Trwa ładowanie...
d1gpfzx

Skrót wiadomości - wtorek, 8 stycznia

...

Share
d1gpfzx

09.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Bezrobocie w listopadzie 2012 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 10,6 proc. wobec 10,5 proc. w październiku - podał we wtorek Eurostat.

d1gpfzx

Sprzedaż detaliczna w Polsce w listopadzie 2012 roku spadła o 2,7 proc. rdr po spadku o 4,4 proc. rdr w październiku, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,4 proc. - podał we wtorek Eurostat.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce w grudniu 2012 r. wyniósł 29,0 pkt. wobec 34,3 pkt. w listopadzie 2012 r. - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych we wtorek.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w grudniu 2012 r. wyniósł 85,7 pkt. wobec 85,9 pkt. w listopadzie - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych we wtorek.

Bezrobocie w 2013 roku może sięgnąć 14 proc., ale sytuacja będzie przejściowa. W marcu, kwietniu powinniśmy się odbijać od krytycznego - ocenił w TNV CNBC Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

d1gpfzx

Stopa bezrobocia na poziomie 13 proc. na koniec tego roku jest do osiągnięcia, przy założeniu ożywienia wzrostu PKB w drugiej połowie 2013 roku - ocenia wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Brak jest symptomów, które pozwalałyby przypuszczać, że w II połowie roku ceny prądu wzrosną - powiedział prezes URE Marek Woszczyk. Woszczyk nie wyklucza, że ceny prądu w II połowie roku spadną.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w grudniu 2012 roku spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 1,3 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Liczba upadłości firm w 2013 r. może wynieść 1.313, czyli o 49,7 proc. więcej niż w 2012 r. - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

d1gpfzx

Stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie 2012 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 11,8 proc., wobec 11,7 proc. w październiku - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w listopadzie 2012 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,1 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 0,7 proc., po korekcie - poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w komunikacie.

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wzrósł w XII 2012 r. do 87,0 pkt. z 85,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska w komunikacie.

Eksport Niemiec spadł w listopadzie 2012 r. o 3,4 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 0,2 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

d1gpfzx

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w listopadzie 2012 r. o 1,8 proc. mdm, a rdr spadły o 1,0 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

Produkcja przemysłowa Węgier spadła w listopadzie 2012 r. o 0,1 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 3,8 proc., po uwzględnieniu zmian sezonowych i dni roboczych - poinformowało w komunikacie Centralne Biuro Statystyczne w Budapeszcie we wstępnych wyliczeniach.

W USA zanotowano nieoczekiwanie wzrost optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W grudniu 2012 r. wskaźnik optymizmu wzrósł do 88,0 pkt. z 87,5 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł w styczniu do 46,5 pkt. wobec 45,1 pkt. przed miesiącem - opublikowały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics.

d1gpfzx

BUDŻET, DŁUG

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk podtrzymała we wtorek, że deficyt budżetu państwa w 2012 roku wyniósł około 31 mld zł wobec planowanych 35 mld zł.

Budżet na 2013 rok jest budżetem realnym, choć nie można wykluczyć jego nowelizacji, co nie będzie żadną katastrofą - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

Polska sprzedaje 6-letnie euroobligacje o wartości 1 mld - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

d1gpfzx

W najbliższych miesiącach MF nie planuje emisji publicznej za granicą, nie wyklucza natomiast emisji typu private placement - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,61 proc. i wyniósł 2.562,63 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,66 proc. i wyniósł 18.650,14 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,18 proc., do 6.053,63 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 3.705,88 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,48 proc. i wyniósł 7.695,83 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 2.276,07 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,86 proc. i wyniósł 10.508,06 pkt.

