Śląskie/ Przedsiębiorcy ocenią sytuację gospodarczą Bytomia
Ocena sytuacji gospodarczej Bytomia jest tematem ankiety, którą samorząd przygotował w związku z wieloletnią i kompleksową rewitalizacją miasta. Skierowana jest do przedsiębiorców. Mają m.in. w niej określić co utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej.
16.11.2015 15:00
To już kolejne badanie. Kilka tygodni temu pytano mieszkańców o oczekiwania związane z siedmioletnim programem kompleksowej rewitalizacji i odnowy Bytomia. Bytomianie wskazywali, że oczekują m.in. zwiększenia liczby miejsc pracy, poprawy jakości mieszkań oraz odnowy zabytków.
Rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu Aleksandra Szatkowska zaznaczyła, że przygotowana ankieta wpisuje się w program odnowy Bytomia. "Jest jednym z bardzo istotnych elementów planowanej rewitalizacji, która będzie się odbywała na różnych płaszczyznach - m.in. gospodarczej, społecznej, kulturalnej, sportowej. To wszystko będzie się działo równolegle, jednak rewitalizacja gospodarcza to priorytet, chodzi o to by firmy generowały nowe miejsca pracy" - powiedziała Szatkowska.
W planach programu kompleksowej rewitalizacji i odnowy Bytomia, jednego z miast województwa śląskiego, w którym skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych znalazły się m.in. rewitalizacja śródmieścia, walka z ubóstwem, pobudzenie gospodarki (łączny planowany koszt przedsięwzięcia to ok. 1 mld zł).
Celem badania skierowanego tym razem do przedsiębiorców jest poznanie oczekiwań oraz opinii bytomskich przedsiębiorców na temat istniejących warunków, jakie stwarza miasto do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, "a co za tym idzie uzyskanie całkowitego obrazu stanu lokalnej gospodarki Bytomia".
Pierwsze pytanie ankiety, której celem jest zbadanie klimatu przedsiębiorczości oraz zdolności firm do podnoszenia konkurencyjności i wdrażania innowacji, brzmi: "Czy może Pan(i) polecić Bytom jako miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej?".
W kolejnych samorząd chce wiedzieć m.in. co utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej w mieście, chce poznać ocenę sytuacji gospodarczej w ciągu ostatnich trzech lat oraz prognozy na następne trzy lata (do wyboru kilkanaście punktów; w tym m.in. usprawnienie pracy administracji, wsparcie dla MŚP, dopasowanie programów edukacyjnych do rynku pracy, komunikacja, podniesienie jakości życia).
Ankietowani są też pytani o współpracę przedsiębiorstw z samorządem terytorialnym, w tym o ocenę funkcjonowania Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji.
Władze miasta interesuje również jakie produkty, usługi, zdaniem ankietowanych "mają największe szanse na zdobycie nowych rynków sprzedaży", jakie sektory gospodarki "mają szanse rozwoju w najbliższych latach", a także, które z najistotniejszych problemów powinny zostać uwzględnione w planach rozwoju.
Ankieta jest anonimowa i skierowana do firm oraz przedsiębiorców działających na terenie Bytomia lub planujących przenieść tu swoją działalność w najbliższym czasie.
Wypełniony formularz znajdujący się na stronie - http://www.bytomodnowa.pl/ - można wysłać mailem na adres zp@um.bytom.pl bądź złożyć w wydziale strategii i funduszy europejskich Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2.
Bytom należy do miast woj. śląskiego, w których skupiło się najwięcej problemów gospodarczych i społecznych. Boleśnie dotknęła je restrukturyzacja przemysłu. Zamknięto pięć kopalń, dwie huty oraz wiele zakładów współpracujących.
Podczas transformacji zniknęło - według różnych szacunków - od 30 do 50 tys. miejsc pracy. Przekłada się to m.in. na wpływy podatkowe, czemu samorząd chciałby zapobiegać m.in. odbudowując bazę ekonomiczną i poprawiając jakość życia mieszkańców.
Obecnie Bytom jest miastem, w którym odnotowuje się najwyższą w województwie śląskim stopę bezrobocia. Na koniec września było to 17,5 proc. wobec 8,2 proc. w woj. śląskim.
Bytom, Wałbrzych i Łódź to trzy miasta szczególnie dotknięte m.in. procesami restrukturyzacji przemysłowej i degradacji infrastruktury, które włączono w mechanizm tzw. Obszarów Strategicznej Interwencji, jako wymagające specjalnych działań państwa (Bytom w ramach OSI ma w najbliższych latach otrzymać 100 mln euro z UE).