Trwa ładowanie...
d4jnmnb

Skrót wiadomości - poniedziałek, 29 lipca

...

Share
d4jnmnb

30.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

GUS szacuje zbiory zbóż podstawowych z mieszankami w 2013 r. na 23,7-25,1 mln ton czyli o ok. 3 proc. mniej do 3 proc. więcej niż w 2012 roku - podano w komunikacie.

d4jnmnb

Deficyt w handlu zagranicznym w 2012 roku wyniósł 10.584,1 mln euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, według metodologii Unii Europejskiej ESA'95, wyniósł w I kwartale 2013 roku 1,6 proc. PKB - poinformowało w kwartalnym raporcie Ministerstwo Finansów.

Ceny w imporcie w przemyśle w maju 2013 roku spadły o 2,6 proc. rdr, a w eksporcie spadek cen wyniósł 2,4 proc. - podał w publikacji GUS.

Ceny w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosły w maju tego roku ogółem rdr o 3,4 proc. po wzroście o 2,9 proc. w kwietniu - podał w publikacji GUS.

d4jnmnb

W piątek, 26 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 27.800,33 mln zł wobec 31.862,22 mln zł w czwartek - podał NBP.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 29 lipca 2013 r. wyniósł 1.075 pkt. wobec 1.135 pkt. w poniedziałek, 22 lipca, co oznacza spadek o 5,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w Japonii nieoczekiwanie spadła w czerwcu 2013 r. o 0,2 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,5 proc. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w czerwcu przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 0,4 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

d4jnmnb

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed spadł w lipcu do 4,4 pkt. - poinformował oddział Fed w Dallas.

BUDŻET, DŁUG

Gdyby przekazywanie części składki emerytalnej do OFE było dobrowolne, to połowa (50 proc.) z ubezpieczonych w OFE nadal chciałaby ją odprowadzać do OFE - wynika z badania CBOS.

Od początku uruchomienia programu wypłat przez Bank Gospodarstwa Krajowego, czyli od połowy stycznia 2010 roku, do 26 lipca 2013 roku bank wypłacił wnioskodawcom programów unijnych 145.975,9 mln zł - poinformował BGK w komunikacie.

d4jnmnb

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 219,9 mld zł, a w części dofinansowania UE 155,8 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 2.299,26 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,17 proc. i wyniósł 8.259,03 pkt.

d4jnmnb

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,08 proc., do 6.560,25 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu nie zmienił się i wyniósł 3.968,91 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 1,65 proc. i wyniósł 18.162,97 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 3,3 proc. i wyniósł 13.661,13 pkt.

d4jnmnb

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,7 proc. i wyniósł 1.976,31 pkt.

SPÓŁKI

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 2,83 mln zł kary na Getin Noble Bank w związku z praktykami stosowanymi przez bank podczas zawierania umów o kredyt konsumencki - poinformował UOKiK w komunikacie.

PGNiG nie zamierza zmieniać strategii, ale na przełomie sierpnia i września przedstawi resortowi skarbu, w jaki sposób będą rozkładały się akcenty w dotychczasowych założeniach strategicznych spółki - poinformował dziennikarzy Jerzy Kurella p.o. prezesa PGNiG.

PGNiG nie zamierza zmieniać strategii, ale na przełomie sierpnia i września przedstawi resortowi skarbu, w jaki sposób będą rozkładały się akcenty w dotychczasowych założeniach strategicznych spółki - poinformował dziennikarzy Jerzy Kurella p.o. prezesa PGNiG.

Apator pracuje nad aktualizacją dotychczasowej strategii. Rynek zapozna się ze zmianami na początku przyszłego roku. Spółka postawi na rynki zagraniczne, głównie kraje UE. Nadal chce rozwijać się także poprzez akwizycje - poinformował PAP Andrzej Szostak, nowy prezes Apatora.

Apator, mimo sprzedaży spółki Newind, podtrzymuje na razie prognozy finansowe na 2013 r. Przyjrzy się im ponownie po trzecim kwartale po analizie portfela zamówień - poinformował w rozmowie z PAP Andrzej Szostak, prezes Apatora.

Fundusze zarządzane przez Investors TFI sprzedały wszystkie posiadane akcje spółki EMC Instytut Medyczny - poinformowała spółka w komunikacie.

Oferta konsorcjum Energoinstalu została wybrana najkorzystniejszą w postępowaniu na budowę bloku kogeneracyjnego o mocy 75 MWe brutto w EC Zofiówka, należącej do Spółki Energetycznej Jastrzębie z grupy JSW - podał Energoinstal w komunikacie.

