Trwa ładowanie...
d3qnoj7
wydarzenia

Skrót wiadomości - środa, 16 stycznia

...

Share
d3qnoj7

17.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d3qnoj7

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w grudniu 2012 roku 1,4 proc. rdr, wobec 1,7 proc. rdr w listopadzie - podał w środę NBP. W grudniu w ujęciu rocznym obniżyły się wszystkie miary inflacji bazowej.

Inflacja HICP w Polsce wyniosła w grudniu 2012 roku w ujęciu rocznym 2,2 proc., wobec 2,7 proc. w listopadzie - podał w środę Eurostat.

Stopa bezrobocia w I kwartale tego roku może przejściowo przekroczyć 14 proc., ale od II kwartału bezrobocie powinno spadać - poinformował PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy. Dodał, że planowana na drugą połowę roku interwencja na rynku pracy urealnia 13 proc. prognozę bezrobocia na koniec 2013 roku.

Sytuacja w strefie euro będzie miała negatywny wpływ na wzrost gospodarczy w krajach wschodzących zarówno w tym, jak i w kolejnych latach - ocenia w raporcie kwartalnym NBP.

d3qnoj7

Dane o inflacji w grudniu wspierają oczekiwania dotyczące obniżki stóp procentowych w lutym - uważa członek Rady Gospodarczej przy premierze Maciej Reluga. Jego zdaniem inflacja bazowa w grudniu mogła zejść poniżej 1,5 proc., a CPI na początku 2013 r. może spaść poniżej 2 proc.

We wtorek, 15 stycznia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 27.047,85 mln zł wobec 31.541,6 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych ogółem do Polski w 2012 r. był nieco wyższy niż w 2011 r. - powiedział prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Jest możliwe, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2013 r. będzie porównywalny z wynikiem z 2012 r. - poinformowała Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

d3qnoj7

Poprawa koniunktury w handlu detalicznym nastąpi dopiero na początku II kwartału 2013 r. - ocenił Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. Jego zdaniem średnioroczny wzrost sprzedaży detalicznej w całym 2013 r. nie przekroczy rdr poziomu 2 pkt. proc. powyżej wskaźnika inflacji.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 7-13 stycznia 2013 roku spadł o 2,6 proc. rok do roku i wzrósł o 27,9 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 79,48 pkt. - podała firma Experian.

Niemiecki rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w 2013 roku. Administracja Angeli Merkel spodziewa się, że niemiecki PKB wzrośnie w tym roku o 0,4 proc.

Inflacja w strefie euro wyniosła w grudniu 2012 r., w ujęciu rdr, 2,2 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu.

d3qnoj7

Produkcja przemysłowa Węgier spadła w listopadzie 2012 r. o 0,1 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 3,8 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie w końcowym wyliczeniu.

W USA zanotowano ponownie bardzo mocny wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 11 stycznia 2013 r. o 15,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w grudniu 2012 r. pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Produkcja przemysłowa w USA w grudniu 2012 r. wzrosła o 0,3 proc. mdm, po tym jak w listopadzie wzrosła o 1,0 proc., po korekcie - podała Rezerwa Federalna (Fed).

d3qnoj7

Zagraniczni inwestorzy zwiększyli w listopadzie 2012 r. posiadane przez siebie amerykańskie aktywa netto o 52,3 mld USD - poinformował Departament Skarbu USA w swoim comiesięcznym raporcie.

Polska na koniec listopada 2012 r. posiadała amerykańskie papiery skarbowe warte 29,5 mld USD, wobec 30,4 mld USD na koniec października - podał Departament Skarbu USA.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) nie zmienił się w styczniu 2013 r. i wyniósł 47 punktów, tyle samo co miesiąc wcześniej - poinformowała NAHB w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

d3qnoj7

Prace nad zmianami w systemie emerytur górniczych trwają, a resort pracy uzgodnił z resortem gospodarki, że potrzeba na nie więcej czasu - poinformował PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Wcześniej minister pracy zapowiadał, że projekt zmian pojawi się na przełomie 2012 i 2013 r.

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, w której wzywa Komisję Europejską oraz państwa UE, by rozważyły możliwość emitowania przez strefę euro wspólnych obligacji.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ogłosił w środę, że odblokował dwie transze pomocy dla Grecji - łącznie 3,2 mld euro - których przekazanie uzgodniono jeszcze pod koniec 2012 roku.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2,56 proc. i wyniósł 10.600,44 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,7 proc. i wyniósł 2.309,50 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,92 proc. i wyniósł 19.186,94 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,29 proc. i wyniósł 2.565,15 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,22 proc., do 6.103,98 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,3 proc. i wyniósł 3.708,49 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 7.691,13 pkt.