SPÓŁKI

Polska Grupa Energetyczna jest mocno zaskoczona wysokimi cenami zaproponowanymi w ofertach na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów i w ciągu kilku tygodni podejmie dalsze decyzje co do przetargu - poinformowali przedstawiciele PGE na wtorkowym spotkaniu.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację M dotyczącą zarządzania ryzykiem operacyjnym w bankach oraz Rekomendację D dotyczącą między innymi bezpieczeństwa środowiska teleinformatycznego - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol - Aqua karę w wysokości 250 tys. zł. Powodem ukarania spółki było niewykonanie obowiązków informacyjnych - podała KNF w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na powołanie Piotra Mazura na członka zarządu PKO BP - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

Air Products Chemical Europe i Air Products LLC złożyły pozew arbitrażowy przeciwko Zachemowi z grupy Ciechu, domagając się od spółki zapłaty 98,61 mln USD plus dodatkowej kwoty odszkodowania - poinformował Ciech w komunikacie. Roszczenia uzasadniają niezgodnym z prawem rozwiązaniem przez Zachem umowy dostaw aminy. Ciech uważa pozew za bezzasadny.

Sprzedaż Odlewni Polskich w 2012 roku spadła w porównaniu z rokiem poprzednim. Spółka zakłada, że w 2013 roku utrzyma poziomy produkcji z 2012 roku, mimo prognozowanej trudniejszej sytuacji na rynku unijnym w pierwszym półroczu. W drugiej połowie roku, według przedstawicieli firmy, możliwe jest w UE odbicie.

Tesgas liczy na osiągnięcie w 2013 roku około 70 mln zł przychodów. Ze względu na trudną sytuację w branży budowlanej wypracowanie w tym roku zysku będzie dla spółki dobrym wynikiem - poinformował PAP Marcin Szrejter, dyrektor finansowy Tesgasu.

Proces pozyskiwania inwestora strategicznego dla Elektrociepłowni Będzin może potrwać kilka miesięcy - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Spółka PGE EJ 1 wyłoniła WorleyParsons na dostawcę usług badań lokalizacyjnych i środowiskowych dotyczących elektrowni jądrowej - poinformował we wtorek Krzysztof Kilian, prezes PGE.

Zarząd Wilbo złożył do Sądu Rejonowego w Gdańsku wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Trójmiejski deweloper Inpro sprzedał netto w IV kwartale 70 mieszkań (89 mieszkań brutto), natomiast w całym 2012 r. znalazł nabywców na 356 mieszkań netto (411 brutto) - poinformowała spółka w komunikacie przesłanym PAP.

Grupa Robyg zakontraktowała w Warszawie i Gdańsku w 2012 r. łącznie 1.113 lokali, po uwzględnieniu rezygnacji klientów. Spółka podtrzymuje, że w 2013 r. chce zakontraktować przynajmniej 1.000 mieszkań - poinformował Robyg w komunikacie prasowym.

Ronson sprzedał netto w 2012 roku 380 mieszkań, a w samym IV kwartale 119 lokali - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Dom Development sprzedał netto w 2012 roku 1.436 mieszkań, w tym w samym IV kwartale liczba ta sięgnęła 334 - podała spółka w komunikacie. Deweloper przekazał łącznie w poprzednim roku 1.970 mieszkań (549 w IV kwartale).

Dom Development szacuje wstępnie, że w 2012 roku sprzedał netto 1.436 mieszkań, a w samym IV kwartale liczba ta sięgnęła 334 - podała spółka w komunikacie. Deweloper przekazał łącznie w poprzednim roku 1.970 mieszkań (549 w IV kwartale).

Zarząd ABM Solid złożył do Sądu Rejonowego w Tarnowie V Wydział Gospodarczy wniosek o zmianę trybu prowadzenia postępowania upadłościowego na układowe z likwidacyjnego - podała spółka w komunikacie.

DGA uruchomiło spółkę DGS Centrum Sanacji Firm, która ma zajmować się doradztwem przy niewypłacalności i upadłości firm. Giełdowa spółka przewiduje, że liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych w Polsce będzie w kolejnych latach rosła bardzo dynamicznie m.in. przez planowane zmiany w prawie.

Notowana na NewConnect spółka informatyczna Cube.ITG pracuje obecnie nad prospektem i w pierwszym półroczu 2013 r. chce się przenieść na rynek główny GPW. Spółka prowadzi obecnie wstępne rozmowy o akwizycjach z dwoma podmiotami - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele Cube.ITG.

Kurs akcji spółki Setanta Finance Group, spółki działającej na rynku nieruchomości, wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 7,87 proc. do 8,5 zł.

Na lotnisku w Modlinie nie wykonano wszystkich prac naprawczych pasa startowego, jakich wymagał nadzór budowlany, dlatego lotnisko pozostaje zamknięte - poinformował PAP we wtorek wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Jaromir Grabowski.

