Trwa ładowanie...
doxoqdr
doxoqdr

Skrót wiadomości - wtorek, 11 czerwca

...
Share
doxoqdr

12.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

doxoqdr

Deficyt w handlu zagranicznym w okresie styczeń-kwiecień 2013 roku wyniósł 418,2 mln euro - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Udział Niemiec, jako odbiorcy polskich towarów, spadł po kwietniu do 25,4 proc. ogółem z 26,0 proc. po kwietniu 2012 roku - wynika z opublikowanych we wtorek danych GUS.

W końcu I kwartału 2013 roku w budowie było 697,1 tys. mieszkań, o 3,0 proc. mniej niż w końcu I kwartału 2012 roku - podał we wtorek GUS.

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził we wtorek taryfy dla wszystkich przedsiębiorstw obrotu energią, zgodnie z nowymi cennikami, obowiązującymi do końca roku, ceny na rachunku odbiorcy spadną od 3,9 proc. do 4,6 proc. - poinformował PAP wiceprezes URE Maciej Bando.

doxoqdr

Zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło w maju o 1,5 proc. rdr i wyniosło 12.074 GWh - wynika z danych PSE Operator.

Płaca minimalna w 2014 roku wzrośnie zgodnie z zapisami ustawy o 80 zł z obecnego poziomu 1600 zł brutto - wynika ze słów premiera Donalda Tuska.

PAIiIZ prowadzi obecnie 157 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 3,9 mld euro, które mogą stworzyć 27,7 tys. miejsc pracy - poinformowała PAP Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w maju o 0,5 proc. mdm - oceniła dla PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jej zdaniem, w czerwcu nie należy spodziewać się ujemnej dynamiki cen żywności w ujęciu mdm.

doxoqdr

Największe zatrudnienie etatowych pracowników pod koniec maja 2013 roku zostało zarejestrowane w branży chemicznej, logistyce i transporcie, sektorze BPO (Business Process Offshoring) oraz IT - wynika z najnowszej analizy rynku pracy Adecco Poland.

Zwiększenie zatrudnienia w III kwartale 2013 r. planuje 16 proc. firm, zmniejszenie 9 proc., zaś 72 proc. jego stabilizację - wynika z raportu Barometr Manpower. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wyniosła 2 proc., co oznacza pierwszy dodatni wynik od czterech edycji badania.

Wskaźnik medialności recesji wzrósł w maju o 12 proc. mdm i osiągnął wartość 382 punktów, najwięcej od lutego 2012 roku - wynika z raportu firmy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Obliczany przez Economist Intelligence Unit ogólny wskaźnik ryzyka dla Polski w maju 2013 r. wyniósł 37 pkt., tyle samo co w kwietniu. Pozostałe miary ryzka również były stabilne.

doxoqdr

Bank Japonii nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia we wtorek.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w kwietniu 2013 r. o 0,6 proc. rdr, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,4 proc. - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

W USA zanotowano wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W maju 2013 r. wskaźnik optymizmu zwyżkował do 94,4 pkt. z 92,1 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w kwietniu roku wzrosły o 0,2 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,3 proc. - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

doxoqdr

BUDŻET, DŁUG

Rząd przyjął podczas wtorkowego posiedzenia założenia do projektu budżetu na 2014 rok z prognozą wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc. - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja ustawy budżetowej na 2013 rok jest prawdopodobna, a o tym, w którym kierunku i w jaki sposób zostanie przeprowadzona rząd może zdecydować latem - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Nowelizacja budżetu na 2013 rok, oprócz oszczędności po stronie wydatkowej, będzie się też najprawdopodobniej wiązała z podwyższeniem deficytu budżetowego - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

doxoqdr

Na koniec I kw. 2013 roku liczba ubezpieczonych w ZUS spadła o 31,8 tys. wobec I kwartału 2012 roku do 14.524,23 tys. osób - wynika z danych ZUS.

Agencja Nieruchomości Rolnych wpłaciła w ubiegłym tygodniu do budżetu państwa 499,8 mln zł - podała ANR w komunikacie.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,77 proc. i wyniósł 2.484,11 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,78 proc. i wyniósł 19.589,55 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,94 proc., do 6.340,08 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 1,39 proc. i wyniósł 3.810,56 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 1,03 proc. i wyniósł 8.222,46 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 1,5 proc. i wyniósł 13.317,62 pkt.