SPÓŁKI

Spółki zależne Grupy Lotos oraz PGNiG nie otrzymały koncesji na wydobywanie ropy i gazu na norweskim szelfie kontynentalnym w ramach ostatniej rundy przyznawania koncesji - podało na swoich stronach norweskie Ministerstwo ds. Ropy i Energii.

Sfinks Polska nie boi się kryzysu, chce się skupić w tym roku na poprawie procesów i rozwoju sieci, by być gotowym na nadejście ożywienia na rynku restauracyjnym. Oczekuje, że możliwy jest w tym roku dwucyfrowy wzrost wyników - poinformował w rozmowie z PAP Sylwester Cacek, prezes Sfinksa.

Impel do 2014 roku planuje wydać do 100 mln zł na akwizycje. Jednym z celów spółki jest, aby na koniec 2013 roku sprzedaż zagraniczna wzrosła do ok. 10 proc. całkowitych przychodów gupy - poinformował w wywiadzie dla PAP Grzegorz Dzik, prezes Impela.

Impel liczy w 2013 roku na 20 proc. wzrostu przychodów ze sprzedaży w ujęciu rok do roku. Ponadto spółka planuje wypłatę dywidendy z zysku za 2012 rok na poziomie zbliżonym do lat ubiegłych, tj. 1,5-2 zł na akcję - poinformował PAP Grzegorz Dzik, prezes Impela.

Skarb państwa nie będzie zwiększał swojego zaangażowania w Azotach Tarnów - poinformował PAP minister skarbu, Mikołaj Budzanowski.

NWR zamierza zamknąć emisję obligacji senior notes o wartości 275 mln euro 23 stycznia. Oprocentowanie obligacji spółka ustaliła na 7,875 proc. - podał NWR w komunikacie.

PGE Dystrybucja przyłączyła w ubiegłym roku do sieci ponad 61 tys. odbiorców - podała spółka w komunikacie prasowym.

W przetargu Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich (CRZL) na dostawę i wdrożenie scentralizowanej infrastruktury publicznych służb zatrudnienia oferty złożyły: TP SA, Sygnity oraz konsorcjum Integrated Solutions, TP SA i Comp - poinformował PAP Tomasz Wasak z CRZL. Budżet projektu to 32,54 mln zł.

Debiut Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) na głównym rynku GPW to perspektywa lutego - poinformował PAP Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

Strategia dla Petrolotu, którego jedynym właścicielem od 21 grudnia jest PKN Orlen, zostanie opracowana w drugiej połowie roku - poinformował na konferencji prasowej prezes Petrolotu Ireneusz Wesołowski.

Zarząd notowanej na NewConnect spółki Internet Media Services rekomenduje wypłatę na dywidendę z zysku za 2012 rok 331 tys. zł, czyli 1 grosz na akcję - podała spółka w komunikacie

Miraculum zakończyło negocjacje z obligatariuszem, spółką Offanal Limited, w sprawie rolowania obligacji serii DDD o wartości nominalnej 5 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Parytet wymiany akcji połączeniu Grupy ADV i notowanej na NewConnect spółki SMT Software ustalono na poziomie 1,243:1. - poinformowała Grupa ADV w komunikacie. Zapisy dla akcjonariuszy SMT Software będą trwały do 5 lutego.

PKP Cargo wypracowało w 2012 roku około 340 mln zł zysku netto według międzynarodowych standardów rachunkowości - podała spółka w komunikacie prasowym.

Zysk na akcję spółki Bank of New York Mellon Corporation wyniósł w IV kw. 2012 r. 53 centy - podał bank w środowym raporcie kwartalnym.

U.S.Bancorp, jeden z największych w USA banków komercyjnych, zanotował w IV kw. 2012 r. skorygowany zysk 75 centów na akcję - podał U.S.Bancorp w środowym raporcie kwartalnym.

Spółka JPMorgan Chase and Co., największy bank w USA pod względem aktywów, zanotowała w IV kw. 2012 r. zysk na akcję w wysokości 1,39 USD - podał JPMorgan w raporcie kwartalnym.

Goldman Sachs, jeden z największych banków w USA pod względem aktywów, zanotował w IV kw. 2012 r. zysk na akcję w wysokości 5,60 USD - podał Goldman Sachs w swoim raporcie kwartalnym.

Portfel kredytów BRE Banku może w 2013 r. wzrosnąć o 3-5 proc. Bank nie przewiduje problemów z kosztami ryzyka w pierwszej połowie tego roku, mogą one nawet spadać - poinformował wiceprezes banku, Wiesław Thor w TVN CNBC.