WALUTY

Złoty pozostaje stabilny, a kluczowymi wydarzeniami, które mogą w najbliższych dniach wpływać na wycenę polskiej waluty będą decyzje podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej i Europejski Bank Centralny oraz komentarze odnośnie przyszłego kształtu polityki monetarnej oraz perspektyw gospodarczych.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3086 USD i 114,56 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Brak stabilności i zbyt szybkie umocnienie złotego może się spotkać z reakcją NBP - powiedział wiceprezes NBP Witold Koziński.

Resort finansów nie przewiduje bardzo znaczącej aprecjacji złotego w 2013 roku - poinformował minister finansów Jacek Rostowski.

Polska powinna rozpocząć kompleksowe przygotowania do przystąpienia do strefy euro, by znaleźć się w niej w 2020 roku - ocenia we wtorkowej gazecie "Rzeczpospolita" Tomasz Ciszak, szef Wydziału Integracji Europejskiej w NBP.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,31-111,33 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od prawie 4 miesięcy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 93,15 USD, po spadku o 4 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu spekulacji, że w Chinach odżywa popyt - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana po 8.103,00 USD za tonę, po wzroście o 0,4 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8085,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorek na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem dalszej korekty głównych indeksów. Analitycy oceniają, że WIG 20 może w najbliższych dniach testować wsparcie w okolicach 2.550 pkt. Od wyniku tego testu będzie zależało zachowanie indeksu w krótkim terminie.

BNP Paribas podtrzymał we wtorek prognozę obniżki do czerwca 2013 roku głównej stopy procentowej do 3,0 proc. z 4,25 proc. obecnie.

Pogorszenie warunków płynnościowych na świecie w 2013 r. może mieć bardziej negatywny wpływ na polski rynek obligacji niż miało to miejsce w 2012 r. - uważają ekonomiści Citi. Ich zdaniem ryzyko rewizji budżetu na 2013 r. jest wysokie.

Po bardzo dobrym 2012 roku również obecny rok może okazać się dla giełdowych inwestorów korzystny, a skala wzrostów będzie uzależniona od poprawy gospodarek na świecie - uważają zarządzający Millennium TFI.

Indeks WIG zbliża się do szczytów z ostatnich lat w okolicach 50.000 punktów, przebicie tego poziomu otworzy drogę do dalszych zwyżek na warszawskiej giełdzie - uważają zarządzający BPH TFI.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Kwestia ratyfikacji przez Polskę paktu fiskalnego nie jest pilna, mamy czas do marca - powiedział minister ds. europejskich Piotr Serafin. W marcu - według ministra - prawdopodobnie odbędzie się szczyt strefy euro, w którym Polska powinna wziąć udział.

Trwają konsultacje społeczne i z krajami UE ws. gazu łupkowego, intencją Komisji Europejskiej jest propozycja nowych przepisów środowiskowych jesienią br. - poinformował we wtorek PAP rzecznik KE ds. środowiska Joe Hennon.

Liczba upadłości w 2013 r. wzrośnie o 10 proc. rdr, po tym jak w 2012 roku wyniosła 941, o 28 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z raportu firmy Euler Hermes.

Do resortu skarbu nie wpłynęło dotąd pismo z prokuratury ws. dostarczenia przez ministerstwo danych na temat kondycji finansowej LOT. Sprawa ma związek z zawiadomieniem "S" dot. niegospodarności w LOT.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zmiany mają usprawnić finansowanie tzw. zielonych inwestycji w Polsce ze sprzedaży jednostek emisji gazów cieplarnianych.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o prawie lotniczym - podała kancelaria prezydenta. Nowela ma na celu dostosowanie polskich przepisów do unijnych w zakresie ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek ustawę zezwalającą na wprowadzania psów przewodników do parków narodowych i rezerwatów, na plaże i kąpieliska - poinformowała kancelaria prezydenta.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego, zakładający umożliwienie przedsiębiorcom - dłużnikom złożenie w sądzie wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych w postępowaniu o ogłoszenie upadłości - podało we wtorek CIR.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub działaniach ratowniczych na terytorium Polski. Ma to usprawnić współpracę m.in. podczas katastrof czy klęsk żywiołowych.