SPÓŁKI

Rada nadzorcza PGNiG zdecydowała o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu spółki bez wyłaniania kandydata - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu powołała Dominika Libickiego na prezesa zarządu, a Dariusza Działkowskiego, Anetę Jaskólską i Tomasza Szeląga na stanowiska członków zarządu - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Walne Zgromadzenie Qumaka zdecydowało, że dywidenda na akcję wyniesie 1,75 zł - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Walne Zgromadzenie Novity zdecydowało, że na dywidendę trafi 8,1 mln zł, co daje 3,3 zł dywidendy na akcję - podała spółka we wtorkowym komunikacie.

Dywidenda Neuki za 2013 rok może być wyższa niż 3,2 zł wypłacone przez spółkę za 2012 rok - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Sucharski, prezes Neuki. Dodał, że wyższe od spodziewanego tempo wzrostu rynku hurtu aptecznego nie powinno przełożyć się na korektę prognoz spółki na 2013 r.

Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK chce, by Orbis wypłacił 2 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - wynika z projektów uchwał na walne, które odbędzie się 24 czerwca.

PGE będzie budowało albo współbudowało bloki energetyczne w Opolu - uważa minister skarbu, Włodzimierz Karpiński.

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił odwołania PGE GiEK w sprawie ustalenia wysokości korekty rocznej kosztów osieroconych należnych za 2009 rok i 2010 rok - podała PGE w komunikacie.

Unipetrol z grupy PKN Orlen zakłada w strategii na lata 2013-17, że skumulowany zysk EBITDA wyniesie w tym okresie 25 mld CZK, a nakłady inwestycyjne 19 mld CZK - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Grupa Robyg zamierza przeznaczyć 40 mln zł pozyskanych z prywatnej emisji obligacji serii I m.in. na zakup gruntów pod dwie-trzy nowe inwestycje w Warszawie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Robyg chce w 2013 r. zakontraktować 1.100-1.200 lokali.

Hawe chce stać się największym otwartym operatorem infrastruktury światłowodowej w Polsce. Spółka planuje, że w 2017 roku jego sieć dystrybucyjna wzrośnie do 6,8 tys. km z 480 km obecnie. Cel na 2017 rok to 0,7 mln linii w technologii FTTH - podała spółka w strategii na lata 2013-2017.

Rank Progress spodziewa się rozpoczęcia budowy spalarni na Śląsku w I połowie 2014 roku. Spółka prowadzi również rozmowy ws. joint-venture z partnerem angielskim dotyczące budowy biogazowni w Polsce - powiedział w rozmowie z PAP Jan Mroczka, prezes Rank Progress.

Grupa logistyczna OT Logistics planuje pozyskać około 50 mln zł poprzez emisję nowych akcji w ramach oferty publicznej. W ofercie część posiadanych akcji planują sprzedać również dotychczasowi akcjonariusze spółki - podała spółka w prospekcie emisyjnym.

Czerwona Torebka, która chce przejąć spółkę Małpka, prowadzącą sieć sklepów Małpka Express, zakłada że do sfinalizowania transakcji dojdzie na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku - podała Czerwona Torebka w komunikacie prasowym.

W maju do sieci operatora komórkowego Play klienci innych sieci przenieśli 74 tys. numerów. Zdaniem przedstawicieli operatora na rynku przenoszenia numerów nie widać obecnie wpływu nowej oferty Orange Polska, Nju mobile.

Kurs akcji Agrotour wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 32 proc. do 1,39 zł.

InfoScope, spółka zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem zawansowanych systemów informatycznych, zadebiutuje na rynku NewConnect w środę, 12 czerwca - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2201 a kurs złotego do euro na 4,2756 - poinformował NBP.

