Trwa ładowanie...

Solidny przyrost miejsc pracy w USA

Dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, obok wczorajszej decyzji EBC, były wydarzeniem tygodnia, oczywiście w kontekście kalendarza makroekonomicznego.

Solidny przyrost miejsc pracy w USAŹródło: Fotolia, fot: Andrey Kuzmin
d2cbkpg
d2cbkpg

Napięcie przed danymi było duże, ponieważ odczyt gorszy od oczekiwań mógłby znacząco przybliżyć nas do przerwy w ograniczaniu programu QE3. Tak się jednak nie stało ponieważ przyrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniósł 175 tys. – solidnie ponad konsensus rynkowy. Dodatkowo styczniowy odczyt został zrewidowany w górę, do 129 tysięcy. Jedynym negatywem podczas publikacji był wzrost stopy bezrobocia do 6,7%, jednak to badanie (wykonywane na innej próbie statystycznej) jest mniej istotne dla rynku.
Taki odczyt odsunął perspektywę przerwy w cięciu QE3, tym bardziej, że lepsze od oczekiwań dane z USA napływają do nas już od dwóch tygodni. Dobrze wypadły dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, indeksy PMI i ISM, czy tygodniowe dane z rynku pracy. Tym samym perspektywa pokonania poziomu na 1,40 została w znaczącym stopniu oddalona. Dobry odczyt powoduje, że sentyment na rynku może ulec zmianie i dolar może zacząć zyskiwać po nieudanym tygodniu. Dolar tracił między innymi względem EUR, AUD czy CAD, a tuż po odczycie zaczął te straty odrabiać. Jedynie względem jena dolar od początku tygodnia trzymał się mocno, co jest związane także ze zwiększonym apetytem na ryzyko i faktem, że rynek dość szybko przestał dyskontować najgorszy scenariusz, który miałby mieć miejsce na Krymie.

W przyszłym tygodniu poznamy finalny odczyt PKB Japonii za IV kwartał oraz komunikat po posiedzeniu Banku Japonii, co będzie istotne w kontekście obecnych trendów osłabiających jena. Poznamy także PKB Włoch, decyzję banku Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych, gdzie stopy mają zostać podniesione z 2,5 do 2,75 proc. Z USA zostanie opublikowana sprzedaż detaliczna oraz ilość złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Natomiast z Polski poznamy wielkość inflacji konsumenckiej za miesiąc luty. O godzinie 16:31 za dolara należało zapłacić 3,02, za euro 4,19, za funta 5,06, a za franka 3,44 złotego.

Daniel Kostecki
XTB

d2cbkpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbkpg