Trwa ładowanie...

Solidarna Polska ws. reformy emerytalnej: absolutny skandal i oszukanie Polaków

Reforma emerytalna zaproponowana przez rząd PO-PSL to absolutny skandal i oszukanie wyborców - uważają posłowie Solidarnej Polski. Ich zdaniem, koalicja chce zmusić Polaków do życia na głodowej emeryturze lub pracowania do śmierci.

Solidarna Polska ws. reformy emerytalnej: absolutny skandal i oszukanie PolakówŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2by4v2
d2by4v2

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak przedstawili koalicyjny kompromis ws. reformy emerytalnej. Według propozycji rządowej, ma emeryturę częściową będą mogły przechodzić kobiety w wieku 62 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat; emerytura częściowa będzie wynosiła 50% wypracowanego uposażenia.

- W przekonaniu Solidarnej Polski to co dzisiaj zaprezentowali premierzy Tusk i Pawlak to absolutny skandal i oszukanie Polaków. W kampanii wyborczej politycy PO nie tyle, że nie mówili o wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 roku życia, ale wielokrotnie zaprzeczali, że mają takie zamiary - powiedział w czwartek rzecznik klubu SP Patryk Jaki.

Według niego koalicyjne porozumienie ws. reformy emerytalnej nastąpiło już kilka miesięcy temu, a jedyną cenę jaką Platforma zapłaciła za ustępstwa PSL była medialna zawierucha pokazująca asertywność PSL.

d2by4v2

Zdaniem Andrzeja Romanka (SP) podczas prac nad zmianami emerytalnymi doszło do "przekupczenia przyszłości Polaków". - To jest fakt oczywisty, a zaproponowane rozwiązania dowodzą, że premier Donald Tusk i koalicja PO-PSL nie chcą rozmawiać z Polakami narzucając rozwiązania zmuszające Polaków do pracy do śmierci albo do życia na głodowej emeryturze. Nie tędy droga - powiedział Romanek.

Według niego rząd nie zaproponował żadnego rozwiązania, które by odwracało niekorzystny trend demograficzny i wspierało polskie rodziny. - Jesteśmy tym faktem po prostu zdegustowani - zaznaczył poseł SP. Dodał, że jego partia będzie popierała w sejmie propozycję przeprowadzenia referendum emerytalnego.

Z kolei Beata Kempa zaapelowała do szefa rządu, aby nie mijał się z prawdą ws. wniosku Solidarności o referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. Tusk w czwartek powiedział, że nie ma możliwości, aby sejmowa komisja ustawodawcza mogła zmienić pytanie referendalne zawarte we wniosku. Oświadczył także, że będzie proponował posłom PO, aby w dyscyplinie głosować przeciwko temu referendum.

- Apelujemy do Donalda Tuska, aby przestał kłamać, gdyż pytanie referendalne można zmienić. Czego się boi premier Donald Tusk? Boi się woli narodu? To trzeba było być odważnym i mówić o tych sprawach podczas wyborów, a nie chować głowę w piasek i liczyć na to, że Polacy nabiorą się i wybiorą malowanego premiera - powiedziała Kempa.

Debata i głosowanie nad obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego w sprawie powszechnego wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn odbędą się w piątek w Sejmie. W połowie lutego Solidarność złożyła w sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o takie referendum.

d2by4v2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2by4v2