Słowacja wchodzi w Nowy Rok z europejską walutą

Witając Nowy Rok, Słowacy
pożegnają się zarazem ze swoją walutą, dołączając do Eurolandu.
Sondaże przeprowadzone na dwa tygodnie przed wprowadzeniem euro
pokazały, że 58 proc. Słowaków jest pozytywnie nastawionych do
europejskiej waluty.

Słowacja wchodzi w Nowy Rok z europejską walutą
Źródło zdjęć: © AFP

30.12.2008 | aktual.: 30.12.2008 12:34

W 16. rocznicę swej państwowości (1 stycznia 1993 r.) Słowacja stanie się 16. członkiem Eurolandu. Gmach Banku Narodowego w Bratysławie - jeden z najwyższych budynków w słowackiej stolicy - już kilka miesięcy temu otulono transparentem z symbolem euro. Przy dobrej pogodzie widać go aż spod austriackiej granicy.

Euro wprowadzono w wyniku przedsięwzięcia integracyjnego w ramach UE - Unii Gospodarczej i Walutowej. Jest obecnie oficjalną walutą 21 państw, z których 15 należy do Unii Europejskiej. Po dołączeniu Słowacji obie te liczby wzrosną oczywiście o 1.

Kosowo i Czarnogóra wprowadziły euro jednostronnie. Watykan, San Marino, Monako i Andora mają euro z racji unii walutowych z Włochami, bądź Francją lub Hiszpanią.

Słowacja wprowadza euro jako pierwsze państwo byłego bloku wschodniego. Słowacy nie omieszkali odnotować, że w warunkach kryzysu finansowego ich korona - ściśle powiązana z euro w ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty - pozostała stabilna. Kurs wymienny ustalono na poziomie 30,126 korony za 1 euro.

Wraz z 5,5 mln Słowaków strefa euro liczy prawie 329 milionów ludzi.

W ramach przygotowań do wprowadzenia europejskiej waluty Słowacja zgromadziła już ponad 7 miliardów euro w banknotach i 167 milionów euro w monetach. Przygotowano też "pakiety startowe" zawierające 45 słowackich monet euro o nominałach od 0,01 do 2 euro. Pakiet jest wart 16,60 euro, co stanowi równowartość 500 słowackich koron.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)