Spadki na Wall Street, wracają obawy o kondycję strefy euro
Wtorek na Wall Street, po 4 wzrostowych sesjach, przyniósł spadki - w ciągu dnia sięgały dużo ponad 1 proc., a na koniec sesji w większości zostały odrobione. W centrum uwagi znalazły się dane z Niemiec i powrót obaw o kondycję finansową państw strefy euro.
- Dow Jones Industrial spadł o 0,67 proc. do 11.405,93 pkt.
- Nasdaq Comp. zniżkował o 1,24 proc. i wyniósł 2.523,45 pkt.
- S&P 500 spadł o 0,97 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.192,76 pkt.
We wtorek wstępne dane na temat PKB w II kwartale podał Eurostat. PKB w strefie euro wzrósł w II kwartale 2011 r. o 0,2 proc. kdk, po wzroście w I kw. 2011 r. o 0,8 proc. Analitycy szacowali w II kw. wzrost PKB kdk na 0,3 proc. Rdr PKB w strefie euro wzrósł w II kw. 2011 o 1,7 proc., po wzroście w I kw. 2011 r. o 2,5 proc. Tu szacowano wzrost PKB na 1,8 proc.
Wyraźniej gorsze od oczekiwań były dane z Niemiec. Jak wynika ze wstępnych wyliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego, Produkt Krajowy Brutto tego kraju wzrósł w II kw. 2011 r. o 2,8 proc. rdr, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w I kw. o 5,0 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB rdr o 3,2 proc.
W ujęciu kdk PKB Niemiec wzrósł w II kw. o 0,1 proc., po wzroście o 1,3 proc. w I kw. po uwzględnieniu czynników sezonowych. Tu oczekiwano wzrostu PKB o 0,5 proc.
- Wzrost gospodarczy ulegnie spowolnieniu, dlatego rynek przyjmuje kierunek południowy. Informacja z Niemiec nie była dużą niespodzianką, inwestorzy są jednak teraz wyczuleni na dane makroekonomiczne - powiedział Walter Harecker, zarządzający Semper Constantia Privatbank.
Agencja ratingowa Fitch potwierdziła rating kredytowy dla USA na najwyższym możliwym poziomie AAA. Perspektywa ratingu jest stabilna.
Produkcja przemysłowa w USA w lipcu 2011 r. wzrosła o 0,9 proc., wobec wzrostu o 0,4 proc. w czerwcu po korekcie - podała Rezerwa Federalna. Analitycy spodziewali się w lipcu wzrostu produkcji o 0,5 proc.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w lipcu 77,5 proc., wobec 76,9 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy oczekiwali wyniku 77,0 proc.
Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w lipcu do 604 tys. w ujęciu rocznym, z 613 tys. w czerwcu po korekcie. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 600 tys. Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik przyszłej aktywności w tym sektorze, spadła zaś do 597 tys. z poprzednich 617 tys. po korekcie. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 605 tys.
Zysk największej na świecie sieci detalicznej Wal-Mart w II kwartale 2011 r. wyniósł 1,09 USD na akcję - podała firma we wtorek przed sesją. Analitycy spodziewali się nieco niższego zysku netto, na poziomie 1,08 USD na akcję. Przychody spółki w I kwartale wyniosły 106,8 mld USD.
Spółka podniosła również prognozę zysku w tym roku do 4,41-4,51 USD na akcję, wobec wcześniejszej prognozy mówiącej o 4,35-4,50 USD na akcję.
Przed sesją wyniki podał również Home Depot. Zysk spółki wyniósł w II kwartale 2011 r. 0,86 USD na akcję. Analitycy spodziewali się nieco niższego zysku netto, na poziomie 0,82 USD na akcję. Spółka podniosła również prognozę zysku w tym roku fiskalnym do 2,34 USD na akcję, wobec wcześniej zakładanych 2,24 USD na akcję.
Rosły akcje TJX po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych. Z kolei w dół poszły notowania operatora sieci domów towarowych Saks. Spółka pokazała, co prawda, niższą od oczekiwań stratę netto w drugim kwartale, ale ostrzegła, że mogą spaść jej przychody w najbliższych miesiącach.
7 proc. zniżkowały akcje Urban Outfitters, gdyż wyniki i marże tej odzieżowej spółki ucierpiały z powodu dużych przecen w sklepach. Dodatkowo trzy biura maklerskie obniżyły ceny docelowe akcji firmy.
Blisko 3 proc. drożały akcje Della, który przedstawia swoje wyniki kwartalne po zakończeniu sesji.
W środę swoje wyniki za drugi kwartał przedstawią m.in. Deere i Target, a w czwartek Sears, Gap oraz Hewlett-Packard.