Trwa ładowanie...

Śmieciowa rewolucja namiesza na rynku

Zmiana prawa pozytywnie przełoży się na wyniki firm recyklingowych. Czeka je jednak konsolidacja - donosi "Puls Biznesu".

Śmieciowa rewolucja namiesza na rynkuŹródło: Jupiterimages
dofqeds
dofqeds

Za ponad dwa miesiące wejdzie w życie tzw. ustawa śmieciowa, czyli nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przewiduje ona m.in. przejęcie przez gminy obowiązku gospodarowania odpadami. Dla ich mieszkańców oznacza to nakaz segregacji śmieci, a dla firm recyklingowych - większy strumień surowca i możliwość większych zysków.

- Zakładamy, że faktycznie strumień odpadów będzie większy, ale za tym nie musi iść jakość zbieranego surowca. W przypadku szkła powinno ono trafiać do firm recyklingowych już posegregowane. Jeśli tak nie będzie, automatycznie będą rosły nam koszty - mówi Zygmunt Lula, prezes Recykling Centrum.

Według przedstawicieli branży, ustawa ma też pewne minusy. - Teraz gminy będą wybierać w przetargach firmy do odbioru odpadów. W efekcie małe rodzinne przedsiębiorstwa mogą mieć problem z wygrywaniem postępowań i może dojść do ich przejęcia przez większe firmy - uważa Zygmunt Lula. Także Adam Krynicki, prezes giełdowej firmy Krynicki Recykling, jest przekonany, że branżę czeka konsolidacja.

dofqeds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dofqeds

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj