WP

"Solidarności" walczy o wolne niedziele dla wszystkich. Piotr Duda potwierdza

Potwierdziły się informacje Wirtualnej Polski. Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zamierza walczyć o to, by zakaz pracy w niedziele był bardziej restrykcyjny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wolne niedziele były początkiem zmian w Kodeksie pracy promowanych przez "Solidarność"
Wolne niedziele były początkiem zmian w Kodeksie pracy promowanych przez "Solidarność" (East News, Fot: East News)
WP

Przypomnijmy, po tym jak Sejm poparł zakaz handlu w niedziele, Piotr Duda w przesłanym nam oświadczeniu zapowiedział, że kolejnym krokiem związkowców będzie próba ograniczenia możliwości pracy w niedziele przez przedstawicieli innych zawodów.

Do tematu powrócił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". - Przeanalizujemy obecne wyjątki od generalnego zakazu pracy w niedziele i święta. Chcemy, aby dla kolejnych grup zawodowych były one wolne - powiedział w rozmowie z dziennikiem. - Chcemy, aby przepisy były skonstruowane w ten sposób, że w razie kontroli Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie miała wątpliwości co do tego, że dana firma obchodzi ustawowe ograniczenia - podkreślił szef "S".

WP

Zobacz też co o zakazie handlu myśli ekspert FOR:

Obecnie pracodawcy mogą zlecać prace w dni ustawowo wolne, gdy ich działalność ma charakter użyteczny społeczne bądź "zaspokaja codzienne potrzeby ludności". - Chodzi o to, aby w niedziele swoje obowiązki wykonywały jedynie osoby, których praca jest niezbędna - podkreślił.

Piotr Duda zapewnił, że związek przygotuje swoje propozycje niezależnie od prac komisji kodyfikacyjnej, która pracuje nad reformą Kodeksu pracy. Projekt ustawy zostanie zgłoszony jako obywatelski, jeśli posiadający inicjatywę prezydent, rząd i posłowie nie podejmą się tematu. - Mamy w tej kwestii doświadczenie, nie będziemy mieć problemów z zebraniem kilkuset tysięcy głosów poparcia - podsumował szef "S".

WP
Polub WP Finanse
WP
WP