Trwa ładowanie...
d37sfvw

Split payment. Resort finansów wydał uzupełniające objaśnienie dot. MPP

Split payment w różnym zakresie obowiązuje już od paru miesięcy. Nadal jednak pojawiają się niejasności dot. tego, jak mechanizm podzielonej płatności może być interpretowany. Resort finansów postanowił coś z tym zrobić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Split payment. Resort finansów wydał uzupełniające objaśnienie dot. MPP
Split payment. Resort finansów wydał uzupełniające objaśnienie dot. MPP (Fotolia)
d37sfvw

Split payment. Resort finansów wydał uzupełniające objaśnienie dot. MPP

Przypomnijmy na wstępie, czym w ogóle jest split payment - nazywany również mechanizmem podzielonej płatności (MPP). Z założenia rozwiązanie polega na dokonywaniu płatności przy wykorzystaniu rachunku VAT prowadzonego dla posiadaczy rachunków rozliczeniowych prowadzonych przez banki lub imiennych rachunków w SKOK otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z tytułu należności udokumentowanych wystawioną fakturą z wykazaną kwotą VAT. Brzmi skomplikowanie? Nic dziwnego.

Najwięcej niejasności wśród podatników budziły wnioski o interpretację indywidualną obowiązujących od 1 stycznia 2020 r. sankcji w podatkach dochodowych za zapłatę ponad 15 tys. zł na rachunek niewidniejący na białej liście albo bez obowiązkowej podzielonej płatności.

d37sfvw

Oglądaj: Split payment. Nowy obowiązek dla firm coraz bliżej. Gigantyczne kary za błąd

Interpretacja resortu finansów dot. split payment jest wiążąca dla branż objętych obowiązkowym MPP, gdyż daje klarowne wytyczne odnośnie do zastosowania tego mechanizmu w praktyce. Przepisy ustawy o VAT odsyłają bowiem do ustawy - Prawo przedsiębiorców, które odsyła do pojęcia transakcji, choć na próżno w przepisach finansowych szukać jej definicji.

Split payment. Sankcje karne za niestosowanie MPP

Sam split payment działa co prawda w polskim systemie prawnym od 1 lipca 2018 r., jednak w nowej formule obowiązuje dopiero od 1 listopada ur. Jednocześnie - o czym należy przypominać - osoby uchylające się od stosowania mechanizmu podzielonej płatności, będą musiały liczyć się z obowiązującymi sankcjami. Konsekwencje prawne za nie zastosowanie się do zasad dot. split payment-u przewiduje Kodeks karny skarbowy.

d37sfvw

Czytaj też: Split payment. Zamieszanie wsród podatników

Za samo popełnienie tego czynu zabronionego grozi kara grzywny w postaci do 720 stawek dziennych. W przypadkach mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny z tytułu wykroczenia skarbowego.

d37sfvw

Podziel się opinią

Share

d37sfvw

d37sfvw