Trwa ładowanie...
d2kyksq

Śląskie/ Za rok główna infrastruktura Nowych Nieboczów

W lipcu 2015 r. gotowa powinna być główna infrastruktura komunalna Nowych Nieboczów. To robocza nazwa powstającej wsi, w której zamieszka część wysiedleńców z miejscowości na terenie budowy zbiornika Racibórz Dolny.
Share
d2kyksq

Suchy zbiornik powodziowy Racibórz Dolny o powierzchni 26 km kw. ma od 2017 r. chronić ok. 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry - od Raciborza do Wrocławia. Wartą ok. 1 mld zł umowę na budowę zbiornika podpisano w czerwcu ub. roku. Prace ruszyły w lipcu, mają zakończyć się w styczniu 2017 r.

Przed rozpoczęciem tej inwestycji przez lata trwały protesty mieszkańców wsi położonych na jego przyszłym terenie (Nieboczowy i Ligota Tworkowska). Jedynie mniejsza ich część zgodziła się opuścić swoje domy za rekompensatami. Niektórzy w ogóle sprzeciwiali się budowie w tym miejscu zbiornika, proponując otoczenie ich miejscowości wałami.

W 2007 r. nabrały tempa rozmowy o odtworzeniu i wyznaczeniu na terenie miejscowości Syrynia tzw. nowej wsi o roboczej nazwie Nowe Nieboczowy. To ok. 37-hektarowy gminny teren oddalony o ok. 10 km od obecnych Nieboczów. Choć niektórzy mieszkańcy dotąd wyprowadzili się lub zamierzają to zrobić w inne miejsca, część zdecydowała się przenieść właśnie tam. Obecnie w Nowych Nieboczowach budują oni ok. 40 domów.

d2kyksq

Aby zapewnić odpowiednią infrastrukturę, zimą i wiosną miejscowa gmina Lubomia finalizowała przetargi na wykonawców poszczególnych zadań. Od marca realizują już oni swoje kontrakty. Jak przekazał PAP szef referatu inwestycji w urzędzie gminy Roman Lisiecki, po kwietniowym wyłonieniu reprezentującego gminę inżyniera kontraktu, nie ma większych problemów związanych z tymi inwestycjami.

Zgodnie z umowami sieci wodociągowa, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a także drogi (w tym główna droga dojazdowa od ul. Raciborskiej w Syryni) mają być gotowe w lipcu 2015 r. Buduje je katowicka firma Haller za 16,8 mln zł. W tym samym terminie gotowe powinna być sieci elektroenergetyczne, teletechniczne i oświetlenie uliczne. Tu wykonawcą jest zabrzański Grotex za 1,7 mln zł. Wcześniej, w marcu 2015 r., przewidziano zakończenie budowy oczyszczalni ścieków (realizowanej za 2,2 mln zł przez szczeciński CTE Carbotech Engineering).

W 2016 r. natomiast gotowe powinny być budynki użyteczności publicznej: m.in. remiza, budynek komunalny (z mieszkaniami dla tych, którzy uznali, że nie chcą lub nie potrzebują nowych domów), boisko sportowe i przestrzeń tzw. rynku. Obecnie te obiekty są projektowane. Po uzyskaniu pozwoleń na ich budowę wybrani zostaną wykonawcy.

Prócz tego w Nowych Nieboczowach stanie kościół na ok. 300 osób; podobnie jak w wcześniej - pod wezwaniem św. Józefa. Plac pod jego budowę poświęcił 3 czerwca arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Budowla nawiązuje architektonicznie do dotychczasowej; powinna być gotowa na przełomie 2015 i 2016 r.

d2kyksq

Dotychczasowi mieszkańcy Nieboczów stawiają w nowej wsi ok. 40 domów. Władze Lubomi spodziewają się, że może na to zdecydować się jeszcze do 10 rodzin przesiedleńców. Kolejne domy będzie mógł już tam budować każdy - w przygotowanej dla Nowych Nieboczów koncepcji urbanistyczno-przestrzenna wydzielono ponad sto działek. Również np. przy projektowaniu oczyszczalni przewidziano możliwość jej rozbudowy w etapach tak, by mogła obsługiwać coraz większą liczbę mieszkańców.

Z drugiej wysiedlanej wsi, Ligoty Tworkowskiej, mieszkańcy w większości - po otrzymaniu odszkodowań - wyprowadzili się na własną rękę do innych miejscowości gminy, przede wszystkim do odległej o ok. 5 km Grabówki. Tam zbudowano m.in. dom kultury i kaplicę, jakie istniały w Ligocie Tworkowskiej.

Koszt budowy nowej wsi i wykupu nieruchomości oszacowano na ok. 250 mln zł. Hiszpańska firma Dragados buduje zbiornik Racibórz Dolny za 936,7 mln zł. Finansowanie pochodzi z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (109,6 mln zł), Banku Rozwoju Rady Europejskiej (457,4 mln zł), z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (pozostała część).

d2kyksq

Podziel się opinią

Share
d2kyksq
d2kyksq