Trwa ładowanie...
d3irtph
d3irtph

Skrót wiadomości - środa, 24 kwietnia, 17.00

...
Share
d3irtph

24.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d3irtph

Maksymalny poziom deficytu budżetu w 2014 roku zapisany w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa wynosi 55 mld zł - poinformowała dziennikarzy wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Jeśli sam NBP prognozuje, że ani w 2013 roku, ani w 2014 roku nie grozi Polsce wysoka inflacja, a luka popytowa wciąż będzie ujemna, to nie ma przeciwwskazań dla dalszego luzowania polityki monetarnej - powiedział gazecie "Rzeczpospolita" Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

MFW mógłby chcieć skorzystać z pożyczki od NBP w przypadku pojawienia się dużych zaburzeń w gospodarce światowej. Prawdopodobieństwo tego jest jednak małe - uważa Paweł Samecki, dyrektor departamentu zagranicznego NBP.

We wtorek, 23 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.527,84 mln zł wobec 27.769,86 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

d3irtph

Aktywnymi programami rynku pracy w marcu objęto 67,7 tys. osób, czyli o 22,1 tys. osób więcej niż przed rokiem - podał resort pracy w komunikacie.

Indeks Ifo, obrazujący nastroje wśród przedsiębiorców niemieckich, spadł w kwietniu 2013 r. do 104,4 pkt. ze 106,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podała firma Ifo w komunikacie.

W USA zanotowano wzrost wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 19 kwietnia 2013 r. o 0,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w marcu roku spadły mdm o 5,7 proc., w lutym wzrosły o 4,3 proc. mdm - poinformował Departament Handlu USA.

d3irtph

BUDŻET, DŁUG

Deficyt sektora finansów publicznych w '13 i '14 na poziomie 3,5 proc. PKB jest do osiągnięcia - poinformował dziennikarzy minister finansów Jacek Rostowski.

Polska w latach 2022-2023 może obniżyć dług publicznych do 40 proc. PKB, co byłoby bezpiecznym poziomem, żeby wejść do strefy euro - uważa wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 746,7 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

d3irtph

Włochy sprzedały na aukcji zerokuponowe obligacje o wartości 2,5 mld euro, zapadające w 2014 r. Target wynosił 2,5 mld euro - poinformował Bank Włoch.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 2,3 proc. i wyniósł 13.843,46 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,5 proc. i wyniósł 2.218,32 pkt.

d3irtph

SPÓŁKI

Środowe walne Enei zdecydowało o wypłacie 0,36 zł dywidendy na jedną akcję z zysku za 2012 rok, zgodnie z rekomendacją zarządu spółki i wnioskiem MSP.

Środowe ZWZ Asseco Poland uchwaliło przeznaczenie 200,03 mln zł na dywidendę za 2012 r., czyli 2,41 zł na jedną akcję.

Środowe WZA Budimeksu uchwaliło przeznaczenie 112,08 mln zł na dywidendę z zysku za 2012 r., czyli 4,39 zł na jedną akcję.

d3irtph

Walne zgromadzenie Mostostalu Płock zadecydowało w środę o przeznaczeniu na dywidendę 2,36 mln zł z zysku za 2012 rok, co daje 1,18 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Dom Development miał w I kwartale 2013 r. 26,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej. Wynik był lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku na poziomie 25 mln zł - wynika z wyliczeń PAP.

Dom Development spodziewa się przekazania w 2013 r. około 1.650 mieszkań - poinformował podczas konferencji prasowej wiceprezes spółki Janusz Zalewski.

Dom Development planuje wystartować w II kwartale z budową trzech warszawskich projektów na ok. 516 lokali - poinformowali podczas konferencji przedstawiciele spółki.

Walne zgromadzenie PGNiG przegłosowało przerwę w obradach na wniosek przedstawiciela Skarbu Państwa do 22 maja, do godziny 12.00.

MSP, przed podjęciem decyzji personalnych, chce w trybie pilnym dokonać przeglądu sytuacji w PGNiG - poinformował dziennikarzy minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

Konsorcjum "Polskie Technologie dla Gazu Łupkowego", którego liderem jest PGNiG, pozyskało 90 mln zł dofinansowania od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach pierwszego konkursu programu Blue Gas - poinformował PGNiG w komunikacie prasowym.

mBank planuje w czerwcu 2013 roku komercyjnie uruchomić nowy serwis bankowości elektronicznej - poinformował Cezary Kocik, wiceprezes BRE Banku.

