Spadek wartości aktywów netto zarządzanych przez OFE

Październik był czwartym miesiącem w
historii emerytalnego rynku, w którym zanotowano spadek wartości
aktywów netto zarządzanych przez otwarte fundusze emerytalne (OFE)
- podała spółka Analizy Online. Obniżka październikowa była
największa pod względem nominalnego spadku wartości zarządzanych
aktywów (-1,20 mld zł).

Październik był czwartym miesiącem w historii emerytalnego rynku, w którym zanotowano spadek wartości aktywów netto zarządzanych przez otwarte fundusze emerytalne (OFE)
- podała spółka Analizy Online. Obniżka październikowa była największa pod względem nominalnego spadku wartości zarządzanych aktywów (-1,20 mld zł).

Jak wynika z przedstawionego w piątek raportu firmy Analizy Online, uwzględniając dynamikę obniżki w wysokości 1,5 proc., gorszy rezultat zanotowano w listopadzie 2003 r. (wówczas było to - 1,9 proc.). W sumie wartość aktywów netto 15 OFE wyniosła w końcu października 80,76 mld zł.

Analitycy podkreślili, że wcześniej ze spadkiem wartości aktywów netto (WAN) zarządzanych przez OFE mieliśmy do czynienia we wrześniu i listopadzie 2003 r. oraz w maju 2004 r.

Zmianę WAN funduszy emerytalnych w październiku kształtowały dwa czynniki, spośród których decydującą rolę odegrał wynik z zarządzania (minus 1,84 mld zł). Była to konsekwencja korekty na krajowym rynku kapitałowym; na warszawskiej giełdzie indeksy WIG20 i WIG straciły na wartości 7,1 proc. oraz 5,3 proc., natomiast na rynku obligacji skarbowych indeks IROS zniżkował o 1 proc.

"Sytuacji nie poprawił niestety stosunkowo skromny (zwłaszcza na tle ostatnich miesięcy) przelew środków z ZUS-u, którego wartość (suma składek i obligacji) wyniosła niecałe 800 mln zł" - czytamy w raporcie.

Z danych Analizy Online wynika, że spośród 15 funduszy emerytalnych działających na polskim rynku jedynie OFE Polsat zanotował wzrost wartość aktywów netto w październiku (0,7 proc.). W przypadku pozostałych funduszy odnotowano spadek aktywów netto, który wahał się od 0,7 proc. (OFE Allianz Polska) do 1,7 proc. (OFE ING Nationale- Nederlanden Polska) i 1,8 proc. (OFE PZU Złota Jesień).

Październikowe zmiany wartości zarządzanych aktywów były odzwierciedleniem wyników inwestycyjnych osiągniętych przez OFE. Najlepsze wyniki zanotowały fundusze Polsatu i Allianz Polska, natomiast największe straty poniosły ING NNP i PZU. Największy wzrost udziału w drugofilarowym rynku odnotowały fundusze Allianz Polska, Generali, Polsat i Skarbiec-Emerytura (2 pkt bazowe), natomiast najwięcej straciły ING NNP (6 pkt bazowych) i PZU (5 pkt bazowych) -podała firma Analizy Online.

W opinii analityków, udział w rynku czterech największych funduszy spadł o 13 pkt bazowych do najniższego poziomu w historii 72,29 proc.

Spółka Analizy Online monitoruje rynek polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)