Agora dokonała odpisów aktualizujących na kwotę ok. 18 mln zł, co zostanie odzwierciedlone w wynikach grupy za czwarty kwartał 2012 roku - podała spółka.

Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK w wyniku nabycia akcji przekroczył próg 5 proc. ogólnej liczby głosów w spółce Sonel SA - podał Sonel w komunikacie.

WALUTY

Publikacja danych z GUS w piątek, w tym szczególnie odczyt produkcji przemysłowej, będzie miała istotne znaczenie dla kwotowań na rynku walutowym oraz na rynku długu. Analitycy spodziewają się, że w skutek słabych danych złoty osłabi się do poziomu 4,15 za euro bądź nawet 4,20 za euro.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1097 a kurs złotego do euro na 4,1280 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3277 USD i 117,06 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Realny efektywny kurs złotego (REER) wzrósł w grudniu 2012 r. o 1,66 proc., a nominalny o 1,56 proc. - wynika z comiesięcznego zestawienia Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements - BIS).

Stawka referencyjna Polonia wzrosła w środę do 3,90 proc. z 3,84 proc. we wtorek - podał NBP.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną, ale są blisko tygodniowego minimum po wzroście zapasów paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 93,51 USD, po wzroście o 23 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 110,82-110,84 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,95 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 360,30 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7939,50 dolara za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

W trakcie środowej sesji giełdowej kupującym udało się dojść do głosu i ustrzec WIG 20 przed spadkiem poniżej 2.520 pkt. Jednak strona popytowa nie jest na tyle silna, by przeforsować 2.560 pkt. Dlatego, zdaniem analityków, indeks największych spółek może w krótkim terminie osuwać się w stronę 2.500 pkt.

Do 2020 r. gospodarka Chin wyprzedzi amerykańską i stanie się największą w świecie. Dalsze miejsce zajmą Indie i Brazylia - przewiduje PriceWaterhouseCoopers (PwC) w raporcie "BRICs and Beyond" ze środy.

Handelsbanken obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2013 r. z 2,5 proc. do 2,0 proc. - wynika ze styczniowego raportu banku. Rewizjom w dół uległy także prognozy dla Czech, Słowacji i Węgier. Bank nie zmienił prognoz na 2014 r.

Wzrost PKB Polski w 2013 r. wyniesie 1,6 proc. rdr, a w 2014 r. przyspieszy do 2,6 proc. - oceniają ekonomiści Erste Banku.

Wzrost gospodarczy w Polsce w 2013 r. spowolni do 1,6 proc., by w 2014 r. przyspieszyć do 2,4 proc. - prognozuje Bank Światowy.

Złoty będzie się osłabiał w I kwartale 2013 r. do poziomu 4,16 za euro, a następnie rozpocznie się stopniowa aprecjacja - prognozują ekonomiści Erste Banku. Ich zdaniem istnieje przestrzeń do dalszych spadków rentowności polskich obligacji.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w grudniu 2012 roku w Polsce wyniosła 21.141 sztuk, tj. rdr spadła o 22,6 proc. - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

W nastrojach społecznych w styczniu zauważyć można słaby powiew optymizmu, jednak ogólna wymowa wyników pozostaje pesymistyczna - wynika z badania CBOS.

Nowy rok nie przyniósł istotnych zmian w ocenach kondycji kraju i sytuacji zawodowej respondentów, nie rozbudził też szczególnych nadziei na nadchodzące miesiące - ocenia CBOS. Ze styczniowego sondażu wynika, że 60 proc. respondentów jest rozczarowanych sytuacją w kraju.

Związane z tyską fabryką Fiata firmy Delfo Polska i DP Metal Processing zwolnią w sumie ok. 290 pracowników. Zakłady uruchomiły procedurę zwolnień grupowych - wynika z informacji tyskiego samorządu i urzędu pracy.

Od 11 lutego do końca przyszłego roku licząca 5,5 tysiąca pracowników załoga fabryki Fiata w Melfi na południu Włoch będzie wysyłana na rotacyjny przymusowy urlop - ogłosiła dyrekcja koncernu. Jako powód podała restrukturyzację zakładu.

Niemiecki bank centralny chce do 2020 r. ściągnąć blisko 700 ton swoich rezerw złota z powrotem do kraju, by trzymać połowę z 3391 ton tego kruszcu we własnych skarbcach - podał w środę we Frankfurcie członek rady nadzorczej banku Carl-Ludwig Thiele.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Płk Dariusz Łuczak pełni już obowiązki szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W środę premier Donald Tusk spotkał się z dotychczasowym szefem ABW Krzysztofem Bondarykiem i wręczył mu odwołanie ze sprawowanej funkcji - poinformował PAP rzecznik rządu Paweł Graś.

