Trwa ładowanie...
d4jlkr2
09-01-2017 11:10

Spadły Indeksy BIK w 2016 r. na kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe

Banki i SKOK-i przesłały w 2016 r. do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą średnio o 0,5 proc., a na konsumpcyjne średnio o 1 proc. - podało w poniedziałek Biuro Informacji Kredytowej.

Share
d4jlkr2

Dodano, że wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła 10,9 proc. w grudniu 2016 r. "Oznacza to, że w grudniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę wyższą o 10,9 proc. w porównaniu z grudniem 2015 r. Średnia wartość indeksu w 2016 r. wyniosła -1,0 proc." - podano w komunikacie BIK.

"Oczekujemy pozytywnych informacji o sprzedaży kredytów konsumpcyjnych w grudniu minionego roku. Wartość wniosków o kredyty, w przeliczeniu na dzień roboczy, była wyraźnie wyższa i dobrego wyniku nie powinien zniwelować dzień roboczy mniej niż rok wcześniej. Dobry wynik powinien być widoczny szczególnie w segmencie sprzedaży ratalnej, związanej z zakupami świątecznymi" - powiedział dyrektor departamentu business intelligence Biura Informacji Kredytowej Sławomir Grzybek.

Jak poinformowano, w grudniu 2016 r. wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks - PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -7,7 proc. "Oznacza to, że w grudniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 7,7 proc. w porównaniu z grudniem 2015 r. Średnia wartość indeksu w 2016 r. wyniosła -0,5 proc." - napisano.

"Wartość wniosków o kredyty mieszkaniowe w grudniu 2016 r. była wyraźnie niższa niż rok wcześniej, jednak należy wziąć pod uwagę, że porównujemy się do bardzo dobrego grudnia 2015 r., w którym wielu klientów spieszyło się ze złożeniem wniosku o kredyt przed oczekiwanym zaostrzeniem warunków udzielania kredytów i jednocześnie korzystało z programu MDM. W ubiegłym miesiącu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało łącznie 33,6 tys. klientów przy średniej liczbie 31,8 tys. klientów w całym 2016 r., a pod względem wartości złożonych wniosków grudzień odnotował najlepszy wynik od kwietnia ubiegłego roku" - dodał Grzybek.

d4jlkr2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jlkr2
d4jlkr2