PKO BP planuje utworzenie nowego banku hipotecznego, który poprzez emisję listów zastawnych ma pomóc zwiększyć udział długoterminowych depozytów i obligacji w finansowaniu akcji kredytowej grupy. Nowy bank ma powstać do 2014 roku - podał PKO BP w komunikacie prasowym.

W aukcji, która odbyła się 23 kwietnia, sprzedano 18.619 uprawnień do emisji (EUA) po cenie rozliczeniowej 11,65 zł, a nabywcą została PGE - podał w środę Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Zarząd Elektrotimu rekomenduje, by spółka przeznaczyła na dywidendę cały zysk netto za 2012 r. oraz część kapitału rezerwowego. Chce, by do akcjonariuszy trafiło 0,6 zł dywidendy na akcję - podał Elektrotim w komunikacie.

Marvipol chce wyleasingować nieruchomość przy ul. Prostej w Warszawie od BPS Leasing - podał Marvipol w komunikacie.

ABC Data spodziewa się, że może pozytywnie zaskoczyć rynek wynikami za I kw. 2013 r. Spółka rozważa opublikowanie zaudytowanych prognoz na 2013 r. Obecnie dystrybutor IT prowadzi dwa zaawansowane projekty akwizycyjne na rynku krajowym. Do końca roku ABC Data chce wejść na trzy nowe rynki zagraniczne.

Akcjonariusze spółki Sonel podejmą decyzję o wypłacie z zysku za 2012 r. 6,16 mln zł w formie dywidendy, czyli 0,44 zł na akcję - podała spółka w treści uchwał przygotowanych na ZWZ Sonela w dniu 22 maja.

Rada Nadzorcza Polimeksu-Mostostalu powołała Gregora Sobischa z dniem 3 czerwca 2013 r. na stanowisko prezesa spółki, na okres trzyletniej indywidualnej kadencji - podała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Ferro zdecyduje o przeznaczeniu na dywidendę za 2012 r. ok. 5,07 mln zł z kapitału zapasowego, czyli 0,24 zł na akcję - podała spółka w treści uchwał przygotowanych na ZWZ w dniu 4 czerwca.

Cena akcji w ofercie publicznej Feerum, producenta elewatorów zbożowych, została ustalona na 8,5 zł - podało Feerum w komunikacie prasowym. Przedział cenowy akcji ustalony był wcześniej na 8,5-11 zł za papier.

NFI Magna Polonia sprzedał Emitelowi 100 proc. udziałów w spółce Romford Investments, która jest właścicielem Info-TV-Operator. Ustalona wycena spółki to 114,5 mln zł - podał NFI Magna Polonia w komunikacie.

Kurs praw do akcji Logintrade, firmy dostarczającej dedykowane platformy zakupowe wspierające komunikację pomiędzy kupującymi i dostawcami, wzrósł w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 35,71 proc. do 0,95 zł.

Spółka farmaceutyczna Eli Lilly & Co. zanotowała w I kw. 2013 r. skorygowany zysk 1,14 USD na akcję - podała firma w swoim raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się zysku w wysokości 1,05 USD na akcję.

Spółka motoryzacyjna Ford zanotowała w I kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 41 centów - podał Ford w raporcie kwartalnym. To lepszy wynik od prognoz analityków, którzy spodziewali się w I kw. zysku 37 centów na akcję.

Skorygowany zysk na akcję Procter & Gamble, największej na świecie spółki w branży produktów konsumpcyjnych, w III kw. roku fiskalnego wyniósł 0,99 USD - podała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się zysku 0,96 USD na akcję.

Spółka GlaxoSmithKline zanotowała w I kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 26,9 pensa - podała firma w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się tymczasem skorygowanego zysku 25,2 pensów na akcję.

Zysk operacyjny na akcję spółki Boeing wyniósł w I kw. 2013 r. 1,73 USD - podał Boeing w środowym raporcie kwartalnym. Analitycy oczekiwali w I kw. zysku 1,49 USD na akcję.

WALUTY

Złotego przed osłabieniem wciąż ratuje sytuacja na rynku polskiego długu, na który napływa kapitał zagraniczny - komentują analitycy. Sytuacja gospodarcza zarówno w Polsce, jak i w całej strefie euro nie nastraja inwestorów optymistycznie. Rynek oczekuje kolejnych cięć stóp procentowych przez RPP.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1823, a kurs złotego do euro na 4,1403 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3006 USD i 129,46 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 6973,50 USD/t.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 100,75-100,77 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 0,95 mln baryłek, czyli 0,2 proc., do 388,56 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem spadków. Zdaniem analityków poprawa sytuacji i odwrócenie trendu spadkowego będzie możliwe dopiero wraz z końcem niepewności związanej z przyszłością OFE.

