Trwa ładowanie...
elon musk
25-05-2019 07:23

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego Internetu

Elon Musk, założyciel firmy SpaceX, oficjalnie zainicjował program Starlink. Jego celem jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej 12 tys. satelitów, dostarczających sygnał internetowy do każdego zakątka naszej planety.

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego InternetuŹródło: Materiały prasowe
d2jb7xb
d2jb7xb

Prywatna firma kosmiczna SpaceX wystrzeliła jednocześnie w Kosmos 60 pierwszych satelitów internetowych. W sumie, w ramach programu Starlink, ma ich być 12 tysięcy.

Pierwszą partię satelitów wyniosła na orbitę rakieta wielokrotnego użytku Falcon 9. Jej start nastąpił z kosmodromu Cape Caneveral na Florydzie. Każdego roku ma być wystrzeliwanych kolejnych 2000 satelitów internetowych. Astronomowie ostrzegają, że realizacja programu Starlink spowoduje dalsze zaśmiecenie przestrzeni kosmicznej.

Statki wielokrotnego użytku

W godzinę po starcie, 60 pierwszych satelitów internetowych umieszczono na orbicie odległej o 450 kilometrów od powierzchni Ziemi. Następnie, już o własnych siłach, uzyskały one docelowy pułap 550 kilometrów.

Na tej wysokości, każdy z nich, ważący 227 kilogramów, będzie okrążał Ziemię. Orbita satelitów internetowych jest nieco wyższa niż orbita międzynarodowej stacji kosmicznej ISS, ale niższa niż większości innych satelitów.

d2jb7xb

Po umieszczeniu satelitów na orbicie rakieta nośna wielokrotnego użytku Falcon 9 skierowała się w stronę Ziemi i wylądowała zgodnie z planem na specjalnej platformie na Atlantyku. Firma SpaceX poinformowała, że w ciągu najbliższej doby okaże się, czy wszystkie satelity działają zgodnie z oczekiwaniami.

Globalny Internet dla kolonii na Marsie

Założyciel firmy SpaceX, Elon Musk, do którego należy także firma Tesla produkująca samochody elektryczne, zamierza stworzyć w najbliższych latach w ramach programu Starlink gęstą sieć satelitów, zapewniającą dostęp do Internetu w każdym zakątku Ziemi. Do tej pory w dalszym ciągu w wielu miejscach nie jest to możliwe, na przykład na wielu obszarach Afryki albo na pełnym morzu.

Jeszcze w tym roku firma SpaceX chce pozyskać dla programu Starlink licznych klientów, gotowych zapłacić żądaną przez nią cenę. Przedsiębiorstwo liczy na dochody w wysokości 2,6 mld euro rocznie.

47-letni Musk już wie, na co zamierza je przeznaczyć: "Sądzimy, że będzie to ważny krok na naszej drodze do stworzenia samodzielnej kolonii na Marsie i bazy na Księżycu". Od roku 2025 na Marsa powinny polecieć pierwsze statki kosmiczne wyprodukowane przez jego firmę.

d2jb7xb

Konkurencja nie zasypia gruszek w popiele

Elon Musk nie jest jedynym przedsiębiorcą, który chce stworzyć satelitarny Internet. Podobny program realizuje amerykańska firma OneWeb, wspierana przez koncern Airbus. W lutym tego roku umieściła ona na orbicie okołoziemskiej pierwsze własne satelity internetowe. Także firmy Telesat Canada i LeoSat Enterprises rozwijają własne programy satelitarnego Internetu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jb7xb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jb7xb