Służba Celna: uwaga na podróbki wódki
Alkohol z nieznanego źródła z uwagi na możliwą obecność w nim metanolu może być śmiertelnie niebezpieczny - ostrzegają Służba Celna i Polski Przemysł Spirytusowy.
09.04.2013 | aktual.: 10.04.2013 06:57
Służba Celna poinformowała, że w ramach wspólnej akcji informacyjnej prowadzonej wraz z producentami alkoholu, 16 tys. ostrzegawczych plakatów trafiło już m.in. na bazary i targowiska oraz do punktów sprzedaży alkoholu w całej Polsce, w tym też pubów i klubów.
- W tym przypadku główna odpowiedzialność spoczywa na konsumentach i ich świadomości. Żadna administracja nie jest w stanie ustrzec konsumentów od niebezpieczeństw, jeżeli będą oni kupować towary z niepewnych źródeł. Dlatego Służba Celna stara się podnosić tą świadomość między innymi poprzez takie właśnie działania prewencyjne - ocenił szef Służby Celnej Jacek Kapica.
Celnicy poinformowali, że większość nielegalnego alkoholu na rynku stanowi alkohol wyprodukowany z odkażonego spirytusu przemysłowego, używanego np. do produkcji płynu do spryskiwaczy czy podpałki do grilla. - Jego konsumpcja jest jak gra w rosyjską ruletkę. Odkażany alkohol zawiera całą gamę szkodliwych substancji chemicznych, począwszy od trującego metanolu, poprzez glikol i pozostałości skażalników, aż po toksyczny chloroform. Jego regularne spożywanie może być przyczyną wielu schorzeń - dodał prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego Leszek Wiwała.
Służba Celna przypomniała, że od 2012 roku istnieje strona internetowa www.banderolaakcyzowa.pl, na której każdy, kto kupuje wyrób akcyzowy w tym alkohol, może sprawdzić znak skarbowy akcyzy naklejony na opakowaniu wyrobu. Dzięki temu możemy sprawdzić czy banderola jest autentyczna i została umieszczona na właściwym produkcie. Jak podali celnicy, do tej pory witrynę odwiedziło już ponad milion osób.
Celnicy oprócz kontroli rynku alkoholu pod względem fiskalnym i ekonomicznym, prowadzą je pod kątem wykrywania zagrożeń związanych z nielegalnym wprowadzaniem do obrotu alkoholu podrabianego i szkodliwego. - W 2012 r. Służba Celna przeprowadziła ponad 40 tys. kontroli, wykryła 25 nielegalnych rozlewni alkoholu, zatrzymała ponad 200 tys. litrów stuprocentowego spirytusu - przypomnieli celnicy.
Jak podkreśliła Służba, prowadzone kontrole "potwierdzają brak obecności podrabianego alkoholu w butelkach z oryginalnymi polskimi banderolami".
Według danych celników w zeszłym roku w Polsce z powodu zatrucia nielegalnym alkoholem do szpitali trafiło blisko 500 osób.