Spalarnia śmieci w Poznaniu z pozwoleniem na użytkowanie

12.10.2016 14:45

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał w środę pozwolenie na użytkowanie poznańskiej spalarni śmieci. Spalarnia może rozpocząć normalną pracę i starać się o status regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Otwarcie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) ma nastąpić pod koniec roku. Spalarnia będzie obsługiwać mieszkańców stolicy Wielkopolski i okolicznych gmin. Docelowo ma utylizować 210 tys. ton odpadów rocznie.

Wartość inwestycji realizowanej na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego to 725 mln zł.

Spalarnia już przetwarza odpady w ramach tzw. gorącego rozruchu. Inwestycja realizowana jest przez firmę SITA Zielona Energia, należącą do międzynarodowego koncernu Suez. Spółka będzie eksploatować spalarnię przez 25 lat. Po tym czasie nieruchomość wraz z instalacją zostanie przekazana Poznaniowi.

"Decyzja ta umożliwia zakończenie rozruchu próbnego przez spalarnię, uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej, oraz uzyskanie statusu regionalnej instalacji przetwarzania odpadów komunalnych" - powiedziała w środę Aida Januszkiewicz-Piotrowska, wielkopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Docelowo obiekt będzie mógł wytwarzać rocznie ok. 130 tys. MWh prądu, oraz 300 tys. GJ ciepła, co odpowiada zapotrzebowaniu kilkudziesięciotysięcznego osiedla.

Pozwolenie wydano po rozpatrzeniu odwołania spółki SITA Zielona Energia. Przed wydaniem decyzji, na wniosek wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, skontrolowano budowę oraz przeprowadzono wizję terenową. Wojewoda zapoznał się również z harmonogramem prac związanych z rozbudową układu komunikacyjnego sąsiadujących ze spalarnią ulic Bałtyckiej i Gdyńskiej.

"Inwestor spalarni złożył odwołanie od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o odmowie udzielenia pozwolenia na użytkowanie. Inwestycja budziła zastrzeżenia głównie z powodu utrudnień komunikacyjnych na obecnie modernizowanych ulicach w pobliżu spalarni. Do wojewody dochodziły w tej sprawie głosy ze strony mieszkańców Poznania i gminy Czerwonak" - powiedziała Januszkiewicz-Piotrowska.

Jak dodała, biorąc pod uwagę znaczenie tej inwestycji dla aglomeracji poznańskiej, oraz deklaracje władz Poznania dotyczące udrożnienia komunikacji w rejonie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej, wojewoda wielkopolski uznał za celowe wydanie decyzji o udzieleniu pozwolenia na użytkowanie. Wziął pod uwagę m.in. niekorzystne konsekwencje ewentualnego braku pozwolenia, np. finansowe dla metropolii poznańskiej.

Spalarnia jest częścią budowanego przez Poznań i okoliczne samorządy systemu gospodarki odpadami. Cały projekt kosztuje ponad 1 mld zł. To największy projekt inwestycyjny Poznania i pierwsza inwestycja na taką skalę realizowana w Polsce przez samorząd w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także