Specjalny zespół wypracuje nowe przepisy prowadzenia ruchu zakładów górniczych
Minister energii powołał zespół, który zajmie się oceną obowiązujących przepisów dotyczących prowadzenia ruchu zakładów górniczych. Efektem jego prac mają być rekomendacje dotyczące uproszczenia i zwiększenia użyteczności tych regulacji.
O powołaniu zespołu poinformował w czwartek Wyższy Urząd Górniczy (WUG), który zapewni obsługę jego prac. W ośmioosobowym gremium nadzór górniczy będzie miał pięciu przedstawicieli. Pracami zespołu pokieruje pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zastępcą przewodniczącego został prezes WUG Mirosław Koziura - prezes WUG. W posiedzeniach będą uczestniczyć zaproszeni eksperci i przedstawiciele sektora górniczego, którzy będą mieli głos doradczy.
"Obowiązujące obecnie przepisy regulujące ruch podziemnych zakładów górniczych są obszerne i szczegółowe. Zmiany zachodzące w funkcjonowaniu tych zakładów, w tym postęp techniczny oraz postęp zakresie bhp, powodują, że konieczne jest przygotowanie nowych rozporządzeń. Wypracowane zostaną na podstawie analizy obecnych regulacji prawnych w kontekście ich użyteczności, zasadności i uproszczenia" - wyjaśniła w czwartek rzeczniczka WUG Jolanta Talarczyk.
Sprecyzowano sześć zasadniczych zadań zespołu. Do najważniejszych należą identyfikacja obszarów wymagających regulacji, analiza przepisów w celu ich uproszczenia, skatalogowanie przypadków, gdy przedsiębiorca musi posiadać dowód sprawdzenia rozwiązań technicznych przez rzeczoznawcę ds. ruchu zakładu górniczego, a także wskazanie przepisów technicznych wymagających zmian.
Zadaniem zespołu ma być także wdrożenie wyników strategicznego projektu badawczego "Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach", który jest realizowany z inicjatywy WUG przez różne ośrodki naukowe na zlecenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Mają też powstać projekty aktów wykonawczych do ustawy Prawo geologiczne i górnicze w zakresie BHP w poszczególnych rodzajach zakładów górniczych.
Na początku tego roku przedstawiciele Ministerstwa Energii i nadzoru górniczego zapowiadali podjęcie analiz, na ile zmiany w przepisach bhp mogą przyczynić się do zmniejszenia kosztów działania kopalń, przy zachowaniu rygorów bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o obniżenie kosztów certyfikacji i innych procedur.
Już wcześniej nadzór górniczy podjął już prace dotyczące uporządkowania i dostosowania do obecnych realiów przepisów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Drogę do tego otworzyła nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego w 2011 r. Brakuje jednak niektórych przepisów wykonawczych do ustawy, czyli rozporządzeń, nad którymi pracowały ministerstwa gospodarki i środowiska; po zmianach w strukturze rządu sprawę przejęło Ministerstwo Energii.
W ramach nadzoru górniczego pracowały już dwa zespoły eksperckie, które przygotowały propozycje konkretnych zmian legislacyjnych oraz opiniowały propozycje pracodawców górniczych w tym zakresie.
Obecnie przygotowanie planów ruchu zakładów górniczych oraz działania w dziedzinie bezpieczeństwa w kopalniach są prowadzone w oparciu o przepisy z 2002 r., które - na co wielokrotnie wskazywali eksperci górniczy - wymagają dostosowania do dzisiejszych realiów. W ubiegłych latach ministerstwa gospodarki i środowiska pracowały nad dwoma rozporządzeniami, które mają zastąpić przepisy sprzed 14 lat, jednak w poprzedniej kadencji nie udało się zamknąć procedury legislacyjnej.
Szefowie spółek zgłaszali w ostatnim czasie potrzebę przyspieszenia prac nad zmianą przepisów tak, by nie podnosiły kosztów wydobycia węgla. Prezes WUG zapewnia, że nadzór górniczy jest gotowy do podjęcia rozmów na temat propozycji zmiany wybranych regulacji.