Trwa ładowanie...
d2e6b69

Śląskie/ Gminy i instytucje zaoszczędzą 11 mln zł na zakupie energii

Ok. 11 mln zł oszczędzi 29 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 202 związane z nimi spółki i instytucje dzięki wspólnemu zakupowi energii. Już czwarty wspólny przetarg na dostarczenie energii koordynował Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM).

Share
d2e6b69

Zdaniem przewodniczącej GZM prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik przez udział w przetargu miasta Związku ponownie pokazały, że potrafią współpracować przy realizacji dużych przedsięwzięć.

"Pomimo zmian na rynku energii widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim. Z uwagi na wolumen zakupu, osiągnęliśmy najlepsze ceny w kraju. To pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy trzy lata temu była słuszna. () Dziś pokazujemy całemu krajowi, że na Śląsku potrafimy porozumieć się w celu uzyskania wymiernych korzyści" - oceniła Mańka Szulik.

W tegorocznym przetargu, podobnie jak w poprzednich latach, zwyciężył Tauron - z ceną 109,4 mln złotych brutto za 445 GWh energii; drugi oferent - PKP Energetyka - oczekiwał ok. 76 mln zł. Oferty złożyły również Energa, Corrente oraz Enea. Najdroższa z nich przekraczała 114 mln zł; wszyscy uczestnicy przetargu zarezerwowali na zakup łącznie ponad 139 mln zł.

d2e6b69

Pierwszy taki przetarg GZM zorganizował w 2012 r. Łącznie 191 GWh energii na 2013 r. kupiło wówczas 20 samorządów i 41 samorządowych instytucji. Cena wyniosła 57,5 mln zł, a połączenie sił dało łącznie 8 mln zł oszczędności w stosunku do cen uzyskiwanych przy samodzielnych zakupach przez poszczególne gminy i jednostki.

W ubiegłorocznym przetargu roku 27 samorządów i 162 samorządowych jednostek z woj. śląskiego kupiło wspólnie na 2015 r. 385 gigawatogodzin energii elektrycznej za 105,6 mln zł. Wspólny zakup pozwolił wówczas zmniejszyć wysokie podwyżki.

Przedstawiciele GZM określili tegoroczne oszczędności porównując ceny zaoferowane przez Tauron na rok 2015. i kolejny. Kwotę 11 mln zł wyliczono w oparciu o szacunkowe dane ilości zakupionych megawatogodzin w poszczególnych grupach taryfowych w porównaniu do cen aktualnych w 2015 r.

W tegorocznym hurtowym zakupie energii uczestniczyło wszystkie 14 miast członkowskich GZM: Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze.

d2e6b69

Dołączyły do nich: Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry, Wielowieś i Zawiercie, a także powiaty mikołowski i zawierciański. Wśród uczestniczących w zakupie samorządowych podmiotów znalazły się szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia przystąpiło też 25 instytucji podległych marszałkowi woj. śląskiego.

Zgodnie z prawem zamówień publicznych procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy prowadziła jedna gmina - Zabrze, jednak przygotowania i realizację przetargu koordynował i nadzorował GZM, który zainicjował przetarg.

d2e6b69

Podziel się opinią

Share
d2e6b69
d2e6b69