Polska jest jednym z podstawowych rynków dla Banco Comercial Portugues - powiedział w poniedziałek Nuno Amado, prezes BCP, cytowany przez agencję Bloomberg.

WALUTY

Zdaniem ekonomistów, kluczowym wydarzeniem tygodnia dla rynku walutowego i rynku obligacji będzie środowe posiedzenie Fed, na którym może wyjaśnić się przyszłość programu QE3. Do tego czasu złoty notowany będzie w przedziale 4,20-4,24 za euro.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1859 a kurs złotego do euro na 4,2319 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3270 USD i 129,91 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje po sygnałach docierających z Arabii Saudyjskiej, że kraj ten nie zwiększy produkcji ropy, jak to wcześniej planowano, bo słabnie popyt - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,13 USD, po zniżce o 57 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 107,06-107,08 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i są najniższe od niemal 3 tygodni z powodu obaw, że popyt na metale w Chinach nadal będzie słabnąć - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.820,00 USD za tonę, po spadku notowań o 0,6 proc.

OPINIE, PROGNOZY

PKB w 2013 roku wzrośnie o 1,2 proc., zaś w 2014 r. dynamika przyspieszy do 2,6 proc. - prognozuje w kwartalnym raporcie Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. W 2013 r. średnioroczna inflacja osiągnie poziom 0,9 proc., a stopa bezrobocia na koniec 2013 r. wyniesie 14,1 proc.

Początek tygodnia na GPW przynosi nieznaczne zmiany indeksów w porównaniu do piątkowych zamknięć. Zdaniem analityków większe obroty pojawią się od środy, kiedy swoje decyzje ogłoszą Fed, EBC i BoE, a w USA zostaną ogłoszone dane o PKB i bezrobociu.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Liczba turystów nocujących w Polsce w maju wyniosła 526.485 wobec 389.954 osób w kwietniu i 473.735 osób w maju 2012 roku - podał GUS.

W ramach finansowej sanacji największego cypryjskiego banku komercyjnego Bank of Cyprus jego klienci utracą 47,5 proc. sum na swych kontach ponad kwotę 100 tys. euro - poinformował w poniedziałek zastępca rzecznika rządu Cypru.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Ułatwienia dla przedsiębiorców, np. przyjęcie karty praw podatnika, powołanie rzecznika praw podatnika czy połączenie urzędów skarbowych z ZUS-em - to niektóre propozycje programu gospodarczego Jarosława Gowina, który walczy z Donaldem Tuskiem o przywództwo w PO.

Prokuratura otrzymała opinię sądowo-psychiatryczną ws. Brunona K., podejrzanego o przygotowywanie zamachu terrorystycznego; wynika z niej, że był on poczytalny w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Premier Donald Tusk podkreślił, że organizacja Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie wiąże się z nadzieją potrzebną młodym ludziom.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Co najmniej 39 osób zginęło, a ok. 10 zostało rannych, gdy autokar w niedzielę wieczorem przebił barierkę na autostradzie i spadł ze skarpy w pobliżu Avellino w Kampanii, na południu Włoch - poinformował w poniedziałek włoski minister transportu Maurizio Lupi.

Maszynista pociągu, który wykoleił się w środę pod Santiago de Compostela w Hiszpanii, został warunkowo zwolniony z aresztu - zdecydował w niedzielę sąd. 52-letni maszynista jest oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci. W katastrofie zginęło 79 ludzi.

Obecnie rozważanymi datami kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII są: 24 listopada br. lub 27 kwietnia 2014 r. - powiedział w poniedziałek cytowany przez agencję EFE papież Franciszek w drodze powrotnej ze Światowych Dni Młodzieży.

Premier Tunezji Ali Larajedh oświadczył w poniedziałek, że jego rząd będzie kontynuował pracę mimo apeli o jego rozwiązanie. Zaproponował również termin tegorocznych wyborów w kraju, zapowiadając je na 17 grudnia.

Około 40 osób zostało rannych w czołowym zderzeniu dwóch pociągów na południu Szwajcarii, we francuskojęzycznym kantonie Vaud w poniedziałek wieczorem. Obrażenia czterech osób są poważne - podaje szwajcarska agencja prasowa ATS.(PAP)

pif/ jtt/

d4jnmnb

Podziel się opinią

Share
d4jnmnb
d4jnmnb