Na rynku walutowym panuje duża nerwowość, dynamika zmian jest duża, choć przed złotym jest szansa na pewne odreagowanie ostatniego osłabienia. Na rynku długu trwa wyprzedaż polskich obligacji, które tracą na fali niekorzystnego klimatu dla rynków wschodzących.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3273 USD i 128,60 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Narodowy Bank Polski nie może dopuszczać do gwałtownych zmian kursu złotego, nie ma jednak konkretnych poziomów, w które celowałby bank centralny - poinformował Andrzej Raczko, członek zarządu NBP.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 103,62-103,64 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo spodziewany jest wzrost jej zapasów - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,67 USD, po spadku o 10 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu obaw, że po zamknięciu od połowy maja kopalni miedzi Grasberg, spadnie podaż metalu - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.223,25 USD za tonę, po wzroście o 0,9 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7070,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Inflacja w maju obniżyła się do 0,7 proc. rdr z 0,8 proc. odnotowanych w kwietniu - szacują dla PAP analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki szacują dla PAP, że w maju produkcja przemysłowa rdr pozostała bez zmian, po tym jak w kwietniu wzrosła o 2,7 proc.

Średniomiesięczny kurs złotego w czerwcu ukształtuje się na poziomie 4,25 za euro - prognozują w raporcie ekonomiści BZ WBK. Ich zdaniem, kluczowe dla krajowego rynku długu będzie zachowanie zagranicznych inwestorów.

Drugie półrocze 2013 r. przyniesie przyspieszenie wzrostu gospodarczego i odbicie inflacji - prognozuje BZ WBK w czerwcowym "Makroskopie". Bank prognozuje, że w 2013 r. PKB wzrośnie o 1,0 proc., a CPI na koniec roku zbliży się do 1,5 proc. rdr.

Sytuację na rynku dolara, który umacnia się wobec większości walut na świecie, można określić jako rajd byka - ocenia HSBC. Zdaniem banku dolar zacznie się także umacniać wobec euro.

Analitycy DI BRE, w raporcie miesięcznym z 5 czerwca oceniają, że korektę na rynku akcji należy traktować jako okazję na zakup akcji w dłuższym terminie. Ich zdaniem inwestorzy zagraniczni są niedoważeni w polskie akcje, co ogranicza potencjał spadkowy indeksów w stosunku do innych giełd.

Bank Societe Generale obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 r. do 1,2 proc. wobec 1,5 proc. prognozowanych poprzednio - wynika z wtorkowego raportu banku. Bank obniżył również prognozę wzrostu w 2014 r. do 2,3 proc. wobec poprzedniej prognozy 3,0 proc.

Obniżka stóp NBP o 25 bp w lipcu jest prawdopodobna, będzie jednak zależna od wyników nowej projekcji NBP. W lipcu RPP zakończy cykl obniżek, stabilizując główną stopę NBP na poziomie 2,50 proc. przez dłuższy czas - uważają ekonomiści z banku Millennium. Ich zdaniem inflacja CPI w maju wyniosła 0,7 proc. rdr.

Na przykładzie firmy Provident można stwierdzić, że sektor pożyczek pozabankowych nie odczuwa skutków spowolnienia gospodarczego - oceniła dla PAP Agnieszka Kłos, dyrektor departamentu finansowego Provident Polska.

Warszawska giełda ma duże szanse, pod warunkiem, że zmiany w OFE nie będą radykalne, na dalsze odrabianie zaległości wobec głównych rynków na świecie - uważa Jarosław Lis, zarządzający funduszami BPH TFI.

W III kwartale 2013 r. bezrobocie w Polsce może nieco spaść, a w IV kw. możliwa jest kontynuacja tego trendu, choć poziom z 2012 r. nie zostanie osiągnięty - uważa Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. Jej zdaniem jest za wcześnie, by mówić o nastaniu rynku pracownika i powszechnej podwyżce płac.

W lipcu RPP pozostawi stopy NBP na niezmienionym poziomie, choć istnieje bardzo znaczne prawdopodobieństwo kolejnego cięcia - uważają ekonomiści z BGK. Niezależnie od kształtu lipcowej decyzji nie oczekują oni już kolejnych zmian stóp w dalszej części roku.

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku wyniesie 1,2-1,3 proc. - prognozuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Przed miesiącem BGK prognozował wzrost PKB o 1,4 proc. BGK spodziewa się, że w kolejnych sześciu miesiącach CPI znajdzie się w przedziale 0,7-0,9 proc. rdr.

W najbliższym czasie kurs złotego znajdować się będzie w przedziale 4,22-4,31 za euro - prognozuje Bank Gospodarstwa Krajowego w czerwcowym raporcie. Zdaniem ekonomistów BGK, ewentualna obniżka stóp procentowych na lipcowym posiedzeniu RPP będzie ostatnią w tym roku.

