Trwa ładowanie...
d1elili
Waluty

Słowacja wchodzi w Nowy Rok z europejską walutą

Witając Nowy Rok, Słowacy pożegnają się zarazem ze swoją walutą, dołączając do Eurolandu. Sondaże przeprowadzone na dwa tygodnie przed wprowadzeniem euro pokazały, że 58 proc. Słowaków jest pozytywnie nastawionych do europejskiej waluty.
Share
Słowacja wchodzi w Nowy Rok z europejską walutą
Źródło: AFP
d1elili

W 16. rocznicę swej państwowości (1 stycznia 1993 r.) Słowacja stanie się 16. członkiem Eurolandu. Gmach Banku Narodowego w Bratysławie - jeden z najwyższych budynków w słowackiej stolicy - już kilka miesięcy temu otulono transparentem z symbolem euro. Przy dobrej pogodzie widać go aż spod austriackiej granicy.

Euro wprowadzono w wyniku przedsięwzięcia integracyjnego w ramach UE - Unii Gospodarczej i Walutowej. Jest obecnie oficjalną walutą 21 państw, z których 15 należy do Unii Europejskiej. Po dołączeniu Słowacji obie te liczby wzrosną oczywiście o 1.

Kosowo i Czarnogóra wprowadziły euro jednostronnie. Watykan, San Marino, Monako i Andora mają euro z racji unii walutowych z Włochami, bądź Francją lub Hiszpanią.

d1elili

Słowacja wprowadza euro jako pierwsze państwo byłego bloku wschodniego. Słowacy nie omieszkali odnotować, że w warunkach kryzysu finansowego ich korona - ściśle powiązana z euro w ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty - pozostała stabilna. Kurs wymienny ustalono na poziomie 30,126 korony za 1 euro.

Wraz z 5,5 mln Słowaków strefa euro liczy prawie 329 milionów ludzi.

W ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty Słowacja zgromadziła już ponad 7 miliardów euro w banknotach i 167 milionów euro w monetach. Przygotowano też "pakiety startowe" zawierające 45 słowackich monet euro o nominałach od 0,01 do 2 euro. Pakiet jest wart 16,60 euro, co stanowi równowartość 500 słowackich koron.

d1elili

Podziel się opinią

Share
d1elili
d1elili