii Shinzo Abe zaapelował w piątek o natychmiastowe zorganizowanie japońsko-chińskiego spotkania na wysokim szczeblu. Stosunki między obu krajami są napięte z powodu sporu o wyspy na Morzu Wschodniochińskim.

Wszystkie loty z i do Tunezji w piątek odwołano z powodu przyłączenia się pracowników lotnisk do strajku - poinformował w czwartek tunezyjski urząd lotnictwa cywilnego. Strajk zwołano w proteście przeciw zamordowaniu opozycyjnego polityka Mohameda Brahmiego.

Amerykański koncern usług wydobywczych Halliburton przyznał się do zniszczenia dowodów w śledztwie związanym z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku - poinformowało w czwartek (czasu miejscowego) ministerstwo sprawiedliwości USA.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że Cerkwi prawosławnej potrzebne są reformy, między innymi skrócenie kazań i nabożeństw.

(PAP)

zdz/ jtt/

d4hn6l0

Podziel się opinią

Share
d4hn6l0
d4hn6l0