Trwa ładowanie...
d2hkoi3

Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 5-6 stycznia

...

Share
d2hkoi3

06.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

Głównym problemem w tzw. "trójpaku" energetycznym, który przygotowuje rząd, jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną - uważa minister gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński.

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego ds. Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej Masood Ahmed przyjedzie w poniedziałek do Kairu, by omówić warunki udzielenia pożyczki Egiptowi - poinformował MFW w oficjalnym komunikacie.

d2hkoi3

W ubiegłym roku notowania cukru na światowych giełdach spadały. W Nowym Jorku surowiec ten w ciągu roku potaniał o 17 proc., a w Londynie - o 15 proc. - poinformowała Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział w niedzielę, że z inicjatywy Stronnictwa, w resorcie gospodarki, którym kieruje, odbędzie się cykl debat. Ma go zainaugurować debata o "patriotyzmie gospodarczym".

W związku ze złymi wynikami chińskiego handlu zagranicznego w 2012 r. konieczna jest reforma, która przyspieszy rozwój rynku wewnętrznego, zwłaszcza w dziedzinie importu, co pomoże w zwiększeniu krajowej konsumpcji, uważa ekspert rządu chińskiego, Wei Jianguo.

W związku z tym, że do 4 stycznia Komisja Europejska nie poinformowała Zakładów Azotowych w Tarnowie o poważnych wątpliwościach dotyczących planowanej koncentracji, zarząd spółki liczy, że zgoda taka zostanie wydana do 18 stycznia - podała spółka w komunikacie.

d2hkoi3

Zarząd Grupy Nokaut odwołuje skonsolidowaną prognozę wyników finansowych - podała spółka w komunikacie. Szacunkowe skonsolidowane przychody ze sprzedaży w 2012 r. wynoszą 10,5 mln zł, czyli 92 proc. prognozowanych i są wyższe o 29 proc. w stosunku do zeszłego roku.

Grupa Lotos od soboty podwyższa ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 o 53 zł, a benzyny bezołowiowej 98 o 44 zł na tysiąc litrów.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 62 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 63 zł i oleju napędowego o 10 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen podnosi od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 11 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

d2hkoi3

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Prezes PSL, wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że w ramach oferty politycznej - którą zamierza skonstruować i przedstawić na wybory do europarlamentu w 2014 r. - proponuje współpracę środowiskom "racjonalnego środka".

Część ludowców w oficjalnych rozmowach deklaruje, że nie jest zaskoczona deklaracją prezesa PSL Janusza Piechocińskiego o możliwej współpracy z PJN i SP. Inni przyznają nieoficjalnie, że pomysł współdziałania z partią Zbigniewa Ziobry ich zaskoczył i "wywołał wściekłość".

Inspektor nadzoru z ramienia generalnego wykonawcy oraz powołany przez wykonawcę ekspert wydali pozytywne opinie dotyczące prac naprawczych, jakich dokonano na pasie startowym portu lotniczego Warszawa-Modlin. Wznowienie lotów możliwe jest 16 stycznia.

d2hkoi3

SLD chce, by 2013 rok był "rokiem Edwarda Gierka" - zamierza m.in. organizować szereg imprez upamiętniających b. I sekretarza KC PZPR. W Warszawie proponuje imieniem byłego przywódcy PRL nazwać jedno z rond.

Orszak Trzech Króli przeszedł w niedzielę ulicami Warszawy. Poprzedziła go modlitwa Anioł Pański; zakończyło wspólne kolędowanie. Podobne uroczystości odbyły się także w innych polskich miastach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział w niedzielę, że zablokuje zmiany traktatowe mające uczynić strefę euro bardziej efektywną, jeśli UE nie zgodzi się na jego żądania dotyczące poluzowania więzów Londynu z Unią.

d2hkoi3

Trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera nawiedziło w sobotę południowo-zachodnie wybrzeże Alaski. Na południowym zachodzie tego amerykańskiego stanu odnotowano niewielkie tsunami - podało centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku.Trzęsienie ziemi o sile 7,5 w skali Richtera nawiedziło w sobotę południowo-zachodnie wybrzeże Alaski. Na południowym zachodzie tego amerykańskiego stanu odnotowano niewielkie tsunami - podało centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad wezwał w niedzielę do pełnej mobilizacji podczas wojny o jedność kraju. Rebeliantów nazwał terrorystami i agentami obcych mocarstw, z którymi negocjowanie jest niemożliwe. W Damaszku przedstawił też swoją "inicjatywę pokojową".

Koalicja syryjskiej opozycji odrzuciła w niedzielę "inicjatywę pokojową" przedstawioną tego dnia przez prezydenta Baszara el-Asada. Zdaniem opozycji szef państwa dąży do utrudnienia wysiłków dyplomatycznych, mających na celu zakończenie krwawego konfliktu.

Cztery osoby, w tym uzbrojony napastnik, który prawdopodobnie przetrzymywał zakładników, nie żyją po sobotniej strzelaninie w mieście Aurora, w amerykańskim stanie Kolorado. W tym samym mieście w lipcu doszło do masakry w kinie, gdzie zastrzelono 12 osób.

d2hkoi3

Według rzeczniczki amerykańskiego Departamentu Stanu Victorii Nuland kolejne trójstronne rozmowy w sprawie Syrii mogą się odbyć w połowie stycznia. Na briefingu w piątek Nuland powiedziała, że trwa ustalanie ich miejsca i konkretnego terminu.

Wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział w piątek, że Hugo Chavez pozostanie prezydentem nawet wówczas, gdy nie będzie mógł wziąć udziału w ceremonii zaprzysiężenia wyznaczonej na 10 stycznia.

Francuski aktor Gerard Depardieu w sobotę wieczorem spotkał się w czarnomorskim Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i otrzymał rosyjski paszport - poinformował w niedzielę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. (PAP)

ana/

d2hkoi3

Podziel się opinią

Share
d2hkoi3
d2hkoi3