Wtorkowa sesja na GPW, mimo spadków indeksów pokazuje siłę polskiego rynku wobec innych parkietów - oceniają maklerzy. Ich zdaniem może to wskazywać na powrót do wzrostów WIG 20 w kolejnych dniach. Najbliższym poziomem oporu dla WIG 20 jest 2.520 pkt., a wsparcia 2.443 pkt.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek strategię dla europejskiego przemysłu stalowego, która ma na celu poprawę konkurencyjności i innowacyjności branży, stojącej wobec wielu wyzwań, jak spadek popytu, nadmierne moce produkcyjne czy wysokie ceny energii.

USA i Chiny mają jedne z najbardziej obfitych rezerw ropy i gazu z łupków - poinformował Urząd ds. Informacji o Energii w Departamencie Energetyki USA. W Polsce zasoby gazu łupkowego są szacowane na 146 bln stóp sześc., a ropy łupkowej na 1,8 mld baryłek. W Polsce zasoby są o 20 proc. mniejsze niż sądzono w 2011 r. a odwierty jak na razie nie spełniły wysokich początkowych oczekiwań przemysłu.

Poprawy sytuacji finansowej w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się 37 proc. Polaków - wynika z badania firmy Provident. Pogorszenia sytuacji materialnej obawia się zaś 26 proc. badanych.

W maju, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, spadły ceny w czterech grupach towarowych, również w czterech wzrosły - wynika z analizy Polskich Składów Budowlanych.

W poniedziałek, 10 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.754,05 mln zł wobec 31.156,06 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 80,86 punktów bazowych, wobec 79,14 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym we wrześniu 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. "Mamy determinację, by to wprowadzić" - powiedział premier Donald Tusk.

Możliwość udzielania przez szpitale komercyjnych świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia zostanie wpisana do przygotowywanego projektu ustawy - zapowiedział we wtorek wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że zgodny z konstytucją jest przepis niepozwalający odwoływać się osobom, którym sąd apelacyjny odmówił wznowienia zakończonego prawomocnie postępowania karnego.

Lekarze muszą zapłacić podatek dochodowy od otrzymanego bonu podarunkowego - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Chodziło o bony rozdawane lekarzom przez jedną z firm wraz z ankietą dotyczącą przepisywanych przez nich leków.

Łódzka prokuratura okręgowa zleciła przygotowanie kompleksowej analizy finansowo-ekonomicznej dotyczącej spółek grupy Amber Gold. Opinię do końca tego roku mają opracować eksperci z zespołu zarządzania ryzykiem nadużyć spółki Ernst & Young Audit.

Do połowy października br. Prokuratura Generalna przedłużyła tajne śledztwo krakowskiej prokuratury w sprawie domniemanych więzień CIA - poinformował we wtorek PAP rzecznik PG Mateusz Martyniuk.

Ponad 1800 razy interweniowała w poniedziałek straż pożarna przy usuwaniu skutków burz, intensywnych opadów deszczu i gradu - poinformował we wtorek rano PAP rzecznik prasowy Komendanta Głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, który zakłada przyznanie Sybirakom świadczenia pieniężnego za okres deportacji, a także ok. 1,3 tys. złotych renty. Zgodnie z projektem świadczenie pieniężne przysługiwałyby osobom, które w latach 1939-1956 z przyczyn politycznych, religijnych lub narodowościowych przebywały na przymusowym zesłaniu lub deportowaniu w ZSRR, były w tym czasie obywatelami polskimi oraz posiadają polskie obywatelstwo w chwili złożenia wniosku o przyznanie świadczenia.

Klub PiS złożył we wtorek wniosek o poszerzenie rozpoczynających się w środę obrad Sejmu o informację rządu na temat sytuacji finansowej kraju i stanu realizacji budżetu.

Nie ma zagrożenia utraty funduszy europejskich na inwestycje przeciwpowodziowe - poinformowało we wtorek Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Jak wskazał resort, do tej pory rozdysponowano prawie wszystkie unijne pieniądze na ten cel. Chodzi o inwestycje przeciwpowodziowe realizowane w ramach unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Jest z niego dofinansowywanych obecnie 19 inwestycji.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, proboszcz parafii ormiańsko-katolickiej z siedzibą w Gliwicach, został ranny w wypadku, do jakiego doszło we wtorek po południu nieopodal Chrzanowa - poinformował PAP rzecznik prasowy małopolskiej policji Dariusz Nowak.

