Trwa ładowanie...

Słodka branża rośnie w siłę. Polskie słodycze podbijają świat

Przychody ze sprzedaży słodyczy na świecie wzrosły do 190 mld dol. Największy w tym udział mają Stany Zjednoczone. Tamtejszy rynek słodkości osiągnął wartość ponad 30 mld dol. My też nie mamy się czego wstydzić. Polska jest 8. największym eksporterem słodyczy na świecie.

Słodka branża rośnie w siłę. Polskie słodycze podbijają światŹródło: WP.PL
d32wkm3
d32wkm3

W latach 2012-2016 eksport polskich słodyczy wzrósł o blisko 79,5 proc., z poziomu 1,66 mld euro do 2,98 mld euro. Polska stała się zatem 8. największym eksporterem w tej branży na całym świecie, z udziałem na poziomie blisko 5 proc. w 2016 r - wynika z raportu PKO BP „Branża słodyczy. Wzrost znaczenia polskich producentów na świecie”.

Z lektury zestawienia wynika też, że producenci z tego sektora nie muszą specjalnie obawiać się o przyszłość. Wszystko dlatego, że prognozowana sprzedaż słodyczy w 2022 r. wyniesie aż 232 mld dol.

Zobacz też, ile kosztuje kilogram polskiego eksportu

Oprócz ciągłego wzrostu widać jednak też zmiany wśród największych graczy na rynku. Choć ciągle największym rynkiem są USA, to widać wyraźnie, że w siłę rosną Chiny. Jak wynika z raportu, w 2016 r. w Państwie Środka sprzedano słodycze za kwotę 19,95 mld dol.

d32wkm3

Z kolei w eksporcie słodyczy bezapelacyjnym liderem są Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi posiadają aż ponad 13 proc. udziału w rynku. W 2016 r. wyeksportowały słodycze o wartości blisko 8,3 mld euro. Na drugim miejscu jest Belgia. Kraj słynący ze swojej czekolady ma blisko 9-proc. udział w światowym eksporcie.

Z raportu można też dowiedzieć się, jakie słodycze produkowane są w Polsce i dają sukcesy eksportowe. 74,4 proc. całej produkcji to segment zajmujący się produkcją kakao, czekolady i wyrobów cukierniczych. Reszta przypada na segment ciastek i herbatników.

Jak się okazuje, jesteśmy też atrakcyjnym rynkiem zbytu dla światowych gigantów w tym segmencie. W 2016 r. import słodyczy do Polski wyniósł 1,02 mld euro. Z tym wynikiem Polska jest na 14. miejscu wśród największych importerów słodyczy na świecie.

d32wkm3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32wkm3