W reakcji na korektę PKB za 2012 r. dokonaną przez GUS, najnowsze dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce, a także wstępne dane indeksu PMI z Niemiec za kwiecień, bank Credit Suisse obniżył najważniejsze prognozy dla Polski.

RPP zdecyduje się na przynajmniej jeszcze jedną obniżkę stóp NBP o 25 pb, zapewne w czerwcu - prognozuje bank Citi Handlowy. Bank nie spodziewa się, by główna stopa NBP mogła spaść poniżej 2,75-3,0 proc. Bank prognozuje, że złoty w krótkim terminie będzie mocniejszy, a słabszy w dłuższym horyzoncie.

Wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej są kolejnym czynnikiem wspierającym obniżki stóp - napisał w codziennym biuletynie członek rady Gospodarczej przy premierze Jakub Borowski.

Średnia cena uprawnienia EUA w I połowie 2013 r. może wynieść 4,54 euro, podczas gdy wcześniej sądzono, że wyniesie 4,56 euro - uważają eksperci biura maklerskiego Consus.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezydent Bronisław Komorowski powołał w środę Włodzimierza Karpińskiego na stanowisko ministra Skarbu Państwa.

Państwowa Inspekcja Pracy w I kwartale 2013 roku odnotowała wzrost do 33,8 tys. z 22,6 tys. w I kwartale 2012 roku przypadków niewypłacania pensji - podała PIP w komunikacie.

Na koniec marca 2013 roku PKN Orlen miał 1.766 stacji paliw, Lotos 383, koncerny zagraniczne 1.429, a niezależni operatorzy ok. 3.000. Przy sieciach sklepowych funkcjonowało 160 stacji paliw - podała na stronie internetowej Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Zdecydowana większość Polaków (71 proc.) uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku. Przeciwnego zdania było 17 proc. badanych, a 12 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej sprawie - wynika z kwietniowego sondażu CBOS.

Niezależnie od grożenia akcjami protestacyjnymi nie zgodzę się na propozycje związkowców, które de facto zwiększyłyby w Polsce bezrobocie - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami związkowców i pracodawców w Komisji Trójstronnej.

Nie wycofamy się z projektu uelastycznienia czasu pracy, nie będzie powrotu do emerytur pomostowych, będą zmiany w tzw. umowach śmieciowych - zapowiedział premier Donald Tusk po środowych rozmowach ze związkowcami i pracodawcami w Komisji Trójstronnej.

B. szef UOP Zbigniew Siemiątkowski i b. dyrektor zarządu śledczego UOP płk Ryszard Bieszyński są prawomocnie skazani na kary więzienia w zawieszeniu i grzywny za nadużycie władzy skutkujące bezprawnym zatrzymaniem w 2002 r. prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego.

Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił w środę w Senacie, że nie ma "najmniejszych planów", aby zakończyć wspieranie Polaków za granicą. Przeciwnie, będziemy ich wspierać, a jednocześnie zachęcać do jeszcze większej aktywności na rzecz Polski - mówił.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

46-letni polityk centrolewicowej włoskiej Partii Demokratycznej Enrico Letta otrzymał w środę od prezydenta Giorgio Napolitano misję utworzenia rządu. Ma to być gabinet szerokiego porozumienia.

Większość wyborców niemieckich Zielonych jest gotowa poprzeć koalicję swej partii z chadekami kanclerz Angeli Merkel - wynika z opublikowanego w środę sondażu. W weekend odbędzie się zjazd przedwyborczy Zielonych przed jesiennymi wyborami do Bundestagu.

Komisja Europejska prawdopodobnie rozpocznie postępowanie o naruszenie prawa przeciwko Węgrom w związku z budzącymi kontrowersje zmianami w konstytucji tego kraju - poinformowała w środę unijna komisarz sprawiedliwości Viviane Reding.

Ministrowie z czterech krajów UE: Polski, Litwy, Danii i Holandii udają się w czwartek do Kijowa, by rozmawiać z władzami ukraińskimi nt. przyszłości umowy o stowarzyszeniu Ukraina-UE. Przez najbliższe miesiące, aż do jesieni, ważyć się będą losy porozumienia.

Władze Korei Południowej poinformowały w środę, że nie uzyskały zgody Stanów Zjednoczonych na program wzbogacania uranu i przetwarzania zużytego paliwa nuklearnego w ramach negocjacji mających na celu odnowienie dwustronnej współpracy nuklearnej.(PAP)

pif/ ana/

d3irtph

Podziel się opinią

Share
d3irtph
d3irtph