21 osób zatrzymano po przeprowadzonej w 11 województwach akcji wymierzonej w internetową pedofilię; osiem osób przyznało się już do winy; jedna została aresztowana - poinformował we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

KE chce przyspieszyć utworzenie w UE wspólnej przestrzeni lotniczej i zliberalizować rynek usług w lotnictwie. Europejskiemu niebu i lotniskom grozi przepełnienie, liczba lotów ma wzrosnąć o 50 proc. w ciągu 10-20 lat - oświadczył komisarz UE ds. transportu.

20 czerwca ma odbyć się spotkanie pomiędzy przedstawicielami polskich władz a urzędnikami KE ws. wdrażania dyrektywy wodnej - podali we wtorek rzecznicy KE. Spotkanie posłuży określeniu, czy jest ryzyko, jeśli chodzi o fundusze na przeciwdziałanie powodziom. Chodzi o środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wydatkowane na przeciwdziałanie powodziom w ramach programu Infrastruktura i Środowisko oraz 16 programów regionalnych.

KE chce przyspieszyć utworzenie w UE wspólnej przestrzeni lotniczej i zliberalizować rynek usług w lotnictwie. Europejskiemu niebu i lotniskom grozi przepełnienie, liczba lotów ma wzrosnąć o 50 proc. w ciągu 10-20 lat - oświadczył komisarz UE ds. transportu.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny rozpoczął we wtorek rozpatrywanie skarg przeciwko działaniom Europejskiego Banku Centralnego, który zapowiedział nieograniczone skupowanie obligacji krajów w tarapatach, oraz przeciwko funduszowi ratunkowemu dla euro EMS.

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, we wtorek uchwaliła ustawę zakazującą "propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych" wśród nieletnich. Za jej łamanie Duma wprowadziła kary administracyjne, w tym nawet do 15 dni aresztu. Przeciwko przyjęciu tego kontrowersyjnego aktu prawnego ostro protestowali obrońcy praw człowieka w Rosji. Argumentowali oni, że ustawa może nasilić dyskryminację osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych. O jej nieuchwalanie apelowała do Federacji Rosyjskiej m.in. Unia Europejska.

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, uchwaliła we wtorek ustawę wprowadzającą odpowiedzialność karną za obrazę uczuć religijnych obywateli i bezczeszczenie świątyń.

Eurodeputowani obradujący w Strasburgu uchylili we wtorek immunitet europosłowi Jackowi Kurskiemu w sprawie dotyczącej wykroczenia drogowego. PE nie zgodził się jednak na pozbawienie immunitetu europosłanki Małgorzaty Handzlik.

Korea Południowa ogłosiła we wtorek wieczorem czasu lokalnego odwołanie rozmów na szczeblu ministrów z Koreą Północną, które miały rozpocząć się w środę.

1 800 połączeń lotniczych zostało odwołanych we wtorek rano we Francji z powodu strajku kontrolerów lotów, którzy sprzeciwiają się planom Komisji Europejskiej liberalizacji sektora - poinformowała Naczelna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGAC).

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka jest najczęściej wskazywany jako ideał polityka przez mieszkańców swojego kraju - wynika z przeprowadzonego w marcu sondażu niezależnego ośrodka badania opinii publicznej NISEPI.

Policja ponownie starła się we wtorek wieczorem z tłumem zebranym na placu Taksim w Stambule i rozpędziła część antyrządowych manifestantów. Przed południem siły porządkowe przejęły kontrolę nad placem, ale protestujący zebrali się tam znów po południu.

Mohammad Reza Aref, proreformatorski kandydat w piątkowych wyborach prezydenckich w Iranie, wycofał się z kandydowania - podano na jego stronie internetowej. Teraz, prócz czterech konserwatystów, w walce wyborczej weźmie udział dwóch polityków umiarkowanych.(PAP)

amp/ osz/ ana/

doxoqdr

Podziel się opinią

Share
doxoqdr
doxoqdr