Trwa ładowanie...
24-11-2010 17:27

Spadki EURUSD wyhamowały

Podczas dzisiejszej sesji kurs eurodolara kontynuował do godzin południowych rozpoczęte wczoraj spadki. Euro osłabiło się wobec dolara do poziomu 1,3284. Naruszone zostało istotne wsparcie 1,3350 wyznaczone przez 38,2-procentowe zniesienie rozpoczętej w czerwcu fali wzrostowej.

Spadki EURUSD wyhamowałyŹródło: TMS Brokers
d28lkhh
d28lkhh

Ponadto poziom ten pokrywa się z lokalnym szczytem ustanowionym na początku sierpnia. Dalsza zniżka zahamowana została przez okolice kolejnego wsparcia wyznaczonego przez linię wspomnianego trendu wzrostowego. Negatywnie na nastroje na rynku wciąż wpływają obawy o kondycję Irlandii i ryzyko wybuchu podobnego kryzysu w innych problematycznych krajach Eurolandu. Nastrojów nie była w stanie poprawić zdecydowanie lepsza od prognoz publikacja indeksu instytutu Ifo z Niemiec. Wskaźnik ten wyniósł w listopadzie 109,3 pkt, oczekiwano 107,4 pkt.

W drugiej części sesji euro odrobiło część strat do dolara, wracając w okolice poziomu 1,3400. Za osłabieniem amerykańskiej waluty stać mógł napływ słabszych danych z USA na temat zamówień na dobra trwałego użytku. Trudno w obecnej sytuacji mówić o zbliżającej się poprawie sytuacji w notowaniach dla eurodolara, gdyż m.in. dzisiejszy wzrost rentowności irlandzkich 10-letnich obligacji skarbowych w okolice 9 proc., czyli ustanowionych ostatnio szczytów świadczy o ciągłych obawach o dalsze losy tej gospodarki. Wydaje się jednak, że UE wraz z MFW zrobiły wystarczająco dużo, aby przynajmniej dalsze spadki na eurodolarze wytraciły dotychczasową dynamikę.

Biorąc pod uwagę niesprzyjające uwarunkowania rynkowe złoty prezentuje się na tym tle zaskakująco stabilnie. Kurs EUR/PLN na wczorajsze spadki na giełdach i eurodolarze zareagował jedynie kilkugroszowym wzrostem. Po porannym osłabieniu złotego względem euro, kurs EUR/PLN odbił się od poziomu 3,9800, schodząc poniżej 3,9600. Takie zachowanie krajowej waluty świadczy o jej sile, co podkreślił również prezes NBP na konferencji po wczorajszej decyzji RPP ws. stóp procentowych.

Sporządził:
Michał Fronc
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d28lkhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lkhh