Trwa ładowanie...

Split payment. Resort finansów wydał uzupełniające objaśnienie dot. MPP

Split payment w różnym zakresie obowiązuje już od paru miesięcy. Nadal jednak pojawiają się niejasności dot. tego, jak mechanizm podzielonej płatności może być interpretowany. Resort finansów postanowił coś z tym zrobić.

Split payment. Resort finansów wydał uzupełniające objaśnienie dot. MPPŹródło: Fotolia
dkbt63w
dkbt63w

Split payment. Resort finansów wydał uzupełniające objaśnienie dot. MPP

Przypomnijmy na wstępie, czym w ogóle jest split payment - nazywany również mechanizmem podzielonej płatności (MPP). Z założenia rozwiązanie polega na dokonywaniu płatności przy wykorzystaniu rachunku VAT prowadzonego dla posiadaczy rachunków rozliczeniowych prowadzonych przez banki lub imiennych rachunków w SKOK otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z tytułu należności udokumentowanych wystawioną fakturą z wykazaną kwotą VAT. Brzmi skomplikowanie? Nic dziwnego.

Najwięcej niejasności wśród podatników budziły wnioski o interpretację indywidualną obowiązujących od 1 stycznia 2020 r. sankcji w podatkach dochodowych za zapłatę ponad 15 tys. zł na rachunek niewidniejący na białej liście albo bez obowiązkowej podzielonej płatności.

Oglądaj: Split payment. Nowy obowiązek dla firm coraz bliżej. Gigantyczne kary za błąd

Interpretacja resortu finansów dot. split payment jest wiążąca dla branż objętych obowiązkowym MPP, gdyż daje klarowne wytyczne odnośnie do zastosowania tego mechanizmu w praktyce. Przepisy ustawy o VAT odsyłają bowiem do ustawy - Prawo przedsiębiorców, które odsyła do pojęcia transakcji, choć na próżno w przepisach finansowych szukać jej definicji.

dkbt63w

Split payment. Sankcje karne za niestosowanie MPP

Sam split payment działa co prawda w polskim systemie prawnym od 1 lipca 2018 r., jednak w nowej formule obowiązuje dopiero od 1 listopada ur. Jednocześnie - o czym należy przypominać - osoby uchylające się od stosowania mechanizmu podzielonej płatności, będą musiały liczyć się z obowiązującymi sankcjami. Konsekwencje prawne za nie zastosowanie się do zasad dot. split payment-u przewiduje Kodeks karny skarbowy.

Za samo popełnienie tego czynu zabronionego grozi kara grzywny w postaci do 720 stawek dziennych. W przypadkach mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny z tytułu wykroczenia skarbowego.

dkbt63w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkbt63w