Krakowski sąd nie zgodził się we wtorek na umorzenie postępowania wobec pięciu byłych członków Komisji Majątkowej oskarżonych przez gliwicką prokuraturę o nieprawidłowości przy zwrocie Kościołowi ziemi za mienie zagarnięte w czasach PRL. Uznał, że byłoby to przedwczesne.

KRRiT nie zdecydowała we wtorek o podjęciu kroków prawnych wobec o. Tadeusza Rydzyka w związku z jego wypowiedziami na temat konkursu na nadawanie na multipleksie cyfrowym. Wyda jednak w tej sprawie stanowisko - poinformowała PAP rzeczniczka KRRiT Monika Bąk.

TVP wystartuje w ogłoszonym przez KRRiT konkursie na nadawanie na MUX-1; ubiegać będzie się prawdopodobnie o miejsce wyłącznie dla programu dla dzieci. Strata TVP za ub.r. będzie prawdopodobnie wyższa niż 150 mln zł - poinformował we wtorek prezes TVP Juliusz Braun.

65 proc. ankietowanych jest za zakazem uprawy w Polsce roślin modyfikowanych genetycznie; przeciwko zakazowi jest 22 proc. badanych w sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

We wtorek przypada drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Trzynaście dni po katolikach obchodzi je wielu wiernych obrządków wschodnich, zwłaszcza prawosławni we wschodniej części kraju, ale również grekokatolicy czy staroobrzędowcy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

7 i 8 lutego odbędzie się najbliższy szczyt szefów rządów i państw UE - poinformowała Rada Europejska na stronie internetowej. Tematem szczytu może być unijny budżet na lata 2014-2020, choć nie jest to jeszcze przesądzone - wskazują niektóre źródła UE.

Po tygodniach polemik i politycznych targów ugrupowanie byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego Lud Wolności zawarło porozumienie z separatystyczną Ligą Północną o ponownym wspólnym starcie w wyborach parlamentarnych. Nie mają jednak kandydata na premiera. Berlusconi zdołał przekonać mającą mocną na północy kraju pozycję Ligę, by razem poszli do lutowych wyborów deklarując zamiar rezygnacji z kandydowania na szefa rządu.

Rząd Turcji i Abdullah Ocalan, uwięziony przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), uzgodnili plan zakończenia w Turcji konfliktu kurdyjskiego, przewidujący złożenie broni przez PKK w zamian za rozszerzenie praw Kurdów - podał we wtorek dziennik "Radikal".

Policja w Belfaście użyła kul gumowych i armatek wodnych, gdy została zaatakowana w nocy z poniedziałku na wtorek przez protestanckich radykałów, którzy od pięciu dni na uliach sprzeciwiają się decyzji dotyczącej okazjonalnego wywieszania flagi brytyjskiej. Według wstępnych danych rannych zostało trzech policjantów, zatrzymano ośmiu napastników.

Rząd premiera Shinzo Abe ma zamiar przeznaczyć blisko 12 bln jenów (około 110 mld euro) na infrastrukturę i ochronę przed skutkami katastrof naturalnych. Inwestycje mają rozruszać pogrążoną w recesji japońską gospodarkę - podał we wtorek dziennik "Nikkei".

Tysiące ludzi zgromadziły się we wtorek w kilku, w większości szyickich, miastach na południu Iraku, by wyrazić poparcie dla rządu Nuriego al-Malikiego, przeciwko któremu od kilku tygodni trwają demonstracje w zdominowanych przez sunnitów częściach kraju.

Około 2,5 mln Syryjczyków potrzebuje pomocy żywnościowej, a do miliona z nich taka pomoc nie dociera z powodu ograniczeń nakładanych przez rząd Syrii na działalność organizacji pomocowych - poinformował we wtorek Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP).

Ponad 80 proc. Rosjan nigdy nie czytało konstytucji Federacji Rosyjskiej, przy czym 59 proc. ma ogólne pojęcie o tym, co zawiera, a 22 proc. nie wie na ten temat zupełnie nic - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu pracowni badania opinii publicznej WCIOM.(PAP)

amp/ ana/

d1gpfzx

Podziel się opinią

Share
d1gpfzx
d1gpfzx