Trwa ładowanie...

Sonda: rynek pracy w Polsce ma się dobrze, coraz więcej optymistów w kwestiach gospodarczych

69 proc. Polaków uważa, że bez większych kłopotów można znaleźć pracę w naszym kraju. To wzrost aż o 13 punktów w porównaniu z majem - wynika z badania Kantar Public. Jednocześnie 44 proc. badanych ocenia, że sprawy w kraju zmierzają w złym kierunku. To jednak i tak mniej niż w poprzednim badaniu.

Sonda: rynek pracy w Polsce ma się dobrze, coraz więcej optymistów w kwestiach gospodarczychŹródło: Shutterstock.com, fot: baranq
d1izhri
d1izhri

Jak podkreślono w badaniu, stopa bezrobocia w Polsce od czerwca 2016 roku utrzymuje się na najniższym poziomie od 25 lat. Według sondażowni postrzeganie możliwości znalezienia pracy w Polsce również utrzymuje się na dość stałym poziomie i Polacy patrzą na rynek pracy "raczej optymistycznie".

Z najnowszych badań wynika, że zdecydowana większość badanych (69 proc.) uważa, że bez większych kłopotów można znaleźć pracę, z czego 10 proc. jest zdania, że bez większych kłopotów można znaleźć dobrą pracę, a 59 proc., że pracę można znaleźć, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało. Z kolei co piąty Polak (22 proc.) uważa, że trudno jest obecnie znaleźć jakąkolwiek pracę. 2 proc. badanych jest zdania, że znalezienie zatrudnienia w naszym kraju jest w ogóle niemożliwe.

Duży wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca

W stosunku do poprzedniego miesiąca odsetek osób uważających, że w Polsce można znaleźć pracę wzrósł aż o 13 punktów procentowych. Odsetek osób, które sądzą, że w naszym kraju trudno jest znaleźć pracę, zmniejszył się o 12 punktów.

Zobacz też, ile wyniesie płaca minimalna w 2018 roku:

Według Kantar Public 44 proc. badanych uważa, że sprawy w naszym kraju zmierzają w złym kierunku. Niewiele mniej Polaków - 40 proc. ocenia bieg spraw w Polsce pozytywnie, uważając, że sprawy w naszym kraju idą w dobrą stronę. 16 proc. respondentów nie ma określonego zdania na ten temat.

d1izhri

Polska gospodarka w kryzysie? Myśli tak coraz mniej osób

W porównaniu do maja odsetek ocen pozytywnych wzrósł o 6 punktów procentowych (z 34 proc. do 40 proc.). Zmniejszył się natomiast odsetek osób niezdecydowanych (spadek o 4 punkty ) oraz osób negatywnie oceniających kierunek biegu spraw w naszym kraju (spadek o 2 punkty).

Z sondażu wynika, że jedna trzecia Polaków (31 proc.) uważa, że polska gospodarka znajduje się w stanie kryzysu. Przy czym jedna piąta (23 proc.) ankietowanych jest zdania, że jest to lekki kryzys, a według 8 proc. badanych gospodarka naszego kraju znajduje się w stanie głębokiego kryzysu. Przeciwnego zdania jest ponad połowa badanych (59 proc.). W ich ocenie polska gospodarka rozwija się. Zdaniem 48 proc. respondentów jest to jednak powolny rozwój, 11 proc. ankietowanych jest przekonanych o dynamicznym rozwoju. Trudności z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie ma 10 proc. Polaków.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, o 7 punktów procentowych wzrósł odsetek osób, które uważają, że polska gospodarka znajduje się w stanie rozwoju (z 52 proc. do 59 proc.). Natomiast o 6 punktów procentowych spadł odsetek osób, które sądzą, że gospodarka jest w kryzysie ( z 37 do 31 proc.).

Największa grupa Polaków jest optymistami

Jak podaje Kantar Public, dwie piąte Polaków (38 proc.) jest nastawionych optymistycznie i uważa, że warunki materialne ludności naszego kraju w ciągu najbliższych trzech lat poprawią się. Z kolei jedna trzecia Polaków (32 proc.) uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat warunki życia Polaków nie zmienią się. Jedna piąta badanych (21 proc.) zakłada natomiast pesymistyczny scenariusz i uważa, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się pogorszenia obecnych warunków. 9 proc. Polaków nie ma konkretnego zdania na ten temat.

d1izhri

W porównaniu do poprzedniego miesiąca znacząco zmniejszył się odsetek osób oceniających, że w ciągu następnych trzech lat nic się nie zmieni (o 13 punktów procentowych). O 8 punktów procentowych wzrósł natomiast odsetek "optymistów" w tym temacie, przy jednoczesnym wzroście o 5 punktów procentowych "pesymistów".

Zdaniem Marzeny Ciesielskiej z Kantar Public nastroje Polaków są uzależnione od ich poglądów politycznych i oceny obecnego rządu. "Badani, którzy dobrze oceniają rząd, zdecydowanie częściej są zdania, że w Polsce dzieje się dobrze - sprawy idą w dobrym kierunku, gospodarka się rozwija, materialne warunki życia będą coraz lepsze, a sytuacja na rynku pracy jest zadowalająca" - oceniła.

Badanie przeprowadzono między 2 a 7 czerwca 2017 r., na reprezentatywnej próbie 1055 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. (PAP)

d1izhri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1izhri