Trwa ładowanie...

Słupczanie idą na wojnę z dyskontami

Mieszkańcy miasta mają dość dyskontów. Jak grzyby po deszczu mnożą się akcje społeczne pokazujące: jesteśmy na nie. Niektóre poważne, inne - prześmiewcze, jak np. pomysł budowy Biedronki w miejskim ratuszu.

Słupczanie idą na wojnę z dyskontamiŹródło: FB
d2vn1tu

Mieszkańcy miasta mają dość dyskontów. Jak grzyby po deszczu mnożą się akcje społeczne pokazujące: jesteśmy na nie. Niektóre poważne, inne - prześmiewcze, jak pomysł budowy Biedronki w miejskim ratuszu.

Jedną z inicjatyw na serio jest zaproszenie do wzięcia udziału w pożegnaniu zabytkowego Browaru Słupskiego, zbudowanego w połowie XIX w. Na jego terenie ma zostać zbudowana kolejna w mieście Biedronka. Inicjatorem akcji jest stowarzyszenie użyteczności publicznej Aktywne Pomorze, które działa na rzecz rozwoju lokalnego, ekologii, kultury, praw człowieka, transportu publicznego.

- Słupsk to miasto, w którym żyjemy z różnych powodów, czasem z przymusu, czasem z własnego wyboru. Zżywamy się z jego przestrzenią, tym, co nas otacza i często jesteśmy świadkami jego wzlotów czy upadków. Jednym z takich wydarzeń, taką „cichą śmiercią”, jest zburzenie Starego Browaru, miejsca, które mogło stać się czymkolwiek innym niż kolejny dyskont. Dlatego chcemy poprosić słupszczan, by godnie pożegnali miejsce, które mogło być kultowe i które podzieli los pierwszego w Słupsku kina - informuje Aktywne Pomorze na profilu wydarzenia w portalu społecznościowym.

d2vn1tu

"Marsz żałobny" ruszy 22 września o 13.00 w niedzielę ze Starego Rynku do starego browaru.

Jak bardzo ta sprawa ruszyła mieszkańców, świadczą liczne wpisy na forach internetowych. Na WP.PL ~mars. napisał: "Wychodzę z chaty i potykam się o te Biedronki... ale z tym browarem to już przegięli".

Inną akcję, którą rozpoczęto w Słupsku, jest inicjatywa "Budujemy Biedronkę w Ratuszu". Skoro Słupsk buduje Biedronkę w Browarze, to my zaproponujmy im Biedronkę w Ratuszu - informują organizatorzy akcji.

- Otwierasz lodówkę, a tam... Biedronka. Dosyć tych sklepów, może w końcu jakaś fabryka? - zastanawia się internautka Małgorzata. Wtóruje jej internautka Paulina, która uważa, że ratusz powinien być wizytówką miasta, a w przypadku Słupska wizytówką jest Biedronka. - Jest ich więcej niż zabytków i czegokolwiek innego. Nie wiem, czy ludzie są aż tak nienormalni, czy to wymysł naszych świetnych urzędników...

d2vn1tu

Internautka Anna ironicznie chwali pomysł budowy Biedronki w Ratuszu, sugerując, iż urzędnicy powinni w niej popracować. Wtedy byłaby szansa, że znajdą się blisko prawdziwego życia.

Głos w sprawie lokalizacji sklepów w Słupsku zabrał w piątek wieczorem właściciel sieci Biedronka, portugalska firma Jeronimo Martins Polska: "(...) poszukując nieruchomości na potrzeby naszej sieci, przystępujemy do rozmów z właścicielem lub do przetargu na wynajem obiektu, który już wcześniej trafił na rynek nieruchomości na podstawie decyzji właściciela. Tak również było w przypadku lokalizacji na terenie Starego Browaru w Słupsku. Budowa sklepu Biedronka w tym miejscu jest planowana w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami, w tym z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz wydanym przez lokalne władze pozwoleniem na budowę."

Właściciele Biedronki przekonują, że zdają sobie sprawę, iż mieszkańcy gminy w różny sposób oceniają pomysł zlokalizowania sklepu w zabytkowym browarze. Jednak - jak twierdzą - obok osób mających wątpliwości związane z taką lokalizacją sklepu, są też osoby, które czekają na placówkę handlową w tej lokalizacji oraz chcą korzystać w przyszłości z oferty portugalskiej sieci.

Jednocześnie JMD zapewnia, że Biedronka nie powstanie w głównym, zabytkowym budynku browaru. Zostanie on wybudowany na miejscu dawnej wozowni, która znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym, i po zakwalifikowaniu do rozbiórki została wyburzona. Jej pozostałością jest zabytkowa ściana elewacyjna, która zgodnie z ustaleniami z konserwatorem zabytków zostanie zabezpieczona i odnowiona. Również elewacja budynku ma nawiązywać do zabytkowych pozostałości.

"Chcielibyśmy zapewnić, że uważnie wsłuchujemy się w głosy dotyczące kwestii lokalizacji placówki Biedronka na terenie byłego Starego Browaru w Słupsku i jesteśmy otwarci na rozmowy z mieszkańcami, a także władzami miasta nt. warunków adaptacji naszego sklepu na wskazanym terenie " - proponują przedstawiciele sieci.

d2vn1tu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn1tu