Klub PO chce stworzyć jeden projekt ustawy reprywatyzacyjnej dla Warszawy z dwóch już istniejących: pierwszy powstał w stołecznym ratuszu, drugi napisali warszawscy posłowie PO. W najbliższym czasie ma dojść do rozmów z resortem finansów o kosztach rozprawienia się z dekretem Bieruta.

PSL chce przyznać specjalną subwencję budżetową gminom, których znaczną powierzchnię zajmują parki narodowe, rezerwaty przyrody oraz obszary objęte unijnym programem Natura 2000. Subwencja miałaby wspomóc rozwój tych gmin.

Europoseł PO Filip Kaczmarek zwrócił się do Komisji Europejskiej o obniżenie podatku VAT na e-booki. Na dyskryminację e-książek zwracają też uwagę parlamentarzyści PO w kraju. Resort finansów odpowiada: wiąże nas prawo unijne.

Komisja Trójstronna zaapelowała do rządu o nieprzyjmowanie unijnego projektu dyrektywy tytoniowej w obecnym kształcie. Apel w tej sprawie został wystosowany podczas środowego posiedzenia Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Marszałek Ewa Kopacz powiedziała w środę, że projekt, który ma umożliwić karanie parlamentarzystów za wykroczenia drogowe od razu po zdarzeniu, został już skierowany do sejmowych komisji: regulaminowej i spraw poselskich oraz sprawiedliwości i praw człowieka.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Wzrost gospodarczy w eurolandzie powróci dopiero w 2014 r - przewiduje w najnowszych prognozach Bank Światowy. To gorsze prognozy niż szacowała KE. Eksperci BŚ przyznają, że ryzyko pogłębienia kryzysu zmalało, ale decydujące będą najbliższe 2-3 lata.

Parlament Europejski przyjął w środę przepisy zaostrzające reguły, jakie będą obowiązywać agencje ratingowe. Wprowadził m.in. odpowiedzialność za błędne ratingi, umożliwił dochodzenie odszkodowań i ograniczył możliwość wydawania ocen dla państw.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos (23-27 stycznia) otworzy w tym roku premier Włoch Mario Monti. Wśród głównych mówców będzie kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier W. Brytanii David Cameron oraz premier Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Dwie osoby zginęły w katastrofie helikoptera, który rozbił się w środę w centrum Londynu po tym jak zawadził o dźwig stojący na dachu jednego z budynków mieszkalnych. Według brytyjskiej policji wypadek nie miał znamion ataku terrorystycznego.

Kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów Kongresu USA zaaprobowała we wtorek przeznaczenie 50,7 mld dolarów na pomoc dla ofiar niszczycielskiego huraganu Sandy, który w październiku ub. r. spustoszył Nowy Jork i część północnego wschodu USA.

Wiceprezydent Wenezueli Nicolas Maduro wygłosił we wtorek krótkie orędzie o stanie państwa zastępując chorego szefa państwa Hugo Chaveza.

Armie Indii i Pakistanu porozumiały się w sprawie złagodzenia napięć wokół ostatnich incydentów granicznych w Kaszmirze - ogłosił w środę rzecznik armii Indii Jagdeep Dahiya. Według niego strona pakistańska wydała instrukcje, by nie naruszać zawieszenia broni.

Premier Kosowa Hashim Thaci wykluczył w środę przyznanie autonomii Serbom zamieszkującym północną część kraju w zamian za poparcie Belgradu dla członkostwa w ONZ.

Porozumienie o udzieleniu Syrii przez Iran linii kredytowej w wysokości 1 mld dolarów podpisano podczas wizyty w Teheranie premiera Syrii Waila el-Halkiego - podała w środę państwowa syryjska agencja informacyjna Sana.

Węgry chcą opodatkować stawką 35 proc. fortuny swych obywateli trzymane w zagranicznych bankach, głównie w Szwajcarii - poinformował w środę rzecznik rządu Andras Giro-Szasz. Według szacunków Węgrzy ulokowali za granicą 2 bln forintów (6,7 mld euro).

Prezydent Francji wstrzymał decyzję o uśpieniu dwóch słoni w lyońskim zoo. W obronie zwierząt występowała znana aktorka Brigitte Bardot, grożąc, że jeśli zostaną uśpione, wystąpi o obywatelstwo rosyjskie i opuści kraj.

(PAP)

pif/ ana/ asa/

d3qnoj7

Podziel się opinią

Share
d3qnoj7
d3qnoj7