Śląskie/ Coraz bliżej instytucji koordynującej interes biznesu, nauki i samorządu

Koordynowaniem interesów biznesu, nauki i samorządu, ma się zajmować powstające w woj. śląskim stowarzyszenie "Pro Silesia". Platforma współpracy tych środowisk ma działać na szczeblu krajowym i europejskim, m.in. na gruncie dotychczasowego biura województwa w Brukseli.

22.03.2017 16:18

W środę podjęto kolejne kroki formalne, prowadzące do powołania Stowarzyszenia Biznes-Nauka-Samorząd "Pro Silesia". Przyjęto bowiem uchwały związane z utworzeniem instytucji i jej statutem, wybrano pięcioosobowy zarząd i ustalono skład komisji rewizyjnej. Następny etap, to rejestracja stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym, po czym podmiot oficjalnie rozpocznie działalność.

Jak tłumaczył członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak, stowarzyszenie ma być platformą współpracy tych trzech wymienionych środowisk. Chodzi też o skoordynowanie oddzielnych dotąd inicjatyw tych środowisk m.in. na rzecz wspierania przedsiębiorczości.

"Samorząd powinien współpracować z nauką i biznesem, a do tej pory nie było podmiotu, który by tę współpracę koordynował. Do tej pory każde z tych środowisk szukało własnych narzędzi do tego, żeby rozwijać swoje obszary zainteresowania. Mam nadzieję, że razem będzie nam łatwiej" - mówił Karolczak.

Stowarzyszenie ma też przejąć zadania realizowane obecnie przez Biuro Regionalne Woj. Śląskiego w Brukseli, które jest jednostką budżetową samorządu tego regionu. "Chcemy wyposażyć stowarzyszenie w narzędzia, żeby prowadziło swoją aktywność również w Brukseli, zamiast naszej jednostki budżetowej" - dodał Karolczak. Zaznaczył, że również w tym zakresie każde z tych środowisk starało się dotychczas szukać możliwości zewnętrznego wsparcia swoich działań samodzielnie.

Celem instytucji jest więc stworzenie partnerstwa międzysektorowego i wspieranie współpracy na linii biznes-nauka-samorząd. Chodzi też m.in. o dążenie do umiędzynarodowienia tych podmiotów, a także o promocję regionu.

W skład pięcioosobowego zarządu weszli przedstawiciele wszystkich środowisk. Prezesem zarządu został prof. Wiesław Banyś z Uniwersytetu Śląskiego, wiceprezesami członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak i prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, a członkami Janusz Michałek z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Tomasz Zjawiony z Regionalnej Izby Gospodarczej.

Siedzibą stowarzyszenia są Katowice, a wśród podmiotów przystępujących do niego znalazły się miasta, uczelnie wyższe i partnerzy otoczenia biznesu. Wśród miast to: Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Częstochowa i Bielsko-Biała, a uczelni wyższych - Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Częstochowska, Śląski Uniwersytet Medyczny i Akademia Techniczno-Humanistyczna.

Z kolei wśród partnerów otoczenia biznesu znalazły się: Regionalna Izba Przemysłowo Handlowa w Gliwicach, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Powstanie w woj. śląskim instytucji mającej koordynować interes biznesu, nauki i samorządu już w październiku ub. roku zapowiadał Kazimierz Karolczak. Już wtedy pojawił się też kontekst działalności biura regionu w Brukseli.

W lutym uchwałę wyrażającą wolę utworzenia takiego stowarzyszenia, i zawierającą projekt jego przyszłego statutu, przyjął Sejmik Woj. Śląskiego.

Obok Biura Regionalnego Woj. Śląskiego w Brukseli, od jesieni 2014 r. działa tam Dom Polski Południowej, reprezentujący wspólne interesy woj. małopolskiego, woj. opolskiego oraz woj. śląskiego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także